29 ژانویه 2023 - 15:05

شناسایی بزرگ ترین غار شرق کشور در شهرستان چناران

17 می 2015 - 18:40 dsfr.ir/h28ps

شناسایی بزرگ ترین غار شرق کشور در شهرستان چناران
khorasanspeleo.blogfa.com
دهانه غار زوکنان در شهرستان چناران

انجمن غار و غارشناسی استان خراسان رضوی موفق به کشف غاری جدید شده که گویا بزرگ ترین غار شرق کشور است.

در پی اکتشافات اخیر صورت گرفته در ارتفاعات جنوبی شهرستان چناران، هشت غار مورد بررسی و نقشه برداری قرار گرفت و بزرگ ترین غار نیز در استان مورد شناسایی قرار گرفت.

به دنبال شناسایی هشت غار در ارتفاعات انتهای دره زوکنان در شهرستان چناران و باشگاه تخصصی غار و دره کاوشگران مشهد رئیس انجمن غارنوردی خراسان و تیم غارنوردی بین المللی به منظور نقشه برداری دقیق و الکترونیکی در منطقه حضور پیدا یافتند.

در این برنامه که با همراهی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان و نائب رئیس کارگروه حفاظت از غارهای استان، و روسای ادارات محیط طبیعی و یگان حفاظت محیط زیست چناران و نیز معاون سازمان نقشه برداری خراسان رضوی صورت گرفت، پس از ورود به یکی از دالان های اصلی غار به عمق 40 متری زمین رفته و از نزدیک شرایط کار و سختی ها و خطرات موجود در شناسایی غارها و تنگناهای مربوطه را مورد بررسی قرار دادند.

حمید صالحی در این خصوص گفت: به دلیل وجود کلنی هایی از جمعیت خفاش ها در درون غارها و تاثیر مستقیم آن ها در کنترل جمعیت حشرات و آفات نباتی که گامی موثر در مبارزه تلفیقی با آفات نباتی و کاهش مصرف سموم و جلوگیری از آلودگی محیط زیست است. وی حفاظت از غارها را مهم و حیاتی برشمرد و افزود: این اداره کل تمام تلاش خود را در حفاظت از این جلوه های طبیعی و حمایت از غارنوردان به کار بسته است.

حمید نظام دوست عضو انجمن غار و غارشناسی استان نیز در این خصوص گفت: در اکتشافات اولیه مشاهده شد که یکی از غارها بسیار بزرگ بوده و شامل چندین طبقه، دالان و کریدورهای متعدد است. بر همین اساس و نظر به اینکه به احتمال فراوان بزرگ ترین غار شرق ایران شناسایی شده است نقشه برداری از این غار آغاز شد.

رکنی معاون سازمان نقشه برداری استان نیز در ادامه عنوان داشت: این ارتفاعات از جنس آهکی-دولومیتی بوده و بر روی سازند مزدوران تشکیل شده که این ویژگی در شرایطی که آب نیز وجود داشته باشد طی میلیون ها سال باعث به وجود آمدن غار می شود.

انجمن غارنوردان و غارشناسان ایرانیان یک سازمان مردم نهاد غیردولتی و غیرانتفاعی است که در سال 1389 با اخذ مجوز از معاونت امور سازمان های مردم نهاد مرکز امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 1391 به منظور گسترش فعالیت های غارنوردی در کشور، استان خراسان رضوی به عنوان چهارمین دفتر این انجمن با هدف کشف و شناسائی غارهای جدید، ثبت و نقشه برداری غارهای کشف شده، انجام تحقیقات زمین شناسی و دیرینه شناسی در غارها و پیگیری موضوع مهم و حیاتی حفاظت و پاکسازی غارها در مشهد ایجاد شد.

تا کنون بیش از 200 غار در استان خراسان رضوی شناسایی شده و دانستن اسرار این غارها یکی از جاذبه ها و عجایبی است که همه ساله مسافران بسیاری را به تماشا می کشاند.

خراسان رضوی به سرزمین غارهای اسرارآمیز معروف است و در میان غارهای شناسایی شده این استان، غار بزنگان و غار مغان دو غار مهمی است که همه ساله گردشگران را برای تماشا به سوی خود جذب می کنند.

به نظر می رسد این غار جدید مکشوفه نیز به عنوان بزرگ ترین غار استان از این پس مورد توجه علاقه مندان غارنوردی و گردشگران در این حوزه باشد.

1