2 ژوئن 2020 - 00:03

صید کوسه در آب های خوزستان ممنوع شد

12 نوامبر 2015 - 14:20 dsfr.ir/pr07h

صید کوسه در آب های خوزستان ممنوع شد
photo-aks.com
پرش یک کوسه ماهی

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: به منظور حفاظت از انواع کوسه ماهیان صید این گونه ارزشمند در آب های خوزستان ممنوع شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ احمدرضا لاهیجان زاده با اعلام این خبر اظهار کرد: به موجب مقررات جدید؛ صید، حمل، نگهداری و فروش گوشت و باله انواع کوسه ماهیان بدون داشتن مجوز قانونی ممنوع است. بر اساس مصوبه شماره 380 شورای عالی حفاظت محیط زیست مورخ 29 دی ماه 1393 و به استناد بند ج ماده 3 قانون شکار و صید، جریمه صید غیر مجاز انواع کوسه ماهیان 300 میلیون ریال تعیین شده است.

وی افزود: از کلیه صیادان، سردخانه داران و کارخانجات صنایع تولید مواد غذایی درخواست می شود تا ضمن رعایت این قانون، در صورت مشاهده هرگونه تخلف مراتب را به ادارات محیط زیست اطلاع دهند. در آخرین نشست کنوانسيون بين المللی گونه های در معرض خطر در تایلند، ممنوعیت صید چندگونه از کوسه ماهیان مورد توافق همه اعضاء قرار گرفت.

لاهیجان زاده گفت: تخمین های علمی در مورد کوسه ماهیان حاکی است که هر ساله حدود ۱۰۰ میلیون کوسه شکار می شود و عامل اصلی آن تقاضای گسترده در بازار هنگ کنگ و چین برای سوپ بال کوسه است. تجارت پنج گونه از کوسه های جهان از سپتامبر ۲۰۱۴ (شهریور ۱۳۹۳) تحت مقررات تازه درآمد که گام مهمی در جهت حفاظت از این موجودات بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: فروش گوشت یا بال این کوسه ها بدون داشتن مجوز قانونی ممنوع شده است. بر اساس مقررات شکار و تجارت کوسه دم سفید، پوربیگل و سه نوع سرچکشی بدون داشتن مجوز و گواهینامه لازم ممنوع خواهد شد.

وی افزود: سپر ماهی مانتا هم که به خاطر آب شش آن در پزشکی سنتی چینی کاربرد دارد در این فهرست قرار می گیرد. به این ترتیب تجارت کلیه این گونه ها در ۱۸۰ کشور جهان ممنوع خواهد بود مگر آنکه با مجوز رسمی سازمان های مشخص دولتی انجام شده باشد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1