مازندران به دنبال ثبت نامش به عنوان صادرکننده برتر خاویار در جهان

مروارید سیاه به کاسپین بر می گردد

14 نوامبر 2015 - 14:00 dsfr.ir/gh2u7

مروارید سیاه به کاسپین بر می گردد
totallycoolpix.com
نمایی از یک استخر پرورش ماهی خاویار

سال هاست که ماهی خاویار از دریای کاسپین رخت بسته و ذخایرش به صفر رسیده است چراکه شبه خاویارها، قاچاق و برداشت های بی رویه، تیشه به ریشه مروارید سیاه زده است.

به گزارش خبرگزاری مهر؛ اجرای طرح ممنوعیت صید ماهیان خاویاری از دریای کاسپین که از سال 2011 اجرایی شد، روزنه امیدی برای احیای سلطان دریای کاسپین ایجاد کرد تا بار دیگر، خاویار مازندران در سبد صادرات قرار گیرد و در کنار ممنوعیت صید ماهیان خاویاری، طرح پرورش ماهیان خاویاری در برخی استان ها ازجمله مازندران کلید خورد و سرانجام، مروارید سیاه پرورشی در راه بازارهای جهانی قرار گرفت.

حسن حبیب نژاد مدیرکل شیلات مازندران در این زمینه می گوید: این استان در سال جاری ۷۰ درصد صادرات ماهیان خاویاری پرورشی کشور را به خود اختصاص داده و میزان صادرات استان به ۷۸۰ کیلوگرم رسیده است. از مزیت ماهیان خاویاری پرورشی استان این است که ازنظر پرورش و تغذیه نزدیک به طبیعت دریای کاسپین است و ارزش بالایی دارد. خاویار پرورشی استان قابل قیاس با خاویار استان هایی نیست که در آب هایی غیر از دریای کاسپین پرورش داده می شود.

مازندران با راه اندازی بزرگ ترین مزرعه پرورش ماهیان خاویاری قره برون در ساحل چپکرود جویبار، عزمش را جزم کرده تا نامش را به عنوان صادرکننده برتر خاویار در جهان ثبت کنند. این مزرعه که پنج هکتار وسعت و ۹۶ استخر پرورش ماهی دارد، قرار است سالانه ۳۰ تن خاویار و دو هزار تن گوشت ماهی تولید کند و به گفته مدیرعامل شرکت تعاونی پرورش ماهیان خاویاری قره برون، این مزرعه به فناوری نوین برگشت آب، دستگاه تزریق ازون و اکسیژن خالص مجهز است و آب مورد نیاز آن از دریای کاسپین با دبی پنج متر مکعب در ثانیه تأمین می شود.

اسحاق اسلامی به ظرفیت بالای شهرستان درزمینه تولید خاویار اشاره و اظهار امیدواری کرد این منطقه در آینده نه چندان دور به پایتخت خاویار ایران و جهان تبدیل شود. وی با اشاره به دردست ساخت بودن کارخانه خوراک آبزیان به ظرفیت ۱۱ هزار تن در سال به صورت زنجیره ای یادآور شد: برند خاویار مازندران دوباره جهانی خواهد شد.

مازندران که تولید گوشت ماهیان خاویاری را با راه اندازی مزارع آبزی پروری و تولید ماهیان خاویاری با افتتاح بزرگ ترین مرکز پرورش ماهی خاویاری خاورمیانه در دستور کار قرار داده است، موفق به دریافت کد و مجوز صادرات خاویار پرورشی به اروپا شد و این امر ارزآوری خوبی نصیب کشور و استان خواهد کرد.

در حال حاضر هر کیلوگرم خاویار ۸۷۰ دلار ارزش گذاری شده است که نوید خوبی برای توسعه صادرات مروارید سیاه خواهد بود و کشورهای اروپایی، آلمان، بلژیک و انگلیس مقصد خاویار مازندران خواهد بود. اکنون بیش از ۴۰ مزرعه درزمینهٔ پرورش ماهیان خاویاری در استان های ساحلی گیلان، مازندران و گلستان به علاوه استان های قم، لرستان و فارس فعالیت می کند.

توسعه پرورش ماهیان خاویاری و آبزی پروری می تواند ارزآوری خوبی برای اقتصاد مازندران داشته باشد ازاین رو به تأکید صاحب نظران و کارشناسان باید برنامه ای مدون برای فعالیت های شیلاتی در استان طراحی و شیوه های سنتی تولید کنار گذاشته شود.

به هر روی، مازندران تا رسیدن به افق توسعه ای مطلوب درزمینه پرورش و صادرات ماهیان خاویاری راه زیادی در پیش دارد و درحالی که هرروز بر مشتریان خاویار کاسپین افزودهٔ می شود، اما شبه خاویارها و قاچاق ماهیان خاویاری، برند صادراتی مروارید سیاه را تهدید می کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1