معصومه ابتکار به حاشیه ها پاسخ داد / تا آخر پای سلامت مردم ایستاده ام

9 نوامبر 2015 - 11:40 dsfr.ir/zk5nb

معصومه ابتکار به حاشیه ها پاسخ داد / تا آخر پای سلامت مردم ایستاده ام
doe.ir
معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست

معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون رییس جمهور شنبه شب با حضور در برنامه تلویزیونی «متن، حاشیه» شبکه سه سیما به پرسش های متفاوتی در ارتباط با عملکرد خود و سازمان محیط زیست پاسخ داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ معصومه ابتکار با اشاره برخی حاشیه های اخیر در مورد سازمان حفاظت از محیط زیست با بیان اینکه باید توجه کرد حاشیه سازی برای سازمان حفاظت محیط زیست با چه اهدافی و توسط چه کسانی صورت می گیرد؟ اظهار کرد: این سازمان فرصتی برای حاشیه سازی ندارد و به قدری کار برای این سازمان زیاد است و برنامه های آن فشرده است که فرصت پرداختن به حاشیه ندارد، اما عده‌ای علاقه مند به کشاندن سازمان حفاظت محیط زیست به حاشیه هستند.

آلودگی بنزین پتروشیمی

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد حواشی ایجاد شده در زمینه اعلام آلودگی بنزین پتروشیمی در کشور نیز گفت: سازمان حفاظت محیط زیست در این رابطه بیانیه داد. همه دستگاه های دولتی به طور یک پارچه آن را تایید کردند. آلودگی هوای شهرهای بزرگ و میزان بنزن که نتیجه استفاده از بنزین پتروشیمی است باعث شد در سال های 89 تا 91 میزان آلایندگی به چندین برابر حد مجاز برسد که وزارت نفت نیز همه این ها را تایید کرده است.

به گفته ابتکار در اردیبهشت سال 93 اتفاق بزرگی در دولت یازدهم افتاد و با تذکرات سازمان حفاظت محیط زیست و همراهی وزارت نفت از اردیبهشت سال 93 بنزین پتروشیمی به طور کامل حذف شد که با وجود تحریم ها و دشواری ها، وزارت نفت همراهی لازم را در مورد حذف این بنزین انجام داد.

وی با اشاره به اینکه کیفیت هوای تهران در سال های 92 و 93 بهتر شد، گفت: با وجود شرایط ناسالم ناشی از پایداری هوا در روزهای اخیر بهبود نسبی در کیفیت هوا اتفاق افتاده،در 7 ماهه اول سال 94 نسبت به سال 93 هفت روز سالم بیشتر داشته ایم که این امر نشان دهنده رشد مطلوب در این زمینه است.

ابتکار در ادامه افزود: در اصفهان حذف بنزین پتروشیمی و ارائه بنزین یورو 4 و حذف سوخت مازوت از نیروگاه ها باعث شد در سال 92، 51 روز هوای سالم در اصفهان داشته باشیم. در سال 93 هوای سالم به حدود 100 روز رسید و در 7 ماهه اول سال 94 ، 150 روز سالم داشتیم که این امر نشانگر رشد سه برابری روزهای سالم طی دوره سه ساله اخیر است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه چهار روز است که بنزین یورو 4 وارد اهواز شده است گفت: 500 هزار لیتر بنزین یورو 4 در اهواز توزیع می شود و با قول مساعد وزیر نفت قرار است طی ماه آینده در کل اهواز بنزین یورو 4 عرضه شود. این بنزین،‌ بنزینی است که استانداردها را رعایت می کند و میزان بنزن و آروماتیک آن مناسب است.

ابتکار با تاکید بر اینکه در مورد آلودگی بنزین پتروشیمی همه دولت به اجماع رسیده بودند گفت: در مجلس افراد خاصی می‌خواستند از عملکرد خود در دولت قبل دفاع کنند. من به عنوان رییس سازمان حفاظت محیط زیست اگر ترکیبی غیراستاندارد به عنوان سوخت استفاده شود و سلامت مردم را تهدید کند نمی‌توانم از حق مردم بگذرم و اگر نتوانم از حق مردم دفاع کنم باید بگذارم و بروم. بنابراین پای این موضوع ایستاده ام اگرچه فشارها و تهدیداتی در این زمینه بوده، زیرا نباید علامت سوالی در اقدامات بعضی افراد و دولت ها بگذاریم! موضوع محیط زیست نباید وارد مباحث سیاسی شود.

معاون رییس جمهور با تاکید بر اینکه محیط زیست و بهره برداری از هوای پاک حق مردم است و وزارت نفت موظف به تامین سوخت استاندارد است گفت: سازمان حفاظت محیط زیست به طور مرتب و سه ماه یک بار از سوخت نمونه گیری می‌کند و هوا را با دستگاه های سنجش به طور برخط مورد پایش و کنترل قرار می دهد.

وی با اشاره به اینکه امروز شاخص کیفیت هوای تهران 144 بود گفت: واقعیت این است که در تهران مشکل آلودگی مساله پیچیده ای است و دستگاه های مختلف باید در این زمینه همکاری لازم داشته باشند. توزیع بنزین یورو 4، کاهش مصرف سوخت مازوت توسط نیروگاه های بزرگ، تعطیل شدن واحدهای آلاینده شن و ماسه از جمله اقدامات در زمینه کاهش آلودگی استان تهران بوده است.

به گفته ابتکار 16 واحد شن و ماسه در ماه گذشته تعطیل شده و تعدادی اخطاریه دریافت کرده‌اند. به واحدهای صنعتی نیز تذکر داده شده و گشت های شبانه در حال پایش واحدهای صنعتی و معادن هستند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به کمیته اجرایی کاهش آلودگی هوا در تهران و 8 شهر دیگر به تکالیف دستگاه های مختلف شامل شهرداری تهران و راهور ناجا در زمینه کاهش آلایندگی هوا اشاره کرد و گفت:‌ بازنگری محدوده طرح ترافیک مطابق با محدوده های زیست محیطی گام مهمی بود که برداشته شد. شورای عالی ترافیک ملاحظاتی دارد که به تدریج در حال اجرای آن است. این تصمیمات جمعی است و سازمان حفاظت محیط زیست نمی تواند طرح های این چنینی را به تنهایی اجرا کند چه بسا که سازمان در این پروژه ها سیاست گذار است.

وی با اشاره به اینکه اخیرا در هیات دولت تهیه سند آسیب شناسی در ارتباط با موضوع حمل و نقل عمومی و ترافیک صورت گرفته گفت: این سند باید کمک کننده و تسریع بخش برخی طرح ها باشد علاوه بر آن حمایت هایی از شهرداری ها از جمله شهرداری تهران در مورد راه اندازی اتوبوس های پاک در دستور کار دولت قرار دارد زیرا در شهرهای بزرگ الگوی حمل و نقل باید به سمت حمل و نقل عمومی برود.

ابتکار با بیان اینکه تهران از وضعیت سال های 89 تا 91 خارج شده و مردم در سال 92 به طور تدریجی و در سال 93 کاملا تفاوت هوا را احساس کردند گفت: این امر به مشارکت مردم وابسته است و شهرداری و دولت به تنهایی نمی توانند در این زمینه اقدامی انجام دهند. در حال حاضر کارگروهی در حوزه کاهش آلودگی هوا در تهران و در سطح ملی فعال است. مهم ترین کاری که برای تهران باید انجام دهیم توسعه حمل و نقل عمومی شامل مترو و اتوبوسرانی است.

وی با اشاره به اینکه استاندارد خودروی یورو 4 بعد از مدت‌ها برای خودروهای تولیدی ابلاغ شد گفت: امروز هم آقای نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کردند سعی داریم استاندارد خودروها را به یورو 5 افزایش دهیم. سازمان حفاظت محیط زیست به طور مرتب خودروسازهای کشور را بازرسی می‌کند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نظرسنجی انجام شده در مورد موضوعات مختلف اجتماعی، اقتصادی، بین الملل، محیط زیست و ... گفت: در مورد اقدامات دولت در زمینه محیط زیست در تهران حدود 49 یا 50 درصد شهروندان اعلام رضایت کردند و در سطح ملی نیز 61 یا 62 درصد از شهروندان اعلام رضایت کردند که این نشان می دهد مردم متوجه تغییرات در حوزه محیط زیست هستند.

گرد و غبار و مشکل تنفسی مردم خوزستان

وی با بیان اینکه مشکل تنفسی در خوزستان مشکل جدیدی نیست و از سال 89 و 90 وجود دارد گفت: سازمان حفاظت محیط زیست همه عوامل موثر در این استان را احصاء کرده و به 16 عامل تقسیم کرده است. کمیته ویژه ای بر روی این موضوع در سطح استان و در سطح ستاد در حال انجام فعالیت هستند و سعی داریم عوامل ایجاد کننده مشکل تنفسی را به تدریج حذف کنیم. در این راستا یک واحد فراوری نفت سنگین در اهواز متوقف شد، تذکراتی در ارتباط با سوزندان نیشکر به وزارت جهاد کشاورزی داده شد، در بحث سوخت هم که با عرضه بنزین یورو 4 امیدواریم کیفیت هوای این استان بهبود یابد.

به گفته ابتکار گرده های گیاهی نیز یکی از عوامل ایجاد مشکل تنفسی در استان خوزستان است که پس از بارش ها می توانند آثار آسم و آلرژی ایجاد کنند. وزارت بهداشت پیگیر این موضوع خواهد بود و نظر نهایی را در مورد عامل اصلی آن اعلام خواهد کرد.

زمین خواری ها

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: پس از بازگشت به سازمان حفاظت میحط زیست متوجه شدیم بخش هایی از مناطق تحت حفاظت این سازمان تصرف شده که مهم ترین آن ها در استان تهران ورجین بود که با همکاری قوه قضاییه و تعیین قاضی ویژه، ورود جدی در آن کردیم و بخش های عمده‌ای از اراضی متصرفه به دامان محیط زیست برگشت و آزاد شد.

وی با اشاره به اینکه دخل و تصرف در اراضی استان تهران زیاد است گفت: مدیر اداره حفاظت محیط زیست استان تهران در این حوزه بسیار موفق عمل کرده است. در مازندران و میان کاله نیز با حضور یک قاضی احکام قلع و قمع و رفع تصرف داده شد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه پایش هوشمند مناطق را در کنار سایر روش های قبلی پایش شروع کرده‌ایم گفت: پایش هوشمند از طریق دوربین های 360 دیجیتال صورت می گیرد.

تقدیر از محیط بانان و کارشناسان محیط زیست

ابتکار ضمن تشکر از محیط بانان و کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست از کارکنان معترض این سازمان نیز قدردانی کرد و در مورد تجمع اخیر برخی کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست گفت: جای تاسف آنجا بود که برخی از تجمعی صنفی تعداد اندکی از کارمندان این سازمان بهره برداری سیاسی کردند و به نفع جناح خاصی از آن استفاده کردند و طی یک شانتاژ خبری اسم برخی از کارکنان را آوردند در حالی که ما به عنوان مسلمان باید مراقب آبروی افراد باشیم.

همسرم نقشی در واردات بنزین ندارد

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به حواشی ایجاد شده در مورد همسر خود محمد هاشمی نیز گفت: همسر من در واردات بنزین هیچ نقشی ندارد. در کشوری که بنزین یارانه ای است و باید با قیمت سه یا 4 برابر از خارج خریداری شود هیچ فرد حقیقی نمی تواند وارد این ماجرا شود. همسر من زمانی متهم به این امر شد که من با بنزین پتروشیمی مقابله کردم و برخی فکر کردند با این اتهام ابتکار کوتاه آمده و می ترسد.

ابتکار با تاکید بر اینکه تا آخر پای سلامت مردم و مسئولیتم ایستاده ام خاطرنشان کرد: خانواده من به هیچ عنوان در موضوعات خلاف شرع ورود نمی کنند و نیاز و اعتقادی به این موضوعات ندارند. ضمن اینکه طبق اصل 142 قانون اساسی من، همسر و فرزندانم 4 یا 5 بار فرم مربوط به اموال مسئولین را پر کرده و پاسخگو بوده ایم و زندگی شفافی داریم. این حاشیه ها و تهمت ها با اخلاق دینی هیچ تناسبی ندارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1