10 ژوئن 2024 - 12:42

تخریب دهکده گردشگری تله کابین حیران

7 نوامبر 2015 - 14:30 dsfr.ir/hp61r

تخریب دهکده گردشگری تله کابین حیران
telecabinheyran.com
تلکابین گردنه حیران

‌از چند روز گذشته جمع آوری بزرگ ترین مجتمع گردشگری شمال ایران، موسوم به «دهکده گردشگری تله کابین حیران» در بندر مرزی آستارا آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در اقدامی غیر منتظره، از چند روز گذشته عملیات تخریب بزرگ ترین سورتمه شمال ایران در دهکده گردشگری حیران واقع در شهرستان مرزی بندر آستارا آغاز شد.

با توجه به اینکه این مجموعه با حضور مسئولان کشوری و استان های گیلان و اردبیل و جمعی از مدیران ادارات کل استان های گیلان و اردیبل در سال 1390 افتتاح شده بود، تخریب آن در فاصله زمانی کوتاه، سوالات بسیاری را در اذهان عمومی ایجاد کرده است که برای یافتن پاسخ آن علت را از میرصادق سیدی، مدیرعامل شرکت دهکده گردشگری تله کابین حیران جویا شدیم.

سیدی در خصوص احداث این دهکده، اظهار کرد: دهکده گردشگری حیران در تیرماه 1390 با هدف توسعه صنعت توریسم و گردشگری در منطقه غرب استان گیلان احداث شده است.

وی با اشاره به بخش‌های مختلف دهکده از قبیل تله کابین، سورتمه، پیست کارتینگ، رستوران، کافی شاپ، هتل در دست احداث، شهر بازی در دست احداث، بازار صنایع دستی و ...، ادامه داد: از همان زمان تا کنون، بخش های مختلف آن یکی پس از دیگری به بهره برداری رسیده و تا به حال در مجموع مبلغی معادل 580 میلیارد ریال توسط سرمایه گذار برای احداث و تکمیل بخش های مختلف هزینه شده است.

سیدی با بیان اینکه کلیه تأسیسات این دهکده در زمینی به مساحت 6 هکتار است، افزود: مجموعه مذکور برای 137 نفر به شکل مستقیم با پرداخت حق بیمه و سایر مزایا، شغل ایجاد کرده است.

وی از استقبال چشمگیر گردشگران داخلی و خارجی از این مجموعه سخن گفت و اضافه کرد: فقط در 6 ماه نخست سالجاری حدود 150 هزار نفر گردشگر و میهمان از امکانات این مکان توریستی استفاده کرده اند که یک چهارم این افراد، گردشگران خارجی هستند.

وی گردشگران کشورهای عراق، ترکیه، عربستان، جمهوری آذربایجان، روسیه و سایر ملیت ها را بیشترین بهره مندان از مجموعه فوق عنوان و بیان کرد: متأسفانه سرمایه گذار پروژه، طی تصمیمی قاطعانه، از چند روز گذشته عملیات تخریب و جمع آوری این مجموعه را آغاز کرده است.

مدیرعامل شرکت دهکده گردشگری تله کابین حیران به تخریب بخشی از مرتفع ترین و طولانی ترین سورتمه شمال کشور طی چند روز اخیر اشاره کرد و یادآور شد: این سورتمه در 17 مرداد ماه سال 1394 با حضور دکتر محمدعلی نجفی، استاندار گیلان و تنی چند از مدیران استانی به بهره برداری رسید.

وی کل مبلغ هزینه شده برای این سورتمه را بدون احتساب هزینه های جانبی، 60 میلیارد ریال برشمرد و گفت: تخریب این سورتمه در فاصله زمانی 5 ماه پس از افتتاح، مبین نارضایتی سرمایه گذار از اتهامات چند ماه اخیر است که به ناحق گریبان شرکت دهکده گردشگری تله کابین حیران را گرفته است.

وی آغاز بارش باران در منطقه از عصر دیروز جمعه، 15 آبان ماه را دلیلی بر توقف عملیات تخریب عنوان کرد و خواستار ورود مسئولان بر توقف عملیات تخریب شد.

وی اضافه کرد: سرمایه گذار پروژه همزمان با تخریب سورتمه، برنامه تخریب پیست کارتینگ را که با صرف هزینه 10 میلیارد ریالی احداث شده، در دستور کار قرار داده است.

در ادامه احمدعلی رستمی، سرمایه گذار بخش خصوصی دهکده گردشگری حیران، در خصوص دلایل تخریب این مجموعه اظهار کرد: با توجه به اینکه دکتر محمدعلی نجفی، استاندار گیلان نظر ویژه ای را به حیران و توسعه این منطقه دارند، ولی اظهارنظرهای نسنجیده برخی فعالان سیاسی سبب شده است تا طی چند ماه اخیر شاهد این باشیم که چهره زشتی از منطقه زیبای حیران در اذهان عمومی نقش ببندد.

وی با بیان اینکه عده ای نا آگاه طی چند ماه اخیر، پرونده زمین خواری حیران را به سرمایه گذار و مدیرعامل شرکت ‌ربط داده اند، بیان کرد: بنده با جمع آوری سرمایه خود از این دهکده، مانع از اهانت های این افراد چه در استان گیلان و چه در استان اردبیل خواهم شد.

وی از تنظیم پرونده قلع و قمع و تخریب با فشار آقایان در دادگاه علیه مجموعه، به خصوص در بخش های سورتمه و پیست کارتینگ این مجموعه سخن گفت و هشدار داد: پیش از استفاده از قوه قهریه، سرمایه خود را از منطقه جمع آوری می کنم.

وی در پایان به حضور تعداد کثیری از وزرا و مسئولان بلند پایه کشوری و خانواده های آنها در ایام تعطیل سال در این مجموعه سخن گفت و با اشاره به اینکه دهکده گردشگری حیران محلی مطمئن برای گردش و تفریح سالم بود، تصریح کرد: بنده این مجموعه را جمع آوری می کنم تا دوستان به مباحث سیاسی خود بپردازند.

به گزارش ایسنا، طی چند روز اخیر حدود یک پنجم از سورتمه تخریب و بخش هایی از ایستگاه آن نیز به شکل کامل جمع آوری شده است.

1