معاون میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد گفت:

ثبت 10 پل تاریخی کهگیلویه و بویراحمد در آثار میراث فرهنگی

14 نوامبر 2015 - 18:20 dsfr.ir/pm8k9

ثبت 10 پل تاریخی کهگیلویه و بویراحمد در آثار میراث فرهنگی
خبرگزاری ایرنا
پل پریم در شهرستان گچساران

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: 10 پل تاریخی این استان در فهرست آثار میراث فرهنگی کشور ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا؛ رحیم دادی نژاد افزود: پل خیری و محمد، پل پریم در گچساران، پل کته در روستای میمند، مجموعه پل های پاتاوه، پل سراب در لنده و قلعه دختر در کهگیلویه از مهم ترین پل هایی است که در فهرست آثار ملی کهگیلویه و بویراحمد به ثبت رسیده است.

وی اظهار کرد: پل های تاریخی این استان از آثار به جا مانده دوره مختلف تاریخی مانند هخامنشی، ساسانی، سلجوقی و صفوی هستند. با وجود این که پل های تاریخی به لحاظ واقع شدن در مسیر شاهراه های حیاتی همواره در معرض تخریب هستند اما این دستگاه متولی از سال های گذشته تاکنون با مرمت، حفاظت و آموزش عمومی این میراث ارزشمند را حفظ کرده است.

دادی نژاد بیان کرد: تا کنون 40 قلعه، 23 امامزاده، 19 گورستان، پنج حمام، سه کاروانسرا در کهگیلویه و بویراحمد ثبت ملی شده است و در کل 726 اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی این استان در فهرست آثار ملی ثبت شده است که بیش ترین آثار تاریخی ثبت شده کهگیلویه و بویراحمد در شهرستان های کهگیلویه و گچساران قرار دارد.

دادی نژاد بناها، محوطه ها و تپه های تاریخی را از مهم ترین آثار تاریخی این استان ذکر کرد. وی بیان کرد: ثبت آثار در فهرست آثار ملی کشور افزون بر فراهم کردن زمینه حمایت قانونی از آثار در محاکم قانونی، امکان جذب اعتبارات لازم برای انجام عملیات مطالعاتی، مرمتی و حفظ و نگهداری را فراهم می کند.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: اجرای طرح های تعیین حریم محوطه های تاریخی از برنامه های در دست اجرا برای صیانت از یادگارهای گذشتگان است. تا کنون 70 محوطه تاریخی کهگیلویه و بویراحمد تعیین حریم شده است. طرح های تعیین حریم محوطه های تاریخی با هدف جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در عرصه های تاریخی و فراهم شدن شرایط مطلوب تر صیانت از این عرصه های بار ارزش انجام می شود.

دادی نژاد اظهار کرد: تپه ده وه، خنگ بنار، پشکان، باغ انار، تپه سقلاتون در گچساران، قلعه دیشموک در کهگیلویه و تپه تاریخی امامزاده محمود در باشت امسال تعیین حریم و عرصه شده است.

وی تعداد آثار تاریخی این استان را حدود 2 هزار و 500 مورد برآورد کرد و گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد را به دیار آریوبرزن می شناسند. این استان بخشی از تمدن عیلام بوده و در دوره بعد از اسلام و همچنین بعد از ورود آرایی ها جزیی از خاک تمامی حکومت های ایران بود.

شایان ذکر است؛ استان کهگیلویه و بویراحمد با حدود 700 هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار دارد و بیش از 16 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1