10 ژوئن 2024 - 12:45
رئیس جامعه هتلداران کشور:

توسعه فرهنگ استفاده از اماکن غیررسمی به صلاح کشور نیست

5 نوامبر 2015 - 11:30 dsfr.ir/zf5ol

توسعه فرهنگ استفاده از اماکن غیررسمی به صلاح کشور نیست
hoteldaran.com
جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران کشور

به گفته رئیس جامعه هتلداران کشور رسمیت بخشیدن به اماکن غیررسمی اقامت از لحاظ امنیت و ارائه خدمات مناسب مشکلاتی را برای مسافران ایجاد کرده است.

به گزارش ایلنا، جمشید حمزه زاده در نشست هماهنگی روسای تشکل های هتلداری استان ها گفت: استانداردسازی از دیگر موضوعات و چالش های هتلداران است، بسیاری از هتل های کشور به دلیل فرسوده بودن امکان اعمال استانداردهای لازم را ندارند و همین امر موجب تعطیلی بسیاری از هتل ها شده است.

رئیس جامعه هتلداران کشور افزود: ما از مسئولین سازمان میراث فرهنگی انتظار داریم تا ضوابط استانداردسازی را مورد بازبینی قرار داده و برای هتل های قدیمی و جدید به تناسب امکانات و وضعیت موجود، ضوابط استانداردسازی را تعیین کنند.

حمزه زاده با اشاره به ماده 25 آئین نامه ایجاد و اصلاح، گفت: تهیه هر گونه دستورالعمل باید توسط تشکل ها صورت گیرد و پس از تایید رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اجرایی شود. نگاه دولتی در آئین نامه ها و دستورالعمل هایی که توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابلاغ می شود، غالب است.

رئیس جامعه هتلداران کشور افزود: ساختار صنعت گردشگری متناسب به وضعیت گردشگری کشور نیست، سازمان میراث فرهنگی متولی سه سازمان بزرگ با برنامه های متنوع و متعدد است و تجربه ثابت کرده است که این رویه صحیح نیست. سیاست ما تقابل با سازمان میراث فرهنگی نیست بلکه ما به دنبال تعامل هستیم.

قانعی رئیس اتحادیه هتلداران استان خراسان رضوی در این نشست گفت: آئین نامه ایجاد و اصلاح باید مورد بازبینی و اصلاح قرار گیرد. این آئین نامه باید در جهت اختیارات بیشتر بخش خصوصی تنظیم و تهیه می شد.

محمدعلی فرخ مهر نایب رئیس جامعه هتلداران گفت: هر چند سال یکبار سازمان دستورالعمل ها را به دلخواه خودش تغییر می دهد و هر دولت و مسئولی که می آید قواعد خودش را می گذارد. اگر سازمان هتلها را تابع نرخ نکند نباید توقع استاندردسازی هم داشته باشد.

عباسی رئیس جامعه هتلداران اصفهان گفت: امکان اقامت در خانه دربستی باعث بروز مشکلاتی می شود که جبران ناپذیر است و این وضعیت در گذشته به این شکل نبود. در حال حاضر در شهرهای زیارتی استفاده از خانه های دربستی به شکل یک مشکل اساسی درآمده است که حل این معضل به فرهنگ سازی و منابع بسیار زیادی نیاز دارد.

در ادامه این نشست رئیس جامعه هتلداران اردبیل گفت: این موضوع که چرا بسته های حمایتی شامل حال ما نمی شود یک سوال جدی است. در شهر سرعین خانه های مسکن مهر به عنوان مکان اقامت به مسافرین خدمات می دهد در حالی که بیشتر هتلهای این شهر توریستی خالی می ماند.

رئیس جامعه هتلداران اردبیل تصریح کرد: شهرداری ها هم به عناوین مختلف برای هتل ها عوارض وضع کرده اند این در حالی است که عوارض با مالیات بر ارزش افزوده تجمیع شده و هرگونه اخذ عوارض خلاف قانون است.

حسن مهرور به نمایندگی از هتلداران گیلان هم در این نشست گفت: 11 هتل در استان گیلان  مصادره شده و 35 درصد هتل ها هم برای فروش گذاشته شده است.

مهرور با اشاره به اینکه جامعه هتلداران کشور خواستار شکل گیری پورتال هتلداری هستند، تصریح کرد: ضریب اشغال هتلهای استان گیلان 30 درصد است.

شهرام شیروانی مدیرعامل گروه هتل های باباطاهر و بازرس جامعه هتلداران کشور گفت: ما در کشورمان و برای توسعه صنعت گردشگری سرمایه گذاری کرده ایم اما در این مسیر با مشکلات عدیده ای مواجه هستیم. در استان همدان برپایی چادرهای مسافرتی یک معضل جدی است که مانع فعالیت هتلها می شود.

 در ادامه این نشست محمد ایزدیار معاون اداره نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری با اشاره به اینکه بحث خانه مسافر یک موضوع قدیمی است، گفت: استفاده از خانه مسافر در حدود 13 استان و فقط در ایام پرحجم سفر اتفاق می افتد و در سایر اوقات سال خانه مسافرها اجازه فعالیت ندارند.

وی با بیان اینکه تهیه دستورالعمل برای فعالیت خانه مسافرها نیازمند همراهی، جامعه هتلداران کشور است، افزود: در این دستورالعمل تمامی دغدغه های جامعه هتلداران مورد توجه قرار خواهد گرفت. در آئین نامه قبلی ایجاد و اصلاح، واحدهایی که استانداردها را رعایت می کردند و موفق به اخذ گواهینامه کیفیت می شدند مجاز به استفاده از نرخ آزاد بودند، متاسفانه در برخی استان ها مشکلاتی در این زمینه ایجاد شده و صاحبان هتل ها در ایام پیک سفر نرخ اتاق ها را به صورت غیرمنطقی با شیب بسیار تند افزایش می دادند، به همین دلیل در آئین نامه جدیدی که به تصویب رسیده یک تغییر جزئی در رابطه با تعیین نرخ آزاد صورت گرفته است.

وی ادامه داد: بر اساس آئین نامه جدید کنترل نهایی و نظارت عالی بر نرخ گذاری بر عهده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی بخش گردشگری در کشور است تا این نرخ ها به صورت منطقی تر و منصفانه تری تعیین شود. در تهیه آئین نامه جدید ایجاد و اصلاح از تمامی تشکل ها و جوامع فعال در حوزه گردشگری نظرخواهی شد.

1