1 ژوئن 2020 - 23:57

دکل صدا و سیما از روی تپه تاریخی ارگ نادری شیروان برچیده شد

15 نوامبر 2015 - 15:20 dsfr.ir/x85hl

دکل صدا و سیما از روی تپه تاریخی ارگ نادری شیروان برچیده شد
میراث آریا
تپه تاریخی ارگ نادری شیروان

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شیروان از برچیده شدن دکل صدا و سیمای خراسان شمالی از روی تپه تاریخی ارگ نادری این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی، محمد سیاح با اشاره به قدمت هفت هزار ساله تپه ارگ نادری، اظهار کرد: نصب این دکل بر روی تپه تاریخی آسیب هایی را به این اثر تاریخی وارد کرده و چهره نازیبایی را به منطقه داده بود که پس از طرح این مساله در نشست مشترک شورای اسلامی شیروان و مسئولان میراث فرهنگی استان در دو شب گذشته، صدا و سیما با کمک شهرداری شیروان اقدام به برداشتن این دکل کردند.

وی گفت: پس از آن نشست معاون عمرانی فرماندار شیروان نیز در تماسی با مسئولان صدا و سیمای خراسان شمالی، خواستار برچیده شدن این دکل از روی تپه تاریخی شیروان شده بود.

وی گفت: طبق تصمیمات صورت گرفته اکنون طرح ایجاد پارک موزه گردشگری شهر شیروان در محل این اثر تاریخی مطرح است که همکاری نهادها را در اجرای سریع تر مرمت این اثر تاریخی، اجرای طرح مطالعاتی و سایر امور مربوط می طلبد.

تپه تاریخی ارگ نادری در بخش جنوبی شهر امروزی شیروان و در حاشیه مسیر اصلی استان های شمالی کشور به مشهد مقدس واقع است که به شماره 703 در سازمان ملی حفاظت آثار باستانی ایران ثبت شده است.

مرمت و بازسازی بخش های باقیمانده از برج و باروی شهر تاریخی، تملک تدریجی منازل مسکونی و مزارع کشاورزی که در محدوده عرصه تپه قرار گرفته، طراحی و اجرای پارک موزه، طراحی و ایجاد بازارچه صنایع دستی و آغاز کاوش های هدفمند باستان شناسی به منظور مطالعه اثر و ایجاد بسترهای مناسب سایت موزه با فضای باز، مهم ترین اقداماتی است که در این طرح پیش بینی شده است.

شایان ذکر است؛ شهرستان شیروان با 157 هزار نفر جمعیت به عنوان دومین شهر پر جمعیت استان خراسان شمالی در 60 کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1