16 سپتامبر 2019 - 14:31
سرپرست هیات کاوش تپه گنج رازمیان قزوین خبر داد:

کشف آثار مربوط به قرون میانی در تپه گنج کوله رازمیان منطقه الموت غربی

11 نوامبر 2015 - 12:00 dsfr.ir/4a2yq

کشف آثار مربوط به قرون میانی در تپه گنج کوله رازمیان منطقه الموت غربی
razmiancity.ir
نمایی از شهر رازمیان

سرپرست هیات کاوش تپه گنج رازمیان قزوین گفت: کاوش در تپه منفرد گنج کوله رازمیان در منطقه الموت غربی تاکنون منجر به شناسایی و کشف دو قطعه آجر بزرگ و یک قطعه شکسته از کاشی قالبی مربوط به قرون میانی شده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کامبیز کبیری افزود: سطح تپه گنج کوله برخلاف تپه باستانی مجاور موسوم به کلمه مزارکه مملو از سفال های اسلامی قرون میانی و متاخر اسلامی است فاقد داده سفالی است اما بر تارک مسطح شده آن قطعات اجر و کاشی فیروزه شناسایی شد.

به گفته وی، این مساله احتمالا بیانگر آن است که تپه کله مزار در فاصله 80 متری جنوب غربی به عنوان یک محوطه زیستگاهی و تپه گنج کوله به عنوان محلی برای ساخت یک بنای احتمالا آیینی یا دیده بانی در گذشته مورد استفاده بوده است.

این باستان شناس اضافه کرد: پس از نقشه برداری، کاوش این محوطه با دو گمانه 4×3 در ترانشه های I5 و K5 از تاریخ 10/8/94 شروع شد که تا کنون دو قطعه آجر بزرگ در خاک سطحی ترانشه I5 و یک قطعه شکسته از کاشی قالبی با یک حرف برجسته سفید رنگ در زمینه لاجوردی و مربوط به قرون میانی از خاک سطحی ترانشه K5 در همان دو روز نخست کاوش بدست آمده است.

کبیری عملیات کاوش را کاوش استعلامی برای شناسایی آثار تاریخی فرهنگی اعلام و تاکید کرد: بدیهی است که در صورت شناسایی آثاری درخور و قابل توجه باید از ساخت و ساز هر گونه بنای جدید در این محل جلوگیری شود.

مجوز کاوش استعلامی تپه گنج کوله رازمیان توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

گفتنی است؛ تپه منفرد گنج کوله رازمیان در منطقه الموت در ارتفاع 966 متری از سطح دریا واقع شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1