در دیدار معاون گردشگری با مدیر ارشد موسسه همکاری های بین المللی GIZ آلمان مطرح شد:

پیشنهاد پیوند دو پروژه گردشگری منطقه ای

10 نوامبر 2015 - 12:00 dsfr.ir/rc6ui

پیشنهاد پیوند دو پروژه گردشگری منطقه ای
ایران پدیا
نقشه جاده ابریشم

پیوند دو پروژه «توسعه پایدار گردشگری ایران» و «کمربند اقتصادی جاده ابریشم» که در تعامل با موسسه همکاری های بین المللی GIZ آلمان و سازمان جهانی جهانگردی UNWTO در مسیر حرکت هستند مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پی سفر اخیر کارشناسان ارشد موسسه همکاری های بین المللی GIZ آلمان و  سازمان ملل متحد UNDESA که به منظور شناسایی پروژه ها، ارائه مشاوره و نیز برقراری همکاری فنی در توسعه گردشگری به ایران سفر کرده بودند؛ مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری با میزبانی از «کریستوفر بایر» مدیر ارشد موسسه همکاری های بین المللی GIZ، همکاری مذکور را از قالب پژوهش به مرحله عملیاتی و تصمیم سازی هدایت کرد.

با توجه به اینکه دستاورد نخست سفر کارشناسان GIZ و UNDESA به ایران تدوین بیانیه ای مشترک در سه بخش شامل «همکاری های فنی و ارائه خدمات مشاوره بین المللی»، «توسعه روابط دو جانبه با بخش آب و هوایی بین المللی (ICI) وزارت محیط زیست آلمان» و نیز «تبادل اطلاعات برای تسهیل در روند همکاری های توسعه گردشگری به صورت دو یا چند جانبه» بوده است؛ لذا به منظور تامین و مدیریت منابع مالی پیوند پروژه های مذکور با «کمربند اقتصادی جاده ابریشم» که هم اکنون به عنوان پروژه ای بین المللی از سوی سازمان جهانی جهانگردی پیگیری می شود؛ از سوی معاون گردشگری پیشنهاد شد.

طبق پیشنهاد مطرح شده مشارکت 32 کشور در پروژه توسعه گردشگری جاده ابریشم، تعریف اعتبارات مستقل، وجود ظرفیت های همکاری متعدد در زمینه های مختلف گردشگری، محیط زیست، صنایع دستی، حمل و نقل و ... در قالب برنامه «کمربند اقتصادی جاده ابریشم»، حمایت دولت چین از این طرح و در نهایت واقع شدن ایران در مرکز این جاده و رابط بین چین و اروپا بستر مناسبی را به منظور تعریف پروژه مشترک با GIZ و تعریف منابع مالی مورد نیاز فراهم خواهد آورد.

همچنین در این جلسه پیگیری چگونگی اجرایی شدن مثلث همکاری میان کشورهای چین، آلمان و ایران در قالب پروژه های "SILK ROAD" و توسعه پایدار گردشگری کشور توسط "GIZ" در قالب پروژه بلندمدت و مستمر در دستور کار مدیر موسسه همکاری های بین المللی GIZ آلمان قرار گرفت تا با بهره مندی از ظرفیت های موجود در قالب کشورهای همگن، همکار و دارای اهداف مشترک بتوان به دستاوردهای قابل انتظار دست یافت.

لازم به ذکر است در این جلسه  «کریستوفر بایر» مدیر ارشد موسسه همکاری های بین المللی GIZ نیز ضمن استقبال از پیشنهاد مطرح شده با ارائه گزارشی کامل از اقدامات و پروژه های بین المللی مشترک با سایر کشورها و ارائه طرح های پیشنهادی به ایران، فراهم آوردن زمینه های اجرایی شدن پروژه توسعه پایدار گردشگری منطبق با راهکار مطرح شده را در دستور کار قرار داد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 14 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1