17 آوریل 2024 - 14:30

بوئینگ منتظر برداشته شدن تحریم ها علیه ایران

7 نوامبر 2015 - 16:00 dsfr.ir/9o3yc

بوئینگ منتظر برداشته شدن تحریم ها علیه ایران
airliners.net
بوئینگ 727

بوئینگ اعلام کرد در حالی به ارزیابی پتانسیل فروش هواپیما به ایران می پردازد که هم چنان منتظر چراغ سبز دولت آمریکا در مورد برداشته شدن تحریم ها علیه ایران است.

مجله Business week در گزارشی به نقل از مدیر بازاریابی هواپیمای بوئینگ نوشت: مسلما پتانسیل فروش به ایران وجود دارد. این کشور 80 میلیون نفر جمعیت و ذخایر عظیم نفت و گاز دارد و ناوگان هواپیماهای مسافربری آن تنها چند ساعت در روز پرواز می کنند چرا که اغلب فرسوده هستند.

بنا بر این گزارش؛ «رندی تینثت»، در ادامه افزود: بوئینگ همچنین پتانسیل فروش هواپیما در منطقه خاورمیانه را فراتر از شرکت های هواپیمایی بزرگی مانند امارات، قطر ایرویز و اتحاد ایرویز می بیند. تقاضا از این منطقه با وجود پایین آمدن قیمت نفت و کمتر شدن درآمد نفتی، همچنان از متوسط جهانی بالاتر خواهد بود.

بویینگ پیش بینی کرده است ناوگان هواپیماهای مسافربری خاورمیانه با تقاضا برای 3180 فروند هواپیمای جدید به ارزش 730 میلیارد دلار، ظرف 20 سال آینده 3 برابر شود.

برداشته شدن تحریم های اقتصادی و تحریم تجاری طولانی مدت آمریکا، این فرصت را برای تهران فراهم خواهد کرد تا برای نوسازی ناوگان هواپیمایی فرسوده خود اقدام کند که متوسط عمر آن 23 سال یعنی دو برابر متوسط بین المللی است.

مقامات صنعت هواپیمایی ایران و غرب برآورد می کنند که ایران ظرف یک دهه آینده به 400 فروند هوایپمای جدید به ارزش 20 میلیارد دلار نیاز خواهد داشت که نشان می دهد برای هر دو شرکت ایرباس و بوئینگ که مدت ها منتظر فروش هواپیماهای جدید به ایران بوده اند فرصت تجاری مناسبی وجود خواهد داشت.

شرکت بوئینگ در اکتبر گذشته در نخستین قراردادش با ایران از سال 1979، به شرکت ایران ایر راهنما، نقشه، چارت های ناوبری و دیتا فروخت.

1