9 ژوئیه 2020 - 22:37
یک فعال میراث فرهنگی تصریح کرد:

شهر زیرزمینی «درفک» سبزوار؛ میراث فاخر فراموش شده

9 نوامبر 2015 - 12:10 dsfr.ir/w8081

شهر زیرزمینی «درفک» سبزوار؛ میراث فاخر فراموش شده
محمدعلی رجایی نیا
نمایی از کوه های روستای درفک در شهرستان سبزوار

یک فعال میراث فرهنگی گفت: شهر زیرزمینی درفک واقع در 30 کیلومتری شمال شهرستان سبزوار، میراثی ناشناخته است که به خاطر بی توجهی در حال فرسایش و نابودی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی (صابتا)؛ محمدعلی رجایی نیا با بیان اینکه متاسفانه شهر فاخر زیرزمینی در روستای درفک تا کنون ناشناخته مانده است، افزود: بنده سال 1368 به همراه چند تن از افراد محلی با تجهیزات ابتدایی وارد این شهر زیرزمینی شدیم و با کمال تعجب دریافتیم که چندین گذرگاه های مخفی در زیر روستا قرار دارد که در سه طبقه حفر شده است.

وی با تأکید بر اینکه این میراث ارزشمند تاریخی و فرهنگی کشورمان تاکنون به ثبت ملی نرسیده است، ادامه داد: در این شهر زیر زمینی دسترسی آسانی به قنات ها وجود دارد و تهویه هوا به دلیل حفر چاه های عمودی در مسیرهای کوتاه به خوبی انجام شده که بسیار کم نظیر است.

رجایی نیا با اشاره به وسعت کم نظیر این شهر زیرزمینی یادآور شد: به گفته افراد کهنسال روستای «درفک» در این شهر زیرزمینی و طبقات بالادستی امکاناتی نظیر زورخانه وجود داشته که متاسفانه بر اثر مرور زمان و برخی ساخت و سازها، آثار و وسایل به جامانده از آن تخریب شده است.

این مدرس جغرافیای سیاسی تصریح کرد: در شرایط فعلی خطر تخریب این شهر زیرزمینی که می تواند مورد توجه بسیاری از دوستداران میراث فرهنگی کشور باشد، وجود دارد که امیدواریم هر چه سریع تر با تلاش های مسئولان میراث فرهنگی به ویژه صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی و اداره میراث فرهنگی سبزوار این میراث کهن و فاخر شناسایی و ثبت ملی شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1