17 آوریل 2024 - 12:43
راه اندازی فرودگاه بین المللی چابهار

آسمان چابهار در انتظار هواپیماهای اماراتی

10 نوامبر 2015 - 13:20 dsfr.ir/x2212

آسمان چابهار در انتظار هواپیماهای اماراتی
خبرگزاری مهر
فرودگاه زاهدان

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار از توافق با امارات و عمان برای ورود پنج هواپیمای مسافربری در ماه به این منطقه با هدف تسهیل در رفت و آمد گردشگران بین المللی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ حامدعلی مبارکی اظهار کرد: هفته گذشته کارگروه مهمی با محوریت گردشگری در چابهار برگزار شد که بر اساس توافق های صورت گرفته، قرار شد هر ماه پنج هواپیما از امارات و عمان به چابهار مسافر جابجا کنند. این اقدام با هدف تسهیل در مبادلات گردشگری صورت گرفته؛ همچنین قرار است دو اتوبوس دریایی برای گشت های آبی در چابهار مستقر شوند.

وی با اشاره به راه اندازی فرودگاه بین المللی چابهار گفت: امیدواریم تکلیف این فرودگاه که دسترسی به چابهار را آسان تر می کند، به زودی مشخص شود. در حال حاضر پروازهای چابهار در پایگاه دهم شکاری که فرودگاهی نظامی به حساب می آید، انجام می شود. برای همین لازم است احداث فرودگاه بین المللی چابهار سریع تر به نتیجه برسد.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با اشاره به افزایش تعداد پروازهای چابهار افزود: در حال حاضر روزانه 2 پرواز به چابهار برقرار است، در حالی که قبلا هفته ای دو تا سه پرواز انجام می شد.

او همچنین درباره راه اندازی مسیر ریلی چابهار توضیح داد: برای ایجاد خط آهن چابهار، چهار کارگاه تشکیل شده که امیدواریم تا سه سال آینده این مسیر ریلی به بهره برداری برسد.

«مبارکی» درباره جابجایی گردشگران از راه آبی با توجه به وجود اسکله های بین المللی در این منطقه اظهار کرد: دو اسکله شهید بهشتی و کلانتری در چابهار فعال هستند که به مردم عادی و بخش دولتی خدمات می دهد. این اسکله ها در حال توسعه هستند، به طوری که 28 بهمن ماه سال گذشته با افتتاح یک اسکله جدید در شهید بهشتی ظرفیت پهلوگیری کشتی های غول پیکر از 2 میلیون به 6 میلیون تن در سال رسید. علاوه بر کشتی های باری، برای پهلوگیری کشتی های مسافربری نیز مذاکراتی شده است. امیدواریم بعد از توافق هسته ای شاهد ورود کشتی های غول پیکر و نسل سوم دریایی در منطقه آزاد چابهار باشیم.

مبارکی درباره اولویت بخشی به صنعت گردشگری چابهار با توجه به آنکه قوانین مربوط به این منطقه 24 سال پیش تنظیم شده و آن زمان به بخش گردشگری اولویتی نداده اند، اظهار کرد: چابهار ظرفیت زیادی در گردشگری دارد. ما هم بر اساس آیین نامه ها، دستورالعمل ها و آنچه دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد برای همه این مناطق مصوب کرده است، عمل می کنیم.

او با بیان این که صنعت گردشگری جزو اولویت های منطقه آزاد چابهار قرار گرفته و مکتوب شده است، افزود: از زمان انتصاب آقای ترکان به عنوان دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و حجت الاسلام زم به عنوان معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری این دبیرخانه، منشور گردشگری با تاکید بر گردشگری حلال تهیه شده که بر اساس آن، ما از نیمه دوم سال 92 فعالیت هایی را در این زمینه آغاز کرده ایم و در ادامه در حال اجرای طرح های «کاشانه مهمان» و «مجتمع های بین راهی» هستیم و همه اقدامات براساس همان منشور گردشگری حلال انجام می شود.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار ادامه داد: با توجه به اقداماتی که از سال 92 در این منطقه آغاز شده، امیدواریم امکانات بیشتری برای پذیرش گردشگران در نوروز 95 ایجاد کنیم، مخصوصا آن که مهمانان خارجی بیشتری در نوروز امسال به چابهار سفر و حتی در روستای تیس اقامت کردند.

وی درباره وضعیت امنیت چابهار با توجه به آن که استان سیستان و بلوچستان در بیشتر نقشه های بین المللی با علامت قرمز مشخص شده و جزو مناطق ناامن اعلام شده است، اظهار کرد: چابهار نه تنها در محدوده قرمز نیست، بلکه وضعیت آن از سفید هم سفیدتر است. من از قول سفیر ژاپن داستانی را نقل می کنم، ایشان وقتی به این منطقه آمدند، گفتند به بیشتر مناطق ایران رفته بودم، اما زمانی که خواستم به چابهار سفر کنم. خیلی ها من را منع کردند، اما وقتی این منطقه و کوه های مریخی آن را دیدم، تصمیم گرفتم مُبلّغ آن شوم، چون منطقه ای بسیار امن و خالی از خطر است.

مبارکی افزود: نه تنها چابهار، بلکه کل استان سیستان و بلوچستان امن است. اگر صفحه حوادث روزنامه ها را بررسی کنید، می بینید که بسیاری از شهرهای مرکزی ایران درگیر قتل و حوادث دیگر هستند، اما متاسفانه استان سیستان و بلوچستان به دلیل مرزی بودن و برخی مسائل گذشته، ناامن معرفی شده است.

وی اضافه کرد: با آنکه خشکسالی 15 سال است دامن سیستان و بلوچستان را گرفته و حداکثر باران آن 130 میلی متر بوده و این شرایط فقر مردم را تشدید کرده، ولی با این حال مردم به جای انجام کارهای غیراخلاقی تصمیم به کوچ گرفتند و خود را بَری از رفتارهای نادرست دانسته اند.

1