18 سپتامبر 2019 - 03:07
گزارش بازار جهانی سفر از گردشگری ایران

نقش پررنگ ایران در نقشه گردشگری خاورمیانه

9 نوامبر 2015 - 16:50 dsfr.ir/xd67r

نقش پررنگ ایران در نقشه گردشگری خاورمیانه
seeiran.ir
جهانگردان خارجی در حال کالسکه سواری در اصفهان

در گزارش سالانه گرایش های جهانی بازار جهانی سفر برای سال 2015 آمده است که ایران با محبوبیت فزاینده در نقشه گردشگری جهانی، پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به یک بازیگر کلیدی در نقشه گردشگری خاورمیانه دارد.

به گزارش نشریه هندی زی، ایران که در پی مذاکرات با کشورهای غربی از آغاز سال به عنوان کانون جهانی سفر در صنعت گردشگری شناخته شده، در گزارش سالانه گرایش های جهانی بازار جهانی سفر برای سال 2015 که اخیرا در WTM لندن منتشر شد، به عنوان مقصدی با محبوبیت فزاینده و توان کافی برای بازی موثر در بازار گردشگری خاورمیانه معرفی شده است.

طبق همین گزارش، مهم ترین بازار منبع برای گردشگری ایران در حال حاضر عراق است که سالانه 1/65 میلیون گردشگر به ایران می فرستد و بعد از آن، جمهوری آذربایجان، افغانستان، ترکیه و ترکمنستان در ردیف های بعدی این جدول جای دارند.

در این گزارش همچنین تاکید شده که نشانه هایی از گسترش این صنعت در خارج از مرزهای منطقه ای نیز دیده می شود؛ گروه هتلداری آکور فرانسه نخستین گروه هتلداری غربی است که با افتتاح Novotel و همچنین Ibis در فرودگاه بین المللی تهران، اخیرا به بازار گردشگری ایران وارد شده است. گروه هتلداری روتانا نیز متعلق به امارات، دارای 4 هتل در دست توسعه در ایران است که در سال 2018 افتتاح می شوند.

کارولین برمنر، از کارشناسان موسسه تحقیق بازار اقتصادی یورومانیتور در این باره گفته است: «سهم گردشگری در اقتصاد ایران رو به رشد است؛ با این حال قطعا برخی محدودیت ها نیز برای دیدار از ایران وجود دارد که با توجه به موقعیت جغرافیایی آن و پیوندهای خوبی که با آفریقا، آسیا و اروپا دارد، انتظار می رود تعداد گردشگران در این کشور به سرعت افزایش یابد.»

این گزارش یادآور شده است که ایران برای تحقق اهداف و برنامه های بلندپروازانه خود باید مشکلات موجود در مسائل بانکی را مورد توجه قرار دهد، چرا که در حال حاضر امکان هیچ گونه پرداخت آنلاین یا استفاده از کارت های اعتباری و خدمات مجازی بانکی داخل ایران وجود ندارد. در عین حال برخی نگرانی ها در مورد امنیت و ایمنی نیز همچنان به قوت خود باقی است.

این گزارش یادآور شده که مهم ترین جاذبه های گردشگری ایران آثار باستانی به جا مانده از ایران باستان و 19 اثر ثبت شده در فهرست میراث جهانی است که بیشترین تعداد آثار ثبت شده را در منطقه دارد و اخیرا هم دو اثر دیگر یعنی تپه های باستان شناسی شوش و نیز روستای تاریخی میمند به این فهرست اضافه شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 14 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1