20 ژوئن 2024 - 01:25
اثری دیگر از ناصر وحدتی؛

انتشار کتاب «آوازها و ترانه های فولکلور گیلان»

7 نوامبر 2015 - 09:00 dsfr.ir/j59kp

انتشار کتاب «آوازها و ترانه های فولکلور گیلان»
اسماعیل قاسمی
ناصر وحدتی نویسنده و خواننده گیلانی به همراه گروهش

کتاب «آوازها و ترانه های فولکلور گیلان» به گردآوری هنرمند پیشکسوت گیلانی ناصر وحدتی از سوی واحد موسیقی حوزه هنری گیلان توسط انتشارات فرهنگ ایلیا منتشر شد.

به گزارش گیل نگاه؛ علیرضا کاظمی مسئول واحد موسیقی حوزه هنری حوزه هنری گیلان گفت: کتاب «ترانه ها و آوازها»، روایت کننده بخشی از موسیقی محلی گیلان است که در سال های دور و نزدیک اجرا شده است؛ این دسته از آهنگ ها چه در بخش ریتمیک و چه در بخش آزاد (غیر ریتمیک)، در حقیقت بیان آرزوها، غم ها و شادی های قومی است که در فراز و نشیب تاریخ، پست و بلند روزگار خویش را به شعر و موسیقی درآورده و از این طریق خاطرات ایام گذشته را با ترانه ها و آوازها ثبت کرده اند، تا در روزمرگی های خود، آن را  به کرار زمزمه کنند.

کاظمی ادامه داد: مجموعه حاضر، بخش های متنوعی از موسیقی گیلان را در خود دارد؛ آوازها و ترانه هایی که ویژه مردان است، آوازها و ترانه هایی که زنان هنگام کار زمزمه می کنند، ترانه هایی که مفاهیم کنایی دارند؛ ترانه هایی که گاه با مضامین طنز آلود وگاه با مضامین اجتماعی سروده شده اند. همه این بخش ها تنوع موسیقی بومی گیلان را نشان می دهد.

مسئول واحد موسیقی حوزه هنری گیلان اظهار کرد: لزوم درک و دریافت و حفظ این زیبایی هاست که پژوهشگران را (با هر سطح و سلیقه‏ ای) وا داشته که به جمع آوری و طبقه بندی این نوع موسیقی بپردازند تا آیندگان نیز از آن بی بهره نباشند. حوزه هنری گیلان، هم گام با پژوهش گران این خطه می کوشد تا هنر بومی این آب و خاک مغفول واقع نشود.

از دیگر آثار ناصر وحدتی کتاب های «خون دشت»، «بوی خوش زندگی»، «یک زندگی» و «تا فردا دیر نیست» است که در عرصه ادبیات داستانی منتشر شده است. او علاوه بر این کنسرت های متعددی را در داخل و خارج از کشور اجرا کرده است.

1