پنجمین تونل ترافیکی پایتخت در آستانه بهره برداری

حفر تونل 3 کیلومتری در پارک جنگلی چیتگر

7 نوامبر 2015 - 08:30 dsfr.ir/xl4wn

حفر تونل 3 کیلومتری در پارک جنگلی چیتگر
مقداد مددی
مراحل پایانی ساخت تونل شهدای غزه (حکیم)

تهران یکی از کلانشهرهای بزرگ دنیا است که به واسطه جمعیت زیاد و قرار گرفتن آن به عنوان پایتخت در زمینه حمل و نقل دارای معضلات ترافیکی زیادی است. ترافیک شهری در این کلانشهر به عنوان بزرگ ترین مشکل بارها و بارها از سوی مسوولان شهری مطرح و راهکارهای متعددی برای حل آن در نظر گرفته شده است.

اما در این میان یکی از مهم ترین راهکارهای کاهش حجم ترافیک و کوتاه کردن مسیرها در این شهر ساخت تونل های شهری در قالب پروژه های عظیمی است که با احداث آن ها تا حد قابل قبولی از مشکلات ترافیکی را کاسته شده است. در قاره آسیا بعد از چین و ژاپن، ایران سومین کشوری است که اقدام به احداث تونل های طویل جاده ای کرده و در این زمینه جزو کشورهای پیشرو در این قاره به  حساب می آید.

در حال حاضر تهران دارای 4 تونل شهری است. همچنین تونل شهدای غزه، به عنوان پنجمین تونل پایتخت مراحل پایانی خود را می گذارند و به گفته رئیس شورای شهر تهران تا دهه فجر آماده بهره برداری می شود. اولین تونل ساخته شده در تهران تونل رسالت است که 950 متر طول دارد. این تونل از میدان آفریقا شروع و به بزرگراه کردستان ختم می شود. با اجرای این پروژه بار ترافیکی بزرگراه شهید همت کاهش یافته است. این تونل شامل دو قسمت است. قسمت اول دارای دو تونل که طول آن تقریبا 822 متر و از میدان آفریقا تا دره نظامی گنجوی است و قسمت دوم دارای دو تونل بهم چسبیده که طول آن تقریبا برابر 160 متر بوده که از دره نظامی گنجوی تا بعد از خیابان یوسف آباد امتداد می یابد. ساخت این تونل در تاریخ اول اردیبهشت 76 آغاز و 24 تیر 85 به پایان رسید. دومین تونل پایتخت توحید است که از دو تونل کنار هم به طول 2136 متر تشکیل شده که هر کدام از تونل ها شامل 3 باند رفت و برگشت بوده و به عنوان نخستین تونل شمال به جنوب تهران، بزرگراه چمران را به بزرگراه نواب صفوی پیوند می دهد. ساخت این تونل در رکوردی بی سابقه طی 30 ماه به پایان رسید؛ این تونل در تاریخ 29 خرداد 1386 آغاز و 12 بهمن 88 به پایان رسید. تونل نیایش یکی از بزرگ ترین تونل های شهری موجود در ایران است که در تهران ساخته شده و این تونل بزرگراه نیایش را به صورت رفت و برگشت به بزرگراه صدر اتصال می دهد. طول این تونل 10250 متر است. این تونل با 2 تونل رفت و برگشت با طول تقریبی 7/6 کیلومتر در بزرگراه نیایش، از حدود 700 متری غرب بزرگراه کردستان آغاز و تا حدود 300 متری شرق بزرگراه مدرس ادامه دارد. تونل امیرکبیر چهارمین تونل بزرگ شهری است که انتقادهای بسیاری به آن وارد است. کارشناسان شهری معتقدند این تونل تاثیر چندانی بر بار ترافیکی منطقه نداشته است. اما تهران تا اواخر بهمن ماه شاهد بهره برداری از پنجمین تونل شهری خواهد بود.

تونل دوقلوی شهدای غزه که مرحله نصب تجهیزات تاسیساتی را پشت سر می گذارد، معبری 2049 متری است (طول این پروژه با احتساب رمپ های ورودی و خروجی به 3016 متر می رسد) و اجرای آن امکان احداث ادامه بزرگراه شهید حکیم، بدون قطع درختان بوستان جنگلی چیتگر را فراهم کرده است. مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر درباره این تونل گفت: در صورت تکمیل سیستم های تاسیساتی، امیدواریم تونل شهدای غزه در دهه فجر برای بهره برداری آماده شود. وی در خصوص 5 درصد باقیمانده از پروژه تصریح کرد: در حال حاضر تمامی کارهای تونل از جمله لاینینگ به اتمام رسیده است و در صورت نصب سیستم های تاسیساتی مورد نیاز و برچیدن کارگاه این پروژه آماده بهره برداری است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران مدت زمان اجرای پروژه را 9 ماه دانست و گفت: در ابتدا قرار بود که اتوبان شهید حکیم از روی دریاچه چیتگر عبور کند که به دلیل مشکلات زیست محیطی و سایر مشکلات مرتبط با بزرگراه ها، مکان عبور این اتوبان به جنوب دریاچه شهدای خلیج فارس در نظر گرفته شد. چمران ادامه داد: با توجه به اینکه عبور اتوبان تاثیرات منفی بسیار زیادی را بر جنگل دارد، تصمیم گرفته شد که این اتوبان از زیر زمین و از طریق تونل به مسیر خود ادامه دهد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در خصوص جزئیات پروژه تصریح کرد: طول تونل ها در حدود هزار و 80 متر بوده و با مسیر ورودی و خروجی در حدود 3 هزار متر است. این تونل های 12 متری در زیر جنگل واقع شده و با بهره گیری از دانش به دست آمده از ساخت تونل نیایش سرعت ساخت افزایش یافته و ابتکارات جدیدتری برای انتقال آب در آنها به کار رفته است.

اقبال شاکری، رئیس کمیته عمران شورای اسلامی هم در خصوص ساخت ادامه مسیر بزرگراه شهید حکیم گفت: با تکمیل این پروژه ها، بزرگراه شهید حکیم از مسدودی موجود بیرون آمده و با اتصال به جاده مخصوص کرج (شهید لشکری)، جاده قدیم و اتوبان آزادگان می تواند بخشی از ترافیک را قبل از رسیدن به بزرگراه شهید همت هدایت کند. شاکری با بیان اینکه تکمیل بزرگراه شهید حکیم در بهبود مسافرت های برون شهری موثر است، اظهار کرد: این پروژه توانسته است به برنامه زمان بندی و اهداف خود دست یابد و در این زمینه موفق بوده است. وی در ادامه ساخت تونل شهدای غزه در مسیر تکمیلی این بزرگراه را نکته شاخص این پروژه دانست و تصریح کرد: ساخت بزرگراه خسارات سنگینی را متوجه بوستان جنگلی چیتگر می کرد و ساخت تونل برای موضوعات زیست محیطی بسیار مهم موجود صورت گرفت.

عبدالمقیم ناصحی هم با اشاره به تصمیم درست ساخت تونل در انتهای بزرگراه حکیم برای جلوگیری از تخریب پارک جنگلی چیتگر اظهار کرد: در حالی در این نقطه از شهر برای حفظ درختان تونل تاسیس می شود که در محدوده بزرگراه آزادگان چندین درخت برای ساخت اتوبان قطع می شود. نباید تصمیمات مدیریتی در شهرداری به گونه ای باشد که تصور شود برای موضوعات مشابه دو گونه تصمیم گیری انجام می شود. رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی در ادامه به تقاطع اتوبان بزرگراه شهید حکیم در کاروانسرای سنگی اشاره کرد و اظهار کرد: منتهی شدن بزرگراه ها به یک مکان سبب ایجاد ترافیک در مسیر می شود و ضرورت مدیریت این موضوع احساس می شود.

علی امام، مدیرعامل سازمان مهندسی و عمران شهر تهران هم درباره دلیل ساخت این بزرگراه گفت: شهرداری تهران در هر کجا که بتواند درختان را جا به جا می کند و در صورت ساخت این بزرگراه در واقع بوستان جنگلی تخریب می شد که در نتیجه تصمیم گرفته شد این تونل ساخته شود. وی در خصوص تقاطع کاروانسرای سنگی نیز اظهار کرد: ترافیک موجود به دلیل عدم بهره برداری از تمامی دسترسی ها است که در صورت بهره برداری این ترافیک کنترل می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
17 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1