ثبت تصویر «نوید» پس از چهار سال

15 نوامبر 2015 - 10:30 dsfr.ir/zb3nu

ثبت تصویر «نوید» پس از چهار سال
انجمن یوزپلنگ ایرانی
مقایسه تصویر نوید در دو دوره متفاوت

پیش از این در خبرها آمده بود که در یک دوره یک ماهه دوربین گذاری در پناهگاه حیات وحش نایبندان، از سه فرد یوزپلنگ تصویر بدست آمد.

فرد اول همان آرش، یوزپلنگ نر معروف منطقه بود که در سال ۲۰۱۴ برنده برترین عکس دوربین های تله ای از مجله BBC Wildlife شد، فرد دوم پویان بود. تصویر پویان سال ۹۰ در نایبندان ثبت شده بود، سال گذشته در پناهگاه حیات وحش دره انجیر در استان یزد و امسال مجدد از او در پناهگاه حیات وحش نایبندان تصویر بدست آوردیم.

اما فرد سوم «نوید» نام دارد. از این یوزپلنگ نر همانند پویان در سال ۱۳۹۰ توسط دوربین های تله ای مربوط به موسسه نشنال جئوگرفیک تصویر برداری شد که آخرین تصویر بدست آمده از وی بود. امسال پس از ۴سال، بررسی تصاویر توسط تیم پایش انجمن یوزپلنگ ایرانی گویای حضور دوباره نوید در منطقه بود که نشانه بقای او در این چند سال است. این یوزپلنگ نر، «نوید» نامگذاری شد تا یادآور خبرهای خوش و نوید بخش در پناهگاه حیات وحش نایبندان باشد.

نتایج بدست آمده از این دوره دوربین گذاری بسیار حائز اهمیت بوده و ثبت ۳ فرد یوزپلنگ در این منطقه قابل توجه است. این در حالی است که در پاییز سال گذشته دوربین ها موفق به ثبت تنها یک فرد (آرش) شده بودند.

پناهگاه حیات وحش نایبندان در حوزه شهرستان طبس و در استان خراسان جنوبی واقع شده و به عنوان یکی از بزرگ ترین و غنی ترین پناهگاه های حیات وحش و یکی از مهم ترین زیستگاه های یوزپلنگ در ایران به شمار می رود. برنامه دوربین گذاری در پناهگاه حیات وحش نایبندان از اواسط مرداد ماه با همکاری اداره محیط‌ زیست استان خراسان جنوبی، پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و موسسه کاوشگران حیات وحش پارت انجام شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1