توسعه بدون مطبوعات پرسش گر میسر نیست

12 نوامبر 2015 - 12:30 dsfr.ir/f20ht

توسعه بدون مطبوعات پرسش گر میسر نیست
اقتصادنیوز
محسن جلالپور رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی ایران

محسن جلالپور طی یادداشتی که در اقتصاد نیوز منتشر شده است از حال و هوای نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها گفته است. وی در این یادداشت تاکید می کند که: توسعه بدون مطبوعات پرسش گر میسر نیست.

دوستی رسانه ای به شوخی برایم نوشته «با تلاشی که در تلگرام و اینستاگرام برای انتشار اخبار و گزارش های اقتصادی دارید، اطمینان داریم که نفوذی ما در اتاق ایران هستید». و من در پاسخ برایش نوشتم: «اشتباه نکنید، شماها همه نفوذی اتاق ایران در رسانه ها هستید».

از شوخی گذشته در میان افراد و گروه هایی که روزانه با آن ها سر و کار دارم، با اصحاب رسانه بسیار احساس نزدیکی می کنم. بیشتر خبرنگارانی که با من در ارتباط هستند، جوانند و پرتلاش. صریح اند و زیرک. حساسند و خوش خلق و به تبع آن، من هم در برخورد با آن ها احساس راحتی می کنم. این را نوشتم تا از حضورم در نمایشگاه مطبوعات و دمی نفس کشیدن در هوای مطبوعات بنویسم.

بازدید امروز برایم شیرین و دل چسب بود. دیدار با اصحاب رسانه و به خصوص خبرنگارانی که همواره در طول سال و در شلوغی نشست ها و آمد و رفت های اتاق، کمتر می توانم دمی با آن ها بنشینم و به گرمی صحبت کنم، حتما دل نشین است و در عین حال حکم ادای دین دارد.

با وجود شلوغی این روزها و کمبود وقت، امروز بیش از سه ساعت و نیم میان آفرینندگان گزارش و خبر چرخیدم و از غرفه بسیاری از خبرگزاری ها و روزنامه ها و مجلات بازدید کردم.

آنچه نسبتا خوب به نظر می رسد، نشاطی است که در فضای رسانه ای کشور دیده می شود. تعداد زیادی نشریه داریم که رتبه ما را از این حیث در منطقه در جایگاه خوبی قرار می دهد. طیف های مختلف و دیدگاه های متنوع هر کدام تریبونی برای ابراز عقاید خود دارند و مطبوعات ما از سوسیالیسم کوبایی و بازار آزاد چینی تا مکتب اقتصادی اتریش و عقاید لیبرتارینی را پوشش می دهند.

از حیث تعداد و حتی شمارگان روزنامه های اقتصادی هم سرآمد بسیاری از کشورهای منطقه هستیم. ترکیه متحول شده و امارات توسعه یافته و پاکستان در حال توسعه و حتی مالزی و اندونزی پیش تاخته هم به اندازه ما رسانه اقتصادی ندارند.

با این حال ژورنالیسم اقتصادی ما از چند عارضه رنج می برد که امیدوارم در دوره جدید و فضای پس از تحریم شاهد بهبود آن باشیم.

نخست آنکه بپذیریم خطای رسانه امری است طبیعی. پس با یک خطا در صدد آن نباشیم که «فتیله» اش را پایین بکشیم.

بپذیریم که رسانه یک بنگاه است و بنگاه نیاز به انباشت سرمایه و امنیت سرمایه گذاری دارد. به رسانه بخش خصوصی اعتماد کنیم و اجازه بدهیم سرمایه گذاران وارد این حوزه شده و با ورود تکنولوژی های جدید، این صنعت را متحول کنند.

یارانه ها و انواع دخالت ها، رسانه های ما را وابسته و فضای فعالیت آن ها را غیر رقابتی کرده و لازم است این دولت، تحول تازه ای در اقتصاد سیاسی این حوزه ایجاد کند تا تخصیص سیاسی منابع، به مثابه اهرمی در جهت وابسته تر کردن رسانه ها عمل نکند.

نکته ای که به نظرم بسیار جای تأمل دارد، ناامنی سرمایه گذاری بخش خصوصی در این حوزه است که خود را به صورت عقب ماندگی تکنولوژیکی نشان داده به گونه ای که یکی از دوستان مطبوعاتی ام می گفت تکنولوژی برخی چاپخانه های فعال ایران حتی به دهه 1970 میلادی بر می گردد.

به هر حال دیروز در نمایشگاه مطبوعات حسابی گشتم و با اهالی رسانه، مدیران، دبیران و خبرنگاران اقتصادی حسابی گفتم و خندیدم.

آنچه در این دیدارها تأکید کردم، اهمیت فرهنگ سازی برای پیش برد اصلاحات اقتصادی و تعدیل انتظارات مردم و پرهیز از رواج ایده های پوپولیستی در اقتصاد بود. مشکلات اقتصاد ایران ساختاری و بسیار پیچیده است و اگر مطبوعات پرسش گر، تحلیل گر و توسعه طلب در این حوزه نداشته باشیم، انتظار توسعه و پیشرفت شاید خواسته ای گزاف باشد.

اینکه مردم بدانند منابع کشور نامحدود نیست و از اقتصاد هم نمی توان انتظار معجزه داشت و توسعه با تلاش و کوشش همگانی به دست می آید و از دولت نباید انتظار دخالت در همه امور را داشت، رسالتی است که رسانه های اقتصادی باید در پیش گیرند.

امروز بارها تأکید کردم که باید از شرایط دشوار فعلی راهکارهایی برای اصلاحات اقتصادی و حرکت به سوی اقتصاد آزاد و رقابتی بیابیم و بر شفافیت بیشتر اقتصاد کشور و بهبود فضای کسب و کار تأکید کنیم.

مجموعا رسانه های اقتصادی ما در این زمینه زمینه خوب کار کرده اند ولی هنوز کار زمین مانده زیاد دارند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1