29 ژانویه 2020 - 09:04
با حضور مدیران فرهنگی و اجرایی؛

اعلام رسمی عضویت نیشابور در اتحادیه شهرهای تاریخی جهان

10 نوامبر 2015 - 12:30 dsfr.ir/v62d1

اعلام رسمی عضویت نیشابور در اتحادیه شهرهای تاریخی جهان
خبرگزاری مهر
آرامگاه کمال الملک در نیشابور

در نشستی که با حضور معاون استاندار خراسان رضوی و سرکنسول های سفارتخانه های ترکیه، ترکمنستان و افغانستان برگزار شد به طور رسمی عضویت نیشابور در اتحادیه شهرهای تاریخی جهان اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این مراسم که شامگاه دوشنبه با حضور سرکنسول های سفارتخانه های ترکیه، ترکمنستان، افغانستان، اعضای نمایندگی وزارت امور خارجه شرق کشور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی، شهردار و اعضای شورای اداری شهرستان نیشابور در محل سالن شهید عابد فرمانداری برگزار شد طی مراسمی ضمن رونمایی رسمی از اسناد عضویت در اتحادیه شهرهای تاریخی جهان لوح ارسالی شهردار کیوتو ژاپن به شهردار نیشابور اهدا شد.

در این مراسم معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان رضوی با اشاره به نام گذاری مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 بیان کرد: در این راستا باید نقش نیشابور در این برنامه دیده و جایگاه این شهر تاریخی تبیین شود.

محمد مقدوری با اشاره به اینکه نیشابور یکی از اضلاع سه گانه تمدن ایران است افزود: نیشابور یکی از شهرهای ایران با قدمت دیرینه و کهن است و لذا ما به عنوان وارثان امروزی باید ضمن حفظ این میراث از سرمایه فرهنگی بهره ببریم.

وی با بیان اینکه شهرها نیازمند مدیریت صحیح و با برنامه هستند ادامه داد: کلان شهرها امروزه با آفتی به عنوان شهرنشینی روبرو هستند که اگر به طور صحیح مدیریت و کنترل نشوند به مرده شهرها تبدیل خواهند شد.

مقدوری با بیان اینکه به سرمایه گذاری جدی برای ایجاد زیرساخت ها نیاز داریم بیان کرد: ظرفیت های نهفته ای در موضوع گردشگری نیشابور وجود دارد که باید احیا شود. وی هفت مؤلفه را عامل توسعه گردشگری برشمرد و تصریح کرد:

پتانسیل و ظرفیت ها، داشتن برنامه و طرح جامع، داشتن فرهنگ، زیرساخت، سازمان اجرایی مجری مجرب، انسجام و همدلی از جمله این ارکان توسعه ای هستند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار بیان داشت: نیشابور به عنوان جایگزین مشهد می تواند در بسیاری از موضوعات به مشهد مقدس کمک کند.

غلامحسین مظفری معاون استاندار و فرماندار ویژه نیشابور نیز در این نشست گفت: تمدن بیش از هفت هزار ساله این شهر سندی ماندگار و افتخار برای ایران اسلامی و خراسان رضوی است. وی عضویت این شهر را در سازمان های بین المللی، فرصتی برای معرفی این داشته ها به تمام جهان برشمرد و اظهار کرد: این گونه عضویت ها آغاز راهی است که به ثمر رسیدن آن نیازمند حمایت و همراهی تمام دستگاه های اجرایی است.

مظفری نقش دیپلماسی شهری در توسعه شهر و جذب گردشگر را مهم و دارای اهمیت ویژه ای دانست و افزود: تبادل دانش و تجربه درباره حفظ بناهای تاریخی و چگونگی معرفی و استفاده از این ظرفیت ها ازجمله دستاوردهای این عضویت است.

وی با اشاره به این موضوع که عضویت در سازمان ها و پیمان های بین المللی فرصت و شرایط لازم را برای شکوفایی و استفاده بیشتر از ظرفیت های شهر نیشابور فراهم می کند بیان کرد: امیدوارم این واقعه فرصتی  برای برداشتن قدم هایی در جهت ارتقای شهر عزیزمان نیشابور باشد.

شهردار نیشابور نیز در این جلسه با بیان اینکه این شهر جزو 10 شهر قدیمی جهان است بیان کرد: برای احیای نیشابور به عنوان یک شهر جهانی و جزو ده شهر قدیمی ایران با سابقه هفت هزار سال تاریخ باید تلاش کرد و آن را به جایگاه واقعی خود رساند.

عباس حسینی بیان کرد: قبل از نیشابور چهار شهر اصفهان، شیراز، یزد و کاشان به عضویت این اتحادیه در آمده اند. وی اضافه کرد: رای هیئت مدیره بر اساس مکاتبات با اتحادیه و ارسال مقالات در خصوص نیشابورشناسی و دیگر مطالب از جمله کتاب منتشره دانشگاه توکیو صورت گرفت.

حسینی در ادامه گفت: نیشابور با وجود تخریب چند باره به خاطر حملات مکرر دشمنانش و زلزله های بزرگ بارها خراب و دوباره احیا شد و به خاطر همین از سوی سازمان یونسکو به عنوان شهر پایدار ایرانی معرفی شد. وی یادآور شد: نیشابور با توجه به ظرفیت های مختلف به ویژه در حوزه گردشگری می تواند کمبودها و نارسایی های مشهد را جبران کند.

شهردار نیشابور خاطرنشان کرد: برای تملک 110 هکتار بافت تاریخی نیشابور پیش از 600 میلیارد ریال اعتبار نیاز است تا زیرساخت های لازم را برای ماندگاری گردشگران فراهم کند.

گفتنی است در این مراسم همچنین محمد دوغان سرکنسول کشور ترکیه از آمادگی کشورش در راستای افزایش مناسبات فرهنگی خبر داد و گفت: جایگاه و پیشینه نیشابور با قدمت تاریخی اش مورد توجه کشورهای جهان است و ترکیه نیز با داشتن شهر مقدونیه به عنوان یکی از اعضای این اتحادیه آماده هر نوع همکاری با مسئولان شهر نیشابوراست.

در پایان این مراسم ضمن رونمایی از اسناد عضویت در اتحادیه شهرهای تاریخی جهان لوح ارسالی از طرف شهردار کیوتو ژاپن به شهردار نیشابور اعطا شد. در لوح ارسالی «دایساکو کادوکاکاوا» شهردار کیوتو با عنوان رئیس لینک شهرهای تاریخی جهان خطاب به سید عباس حسینی شهردار نیشابور آمده است: عضویت شهر نیشابور در لینک شهرهای تاریخی را اعلام و با تبریکات قلبی برای شما آرزوی سلامتی و موفقیت رادارم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1