27 می 2020 - 11:13
معاون میراث فرهنگی:

نسیم بهاری به سمت خانه ها و بناهای تاریخی در حال وزیدن است

11 نوامبر 2015 - 12:10 dsfr.ir/e44m8

نسیم بهاری به سمت خانه ها و بناهای تاریخی در حال وزیدن است
میثم رودکی
ارگ تبریز

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری معتقد است، نسیم بهاری به سمت خانه ها و بناهای تاریخی در حال وزیدن است، نسیمی که به نظر می رسد با همکاری و همدلی دستگاه های مختلف برای نجات خانه های تاریخی و اررشمند همسو است و از تخریب های گاه و بیگاه آن ها قرار است جلوگیری کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، در این رابطه گفت: بالا رفتن ارزش افزوده زمین در کلان شهرهایی مانند تهران باعث جرقه زدن فکرهای اقتصادی برای ساخت و سازهای جدید و تخریب بناهای قدیمی و حتی ارزشمند می شود.

وی اظهار کرد: باید توجه داشت که از این دسته بناهای تاریخی در اختیار نهادهای مختلفی مانند آموزش و پرورش، بنیاد شهید، بنیاد مستضعفان یا ستاد فرمان امام (ره) است و آن ها با توجه به نیازشان تصمیم به تغییر کاربری و حتی گرفتن پروانه برای تخریب و نوسازی می کنند.

طالبیان با تاکید بر این که بیشتر این اتفاق ها در کلانشهر تهران در حال اتفاق است و تا جایی که ارزش زمین بالا برود، این تغییرات نیز انجام می شود بیان کرد: این در حالیست که اگر در شهری مانند میبُد بنایی تاریخی را تخریب کنند، قطعا ارزش بنای جایگزین اش پائین تر می رود، چون بحث های اقتصادی آن کمتر است.

معاون میراث فرهنگی همچنین با تاکید بر تحکیم قوانین برای لزوم صدور پروانه در قبال هر گونه اقدام مشابهی گفت: اگر اعضای کمیسیون ماده 5 نسبت به این گونه اتفاقات آگاه تر باشند، به راحتی می توانند بناهای تاریخی را حفظ کنند.

وی با اشاره به بحث موضوع انتقال پادگان ها به خارج از شهر نیز اظهار کرد: نمونه بارز این قضیه پادگان «07» خرم آباد و اصطبل های پادگان باقیمانده از دوره رضاخان بود. برای این بنای تاریخی برای نخستین بار با همکاری مجموعه نیروی زمینی، استانداری، شهرداری، وزارت راه و سازمان میراث فرهنگی طرحی تهیه شد که ضمن حفظ منافع در شهر، بخش فرهنگ و میراث فرهنگی نیز مدنظر قرار گرفت تا در کمیسیون ها و کمیته های فنی میراث فرهنگی و وزارت راه بررسی و پس از آن به شورای عالی میراث فرهنگی برای بررسی و اظهارنظر نهایی فرستاده شود و همه این بحث را پذیرفتند.

طالبیان در ادامه با تاکید بر این که در حال حاضر مدیریت های شهری باید به کمک این کار بیایند، ادامه داد: از یک سال گذشته تا امروز، در کمیسیون ماده 5 خوشبختانه موضوعی را ندیده ام که بخواهند مجوز تخریب بگیرند. در حالیکه در شهرهای بزرگ مانند تهران، تمنای ساخت و ساز زیاد است.

طالبیان در پاسخ به پرسشی مبنی بر «آیا جلساتی که آقای حجت در این زمینه با ستاد فرمان امام (ره) آغاز کرد، به نتیجه ای نرسیده که چنین طرحی برای نجات بناهای تاریخی دارید؟» بیان کرد: جلساتی که با دستگاه های مختلف برگزار می شود یک بحث قضیه است، البته آن ها را پیش می بریم. اما گاهی اوقات مجموعه ها، تمناهای خود را دارند و در کمیسیون ماده 5 بررسی می کنند که این اتفاق برای آن ها روی می دهد. تا جایی که دیده ام، ترجیح استان ها نیز این است که بناهای فاخر خود را از ساخت و ساز دور کنند، چون ارزشش کمتر می شود. پس معتقدم چنین اقداماتی می تواند نتیجه بخش باشد.

او اظهار کرد: باید مدیریت شهری، ذی مدخلان و ذی نفع ها آگاه باشند که ثروت میراث فرهنگی ارزش بیشتری از تخریب آنها دارد. در واقع باید به طور دائم به دنبال راه حل باشیم تا بناها را به فضای مهم شهری تبدیل کنیم. ما با همه دستگاه ها، از نظامی تا دستگاه های دولتی و غیره می توانیم وارد عمل شویم.

طالبیان در پایان تأکید کرد: معتقدم یک نسیم بهاری برای حفظ میراث فرهنگی در حوزه مدیریت شهری و در دستگاه های مدیریتی مختلف می وزد و در واقع دستگاه های مختلف می خواهند که آثار شهری شان را حفظ کنند.

شهریور ماه دو سال پیش بود که با قرار گرفتن «خانه تاریخی مهدوی» در همسایگی خانه «پیرنیا» در فهرست مزایده های ستاد فرمان امام (ره) و منتشر شدن اخبار آن و دل نگرانی های دوستداران میراث فرهنگی، این سازمانِ متولی به این نتیجه رسید که باید راه مذاکره با این گونه نهادها که برخی بناهای قرار گرفته در اختیارشان از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاریخی و ارزشمند بودند را باز کند.

بناهایی که به دلیل نیاز دستگاه های تحت مدیریت شان هر لحظه بیم آن می رود که یا شبانه تخریب شوند یا در فهرست مزایده هایی که بین رسانه ها دیده نمی شوند، قرار گرفته و تخریب شوند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1