مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی مطرح کرد

دلایل تعلل بانک ها در پرداخت تسهیلات به طرح های گردشگری

10 نوامبر 2015 - 14:50 dsfr.ir/zy2nd

دلایل تعلل بانک ها در پرداخت تسهیلات به طرح های گردشگری
خبرگزاری تسنیم
تعلل بانک ها در پرداخت تسهیلات به طرح های گردشگری

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی درباره تعلل بانک ها در پرداخت تسهیلات و اعتبارات به طرح های سرمایه گذاری گردشگری گفت: تعلل بانک ها فقط به طرح های گردشگری مربوط نمی شود، چرا که با توجه به محدودیت منابع بانکی همه بخش ها حتی صنعت با چنین شرایطی مواجه است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ اصغر میرمحمدصادقی گفت: بانک ها باید کنترل ها را بیشتر کنند، چون مساله فقط اعطای تسهیلات نیست، بحث اعتبارسنجی مشتری مطرح است. در سیستم بانکی، اعتبار شرکت، میزان بدهی، چک های برگشتی و طرح ارائه شده باید بررسی، کنترل های لازم انجام و سپس تسهیلات پرداخت شود.

او همچنین درباره سهم اعتبارات و تسهیلات بانکی که در دو سال گذشته با توجه به تغییر رویکرد دولت به گردشگری اختصاص یافته است، توضیح داد: دیگر آن زمان که برای اختصاص تسهیلات و منابع بانکی، سهمیه بخشی، دستوری و تکلیفی تعیین می شد، گذشته است. تامین "سرمایه در گردش" برای شرکت ها و بنگاه های اقتصادی که گردشگری هم می تواند جزوی از آن باشد، اولویتی است که ما در یکی دو سال گذشته برای بانک ها در نظر گرفته ایم.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی ادامه داد: بر اساس آمارهای موجود، در یکی دو سال گذشته بالغ بر 60 درصد تسهیلات اعطایی و منابع بانکی به بخش سرمایه در گردش اختصاص یافته که صنعت، کشاورزی، بازرگانی و خدمات که گردشگری نیز شامل آن می شود، از آن جمله است.

وی با تاکید بر اینکه منابع و تسهیلات بانکی باید به سمت طرح های توجیه دار برود، گفت: خوشبختانه آمارها نشان می دهد منابع تخصیصی به جایی که باید برود، رفته است.

او ادامه داد: اگر طرح ها توجیه نداشته و بر اساس قانون بودجه ای و یا تکلیفی باشد، باید معادل مابه التفاوت یارانه و نرخ سود آن را دولت در قانون بودجه لحاظ کند، برای همین پیشنهاد ما این بود که نگاه منابع بانکی تکلیفی نباشد.

میرمحمدصادقی گفت: اگر طرح های گردشگری دارای توجیه و بازدهی باشد و تکلیفی نباشد، قطع به یقین منابع بانک ها به آن طرح ها اختصاص می یابد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1