17 آوریل 2024 - 13:56

اربعین در بازار سیاه بلیت پروازهای عتبات

10 نوامبر 2015 - 09:30 dsfr.ir/m398k

اربعین در بازار سیاه بلیت پروازهای عتبات
خبرگزاری تسنیم
مسافران در حال پیاده شدن از هواپیما

آژانس های هواپیمایی با نزدیک شدن به اربعین حسینی با فروش بلیت پروازهای عتبات عالیات به قیمتی بالاتر از قیمت مصوب اعلام شده از سوی سازمان هواپیمایی کشور باز هم به تخلفات خود ادامه می دهند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ در حالی که تنها یک روز از اعلام زمان و قیمت فروش بلیت پروازهای عتبات در اربعین امسال از سوی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی نگذشته بود باز هم داستان تخلف آژانس های هواپیمایی تکرار شد.

طبق اعلام مراجع رسمی فروش بلیت این سفر معنوی از 16 آبان آغاز می شود اما گویی آژانس های هواپیمایی متخلف که کم هم نیستند از مدت ها پیش کیسه هایشان را برای فروش چند برابری بلیت این سفر دوخته اند تا با پول مردم پرشان کنند.

داستان این تخلف اول و آخر ندارد و همیشه از افزایش قیمت ها شروع و به نبود نظارت ها ختم می شود در همین راستا به برخی از آژانس های هواپیمایی شهر مراجعه و از قیمت ها جویا شدیم که متصدیان فروش بلیت با ارائه قیمت هایی چندین برابر از آنچه مصوب شده بر این ماجرا صحه گذاشتند.

بر اساس پیگیری های انجام شده به گفته برخی از آژانس ها نرخ فروش بلیت پرواز تهران-نجف-تهران برای این روز خاص یک میلیون و 500 الی 600 هزار تومان اعلام شد که این رقم 500 الی 550 هزار تومان بالاتر از نرخ مصوب سازمان هواپیمایی کشور است طبق اعلام رسمی این سازمان نرخ مصوب برای این مسیر 950 هزار تومان است.

در خصوص قیمت فروش بلیت مشهد-بغداد-مشهد نیز همین ماجرا تکرار می شود به طوری که قیمت مصوب آن از سوی سازمان هواپیمایی کشور یک میلیون و 100 هزار تومان اعلام شده اما فروش بلیت این مسیر در برخی آژانس ها 100 الی 200 هزار تومان بیشتر از نرخ مصوب است.

نکته جالب توجه این است که برخی از آژانس ها نیز از اعلام قیمت بلیت تا پایان هفته خودداری کرده و از افزایش احتمالی نرخ بلیت ها خبر داده اند.

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در باره علت ماجرای پیش آمده گفت: نرخ تعیین شده از سوی سازمان هواپیمایی تنها برای پروازهای فوق العاده ای است که در تاریخ 5 الی 18 آذر صورت می گیرد و آژانس ها موظف هستند بلیت پروازهایی که در این بازه زمانی صورت می گیرد را با نرخ اعلام شده به فروش برسانند.

وی افزود: در حال حاضر ابلاغیه فروش پروازهای فوق العاده به قیمت مصوب به شرکت های هواپیمایی صادر نشده و فروش بلیت ها از شنبه انجام می شود و در صورتی که شرکتی از این قانون سرپیچی کند با متخلفین برخورد قانونی صورت می گیرد. قیمت بلیت هایی که در خارج از این زمان به فروش می رسد به دلیل اینکه پرواز خارجی محسوب می شود نرخ مشخصی ندارد و قیمت ها توسط شرکت های هواپیمایی تعیین می شود.

با تمام این تفاسیر و با توجه به اینکه بلیت پروازهای فوق العاده بر اساس نوع پرواز و تاریخ رفت و برگشت نرخ های متفاوتی دارد اما این دلیل نمی شود که آژانس های هواپیمایی قیمت ها را بالاتر از نرخ مصوب به فروش برسانند. این اقدام برخی آژانس های هواپیمایی دهن کجی آشکار به سازمان هواپیمایی کشور محسوب می شود اما نباید فراموش کنیم که نبود نظارت کافی علت العلل است و در این میان این تنها مسافران سر در گم هستند که باید برای رسیدن به این مقصد و در این روز عزیز هزینه گزافی را پرداخت کنند.

1