17 آوریل 2024 - 02:57
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی:

طرح اولیه آرامگاه شمس تبریزی خوی آماده اجرا شد

7 نوامبر 2015 - 10:00 dsfr.ir/q254z

طرح اولیه آرامگاه شمس تبریزی خوی آماده اجرا شد
خبرگزاری مهر
بارگاه شمس تبریزی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: طرح اولیه ساماندهی آرامگاه عارف نامی کشور شمس تبریزی در خوی آماده اجرا شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی، جلیل جباری در دیدار با فرماندار و مسئولان خوی به همراه معاون دفتر امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور افزود: طرح اولیه آرامگاه شمس تبریزی خوی توسط یکی از معماران مطرح بین المللی طراحی شده و آماده اجراست که امیدواریم با تأمین اعتبارات لازم عملیات اجرایی آن آغاز شود.

وی با تاکید بر اینکه بازسازی آرامگاه این عارف بزرگ و پرورش دهنده مولانا، نیاز به بودجه ملی دارد گفت: این اداره کل در راستای عمل به تعهدات خود بیش از شش هزار مترمربع زمین های اطراف مزار شمس را با اختصاص بیش از 20 میلیارد ریال آزادسازی کرده است. سال گذشته طرح مقبره شمس تبریزی رونمایی شد که امیدواریم با تأمین اعتبارات ملی عملیات اجرایی آن آغاز و شاهد بازسازی مزار این عارف نامی باشیم.

جباری با اشاره به اینکه پرونده مزارشمس تبریزی برای ثبت جهانی آماده و به سازمان مرکزی ارسال شده است عنوان کرد: با ثبت جهانی این اثر گامی اساسی در راستای معرفی هرچه بهتر این عارف نامی برداشته می شود. وی با بیان اینکه یکی از محورهای توسعه استان، گردشگری است که شهرستان خوی در این زمینه دارای پتانسیل های فراوان طبیعی و تاریخی است گفت: ضرورت صیانت و حفاظت از ابنیه تاریخی که دارای وضعیت ویژه در استان هستند از اولویت های کاری است.

معاون دفتر امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز در این جلسه گفت: نگاه سازمان ما درتدوین برنامه های سالهای آتی برای گردشگری یک نگاه راهبردی و ویژه است.

پریسا نوروزی تاکید کرد: باب گردشگری برای تدوین برنامه ششم توسعه بسیار روشن و واضح است و طرح های پیشنهادی در مورد گردشگری در طول برنامه عملیاتی می شود.

وی با اشاره به تعداد گردشگران ورودی افزود: پیش بینی دولت برای استقبال از 25 میلیون گردشگر خارجی است که باید زمینه سازی لازم در کل کشور برای این امر صورت گرفته و در این خصوص سند خاصی نیز در حال تنظیم می باشد.

پس از این دیدار و گفتگو، اعضاء حاضر به همراه معاون امور فرهنگ، ورزش و گردشگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از پروژه های در حال مرمت شهرستان خوی از جمله کلیسای سورپ سرکیس و مسجد مطلب خان و مزار شمس تبریزی بازدید کردند.

1