معاون میراث فرهنگی کشور گفت:

میدان «مشق» می تواند موزه کشفیات میراثی باشد

10 نوامبر 2015 - 15:10 dsfr.ir/rf6wd

میدان «مشق» می تواند موزه کشفیات میراثی باشد
خبرگزاری مهر
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: اگر میدان مشق به عنوان مرکز موزه ها آماده شود می توان اشیای کشف شده توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی را در بخشی از این فضا به نمایش گذاشت.

به گزارش خبرگزاری مهر؛ محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه روز گذشته فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی اعلام کرد که بسیاری از اشیاء کشف شده در 6 ماهه نخست امسال هنوز کارشناسی نشده است گفت: ما هم همین سوال را از نیروهای یگان حفاظت داریم. چراکه باید اشیاء تاریخی کشف شده به سرعت شناسایی شوند.

طالبیان افزود: یگان حفاظت میراث فرهنگی با شبکه نیروی انتظامی ارتباط دارد و باید مراحل قانونی را طی کند. تعدادی از اشیاء کشف شده کارشناسی فوری می شوند اما برای بررسی دقیق تر، اشیاء به امین اموال موزه تحویل داده می شود. بنابراین در مرحله اول نظر بر تقلبی یا اصل بودن اشیاء است و در مراحل بعد باید این اشیاء تحلیل شوند.

وی گفت: از سوی دیگر نیروی انتظامی نیز طبق قانون حق الکشف می خواهد این مسائل باعث می شود کار شناسایی اشیاء طولانی شود. قرار است جلسه ای با یگان حفاظت میراث فرهنگی شبکه نیروی انتظامی و امین اموال موزه ها داشته باشیم.

معاون میراث فرهنگی گفت: قبلا اعلام کرده بودم که اشیا تقلبی باید در موزه ای قرار بگیرد و مردم آنها را ببینند. اگر میدان مشق به عنوان مرکز موزه ها آماده شود فضای موزه ای برای ما زیاد شده و می توان موزه کشفیات را در آنجا راه اندازی کرد اما اکنون فضای کافی برای این کار نداریم.

طالبیان درباره سفر مسئولان میراث فرهنگی کشور به شیکاگو گفت: این دعوت برای بررسی شرایط برگشت الواح هخامنشی به ایران انجام شده است و اگر شرایط به نحوی باشد که احساس کنیم مواردی که ما به دنبالش هستیم انجام خواهد شد به این سفر می رویم.

وی گفت: محموله الواح هخامنشی برای ما بسیار مهم است و بخش های حقوقی آن نیز در حال پیگیری است. اینکه الواح اکنون در چه وضعیتی قرار دارند و اینکه چقدر موثر هستیم برایمان اهمیت دارد. این سفر به منظور دیدن اشیاء و نحوه بسته بندی و بازگشت آنها انجام خواهد شد حتی از دکتر ارفعی نیز دعوت خواهیم کرد که به این سفر بروند.

مسئولان موسسه شرق شناسی شیکاگو در دعوت نامه خود اعلام کردند که می توانید بسته بندی شرایط نگهداری و نحوه ارسال الواح هخامنشی به ایران را ببینید. پس از آن باید به ایران آمده و فضا را برای ورود الواح هخامنشی آماده کنیم تا زمانی حکم دادگاه آمد بلافاصله این الواح به ایران وارد شود در هر حال باید ببینیم سفرمان چقدر موثر است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1