نقشه غار زوکنان مدال آور ایران در کنفرانس ترنس کارست

11 نوامبر 2015 - 15:40 dsfr.ir/5e088

نقشه غار زوکنان مدال آور ایران در کنفرانس ترنس کارست
انجمن غار و غارشناسی ایرانیان
نشست عمومی غارنوردان و غارشناسان جهان

در مراسم اختتامیه از برندگان مسابقات عکس، فیلم و نقشه غار تجلیل شد و در بخش نقشه غار، سارا عدالتیان و وحید اشرفی با ارائه نقشه غار زوکنان چناران با کسب مقام سوم موفق به دریافت مدال برنز از دست رئیس اتحادیه جهانی غارشناسی شدند.

به گزارش روابط عمومی انجمن غار و غارشناسی ایران، کنفرانس ترنس کارست در لیچوان چین از تاریخ شش تا هشت نوامبر برابر با پانزده تا هفده آبان برگزار شد. وحید اشرفی به عنوان نماینده  انجمن در این کنفرانس شرکت کرد و مقاله ای را به انگلیسی تحت عنوان 200 سال تاریخ غارنوردی و غارشناسی، در روز شنبه 16 آبان ماه در بخش سخنرانی کنفرانس، ارایه کرد.

لازم به ذکر است پس از ارائه مقاله، کشورهای علاقه مند، خواستار برنامه ریزی جهت سفر به کشور و بازدید از غارهای ایران شدند.

114 نفر از 21 کشور چین، ژاپن، کره جنوبی، مالزی، استرالیا، لهستان، ایالات متحده، اندونزی، جمهوری چک، لبنان، آلمان، مغولستان، ایتالیا، ویتنام، مجارستان، فرانسه، اطریش، بلژیک و جمهوری اسلامی ایران از چهار قاره آسیا، اروپا، آمریکای شمالی و اقیانوسیه در کنفرانس شرکت کردند. 89 نفر از قاره آسیا، 19 نفر از قاره اروپا، 3 نفر از اقیانوسیه و 3 نفر از ایالات متحده.

در حاشیه این کنفرانس، کارگاه های مختلفی چون نقشه برداری دیجیتالی و اسکن سه بعدی از غارها، راهکارهای حفاظت و بهره برداری پایدار از غارها، صعودهای مصنوعی در غارها (بولت کلایمینگ) برگزار شد. همچنین بازدیدی از غار تنگ لانگ دونگ (اژدهای پرنده)، بزرگ ترین غار توریستی جهان با دهانه ای به ارتفاع 70 متر، صورت گرفت.

شایان ذکر است که در مراسم اختتامیه از برندگان مسابقات عکس، فیلم و نقشه غار تجلیل شده و در بخش نقشه غار، سارا عدالتیان و وحید اشرفی با ارائه نقشه غار زوکنان چناران با کسب مقام سوم موفق به دریافت مدال برنز از دست رئیس اتحادیه جهانی غارشناسی شدند.

شهر لیچوان کشور چین همزمان با حضور رئیس، هیات رئیسه و جمعی از معاونین و اعضای اتحادیه غارشناسی جهان، میزبان نخستین مجمع عمومی غارشناسان آسیا نیز بود.

در جلسه نهایی مجمع عمومی اتحادیه غارشناسی آسیا، اساسنامه نهایی توسط کشور های عضو تصویب و انتخابات هیات رئیسه به ترتیب زیر انجام شد.

به مدت چهار سال، کشور اندونزی به عنوان رییس اتحادیه و مکان ثبت قانونی اتحادیه غارشناسی آسیا انتخاب گردید و چین به نایب رییسی، ژاپن به دبیر کلی و ایران به همراه پنج کشور دیگر به عنوان معاونین دبیر کل، انتخاب شدند.

لازم به توضیح است، ایران از سال 2013 با تلاش انجمن غار و غارشناسی یک کرسی در اتحادیه جهانی غارشناسی (UIS) نیز اخذ کرده که دوره حاضر، به مدت چهارسال و تا سال 2017 عضو مجمع عمومی این اتحادیه است.

گفتنی است؛ نشست عمومی غارنوردان و غارشناسان جهان در سال 2017 درکشور استرالیا برگزار می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1