مدیر اداره کل موزه ها

ساماندهی باغ موزه نادری در دستور کار قرار گرفت

10 نوامبر 2015 - 10:40 dsfr.ir/p416s

ساماندهی باغ موزه نادری در دستور کار قرار گرفت
ایران پدیا
مجسمه نادر در باغ موزه نادری مشهد قرار دارد

مدیر کل موزه های کشور امروز سه شنبه از سازماندهی محوطه باغ موزه نادری که در سال های گذشته به دلیل برخوردار نبودن از حفاظت های لازم و دخالت های نامناسب دچار آسیب و آشفتگی منظری شده بود خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، «محمدرضا کارگر» مدیر اداره کل موزه های کشور با اشاره به اینکه این ساماندهی همزمان با مرمت مجسمه نادر صورت می گیرد گفت: معماری مجموعه باغ موزه نادری یک تجربه خاص و موفق در ایران محسوب می شود زیرا  نه تنها موزه یک شخصیت است بلکه تجربه ای خوب برای جامعه موزه داری کشور به شمار می رود.

او تصریح کرد که با وجود اهمیت و ارزش های معماری باغ موزه نادری و ثبت آن در فهرست آثار ملی کشور متاسفانه شاهد شکسته شدن حریم آن هستیم.

رییس اداره کل موزه های کشور ادامه داد: ساخت و سازها در دو ضلع ساختمان باغ موزه نادری بدون رعایت قوانین میراث فرهنگی و ارتفاع مجاز صورت گرفته که نه تنها حریم منظری باغ موزه نادری را از بین برده که  بنای موزه را نیز در بن بست قرار داده است. لازم است که هر چه سریع تر جلوی این ساخت و سازها گرفته شود و منظر بصری باغ موزه نادری به سرعت ساماندهی شود.

کارگر افزود: تمام عناصری که برای حفاظت از موزه نادری به کار گرفته می شود باید با ماهیت باغ موزه نادری ارتباط داشته باشد. اما هم اکنون نرده هایی که برای حفاظت از موزه نصب شده به صورت غیرکارشناسی انتخاب شده و هیچ سنخیتی با عناصر تاریخی این باغ موزه ندارد.

این در حالی است که به گفته مدیر اداره کل موزه های کشور، نگهداری نامناسب و هرس نشدن به موقع درختان باغ موزه نادری سبب شده که باغ آرایی شکل لجام گسیخته ای پیدا کند و مجسمه نادر دیده نشود.

کارگر همچنین به مرمت ساختمان موزه نادری اشاره کرد و افزود: رشد درختان کاج و تولید صمغ آن ها سبب تاثیرات منفی بر مجسمه نادر شده است که فعالیت مرمت و احیاء آن آغاز شده است. همچنین ساختمان موزه نیز دارای مشکلاتی است که نیاز به مرمت دارد.

او با اشاره به ضرورت مرمت ساختمان موزه گفت: در پروژه ساماندهی باغ موزه نادری باغ آرایی محوطه به طور کامل تغییر پیدا می کند تا این موزه بر اساس نظر طراح اولیه آن به فعالیت خود ادامه دهد.

به گفته مدیر اداره کل موزه های کشور، پروژه ساماندهی محوطه باغ موزه نادری تا پایان مرمت مجسمه نادر به طول می انجامد.

گفتنی است؛ آرامگاه نادرشاه بنایی است در مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد که به یادبود نادرشاه افشار در سال 1342 خورشیدی توسط هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1