با تلاش پژوهشگران پژوهشکده هنرهای سنتی

هنر نگارگری روی سفال احیاء شد

15 نوامبر 2015 - 13:10 dsfr.ir/f64xs

هنر نگارگری روی سفال احیاء شد
negarkhaneh.ir
نمونه ای از هنر نگارگری روی سفال

هنر نگارگری روی سفال توسط پژوهشگران کارگاه سفال و لعاب پژوهشکده هنرهای ملی سنتی "پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری" احیاء شد.

به گزارش روابط عمومی پژهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، رعنا بهرامی پژوهشگر کارگاه سفال و لعاب پژوهشکده هنرهای ملی با اعلام این خبر تصریح کرد که نمونه های مصور کردن بر روی سفالینه ها با نقوش انسانی از قرون 4 و 5 دردوره سلجوقیان وجود داشته است.

به گفته او، نمونه این مصورسازی ها را می توان در ظروفی مشاهده کرد که با چهره های انسانی و با شمایل مغولی منقوش شده اند.

این پژوهشگر افزود: نگارگری بر روی ظروف سال ها انجام می شده  اما در سال های اخیر بیشتر در مصور کردن کتاب ها و یا در قالب مینیاتور بر روی کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد.

او یکی از اهداف کارگاه سفال و لعاب پژوهشکده هنرهای ملی را احیای مجدد نقوش برگرفته از فرهنگ نگارگری سنتی ایران بر روی سفالینه هایی اعلام کرد که با شیوه لعاب انجام می گیرند.

بهرامی افزود: هم خوانی این نقوش با ظروف مورد نظر همراه با حفظ مفاهیم سنتی و اصیل اثر از عرصه های پژوهشی گروه هنری سفالینه ها در پژوهشکده هنرهای سنتی است که مد نظر قرار می گیرد.

او با اشاره به اجرای مدل هایی برای احیاء این شیوه تصریح کرد که پیش از این مینیاتور کمتر روی سفال انجام می شد و این شیوه به دست فراموشی سپرده شده بودکه در این کارگاه سعی در احیای آن داریم.

به گفته بهرامی، هم اکنون یک بشقاب توسط پژوهشگران کارگاه سفال و لعاب ساخته شده است که  با روش "رولعاب" و نقش مینیاتوری از شاهنامه که نمونه اصلی آن در کاخ گلستان قرار دارد طراحی شده است.

این هنرمند در پایان گفت: برای طراحی این بشقاب به دلیل محدودیتی که در کار با سفال داریم یک نمونه از طرح را در ظرف لعاب انجام دادیم به این صورت که ابتدا روی ظرف را با لعاب سفید می پوشانیم و سپس روی آن نقاشی می کنیم و پس از پخته شدن در کوره، بشقاب با طلا تزیین و برای پخت مجدد در کوره قرار می گیرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1