11 نوامبر 2019 - 23:15

سنگینی دکل صدا و سیما بر شانه های تپه تاریخی شیروان

10 نوامبر 2015 - 10:30 dsfr.ir/gt2f9

سنگینی دکل صدا و سیما بر شانه های تپه تاریخی شیروان
میراث آریا
تپه تاریخی ارگ نادری شیروان

عضو شورای اسلامی شهر شیروان گفت: نصب دکل صدا و سیما بر روی تپه تاریخی ارگ نادری شیروان، باستانی بودن و اهمیت تاریخی این تپه را زیر سئوال برده و به طنزی تلخ تبدیل شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، در دیدار مدیران اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با اعضای شورای اسلامی شیروان با انتقاد از این وضعیت گفت: این در حالی است که تپه ارگ نادری قدمتی هفت هزار ساله دارد و اکنون طرح ایجاد پارک موزه گردشگری شیروان در محل این اثر تاریخی مطرح است.

وی اظهار کرد: اکنون دکل صدا و سیما در این محل بلا استفاده مانده و با وجود پیگیری های فراوان در چند سال اخیر مسوولان صدا و سیمای استان هیچ گونه اقدامی در خصوص برداشتن این دکل از روی این اثر تاریخی صورت نداده اند. وی همچنین گفت: راه ماشین روی که به صورت مارپیچ از بخش شرقی این تپه آغاز و تا راس تپه در قسمت های شمالی ادامه یافته، خرابی های زیادی به این اثر تحمیل کرده که باید برای آن چاره جویی شود.

معاون توسعه مدیریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی نیز گفت: امسال 2.5 میلیارد ریال اعتبار از محل منابع ملی برای ساماندهی محدوده تپه تاریخی ارگ نادری شیروان و اجرای طرح پارک موزه منظور شده و ما آمادگی داریم با کمک شهرداری و سایر نهادهای مرتبط عملیات آنرا آغاز کنیم.

هادی سعادت طلب افزود: اجرای طرح مزبور می تواند منطقه را به یکی از مراکز مهم مطالعات تاریخی خراسان شمالی تبدیل کرده و آنرا مورد توجه پژوهشگران و محققان خارجی، قرار دهد.

وی با بیان اینکه عملیات این طرح حجم کاری و اعتبار بالایی نیاز دارد، اظهار کرد: مرمت و ساماندهی این اثر موجب جذب گردشگر، حفظ هویت شیروان و حفظ اثر تاریخی می شود و این تپه تاریخی با این قدمت نشان دهنده آن است که شیروان با آمدن اقوام مختلف قدمت خود را حفظ کرده است.

وی با بیان اینکه تا کنون سه هزار و 77 متر مربع از محدوده این تپه تاریخی که در تملک اشخاص بوده از مالکان خریداری شده، گفت: یکی از مهم ترین ویژگی های این سایت موزه و تفاوت آن با سایر سایت موزه ها این است که لایه های مختلفی از ادوار مختلف تاریخی را در خود دارد.

کارشناس باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی نیز گفت: تپه تاریخی ارگ نادری شیروان نه تنها در استان مهم است که از مهم ترین آثار تاریخی کشور است و محل شکل گیری اولین جوامع روستایی بوده و هویت شهری شیروان با شکل گیری یک جامعه روستایی کوچک در هفت هزار سال قبل شکل گرفته است.

محمدجواد جعفری اظهار کرد: در دوران صفوی ارگ و بارویی در اطراف تپه شکل گرفته بود که آنرا به یکی از مناطق حاکم نشین کردهای زعفرانلویی تبدیل کرده بود و مرمت آن می تواند گردشگران بسیاری را به خود جذب کند. وی با اشاره به گمانه زنی های صورت گرفته بر روی این تپه در سال های 89 و 90 گفت: این گمانه زنی ها هویت شهری شیروان را سه هزار سال عقب تر برد.

جعفری به موانع پیش روی آزادسازی محدوده این محوطه تاریخی اشاره کرد و گفت: تنها راه چاره تبدیل این اثر به سایت موزه و گردشگری است که در این مسیر باید ساخت و سازهای اطراف آن ممنوع و فعالیت های کشاورزی در اطراف آن محدود شود تا به اثر آسیبی نرسد. وی گفت: که اقداماتی در این خصوص صورت گرفته و 200 میلیون ریال تنها برای فنس کشی پیرامون این تپه هزینه شده است.

وی افزود: با داشتن اعتبار هر ساله در طی مدت سه سال این ارگ و بارو مرمت خواهد شد که برای تهیه مرحله نخست طرح مطالعاتی آن 250 میلیون ریال، مرحله دوم بخش مرمت برج و بارو 2.5 میلیارد ریال و دو مرحله ایجاد سایت موزه نیز، هر کدام سه میلیارد ریال اعتبار می طلبد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شیروان نیز گفت: این اثر تاریخی ظرفیت خوبی برای شهرستان است چرا که تپه ارگ نادری یکی از مهم ترین استقرارگاه های هفت هزار ساله بشر در خطه شمال خراسان محسوب می شود.

محمد سیاح اظهار کرد: مرمت و بازسازی بخش های باقیمانده از برج و باروی شهر تاریخی، تملک تدریجی منازل مسکونی و مزارع کشاورزی محدوده عرصه تپه، طراحی و اجرای پارک موزه، طراحی و ایجاد بازارچه صنایع دستی و آغاز کاوش های هدفمند باستان شناسی به منظور مطالعه اثر و ایجاد بسترهای مناسب سایت موزه در فضای باز، از مهم ترین اقداماتی است که برای اجرای این طرح پیش بینی شده است.

یونس روحانی معاون فرماندار شیروان نیز گفت: مسوولان صدا و سیمای خراسان شمالی قول برچیدن این دکل از بالای تپه تاریخی ارگ را داده اند و قرار است این دکل تا پایان هفته جاری منتقل شود.

تپه تاریخی ارگ نادری در بخش جنوبی شهر امروزی شیروان واقع در 60 کیلومتری شرق بجنورد، مرکز خراسان شمالی و در حاشیه مسیر اصلی استان های شمالی کشور به مشهد واقع است. اثر باستانی ارگ که همانند کوه در داخل شیروان خودنمایی می کند به شماره 703 در سازمان ملی حفاظت آثار باستانی ایران ثبت شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1