به مناسبت روز بین المللی جلوگیری از تخریب محیط زیست بر اثر جنگ و مخاصمات مسلحانه

آسیب های جنگ های امروز به محیط زیست نسل آینده

7 نوامبر 2015 - 09:00 dsfr.ir/oe2ou

آسیب های جنگ های امروز به محیط زیست نسل آینده
wikimedia.org
تاثیر جنگ بر محیط زیست موضوعی است که اغلب نادیده گرفته می شود

سازمان ملل روزی را برای جلوگیری از تخریب محیط زیست بر اثر جنگ و درگیری های مسلحانه، 6 نوامبر را به عنوان "روز بین المللی جلوگیری از تخریب محیط زیست بر اثر جنگ و مخاصمات مسلحانه" نامگذاری کرده است با این هدف که مردم درباره تاثیرات جنگ بر محیط زیست آگاهی بیشتری کسب کنند.

بسیاری از مردم در سراسر جهان اعم از مقامات دولتی، دانشمندان، روزنامه نگاران، مدرسان و صاحبان کسب و کار در این روز درگیر مباحثی خواهند بود که به تاثیر جنگ بر محیط زیست مربوط می شود؛ آن ها همچنین راه هایی را برای جلوگیری از جنگ و یا کاهش این آسیب ها پیشنهاد می کنند. برگزاری سمینارها، سخنرانی ها، ارائه مقالات علمی و روزنامه ای، گفت و گوهای رادیویی و فعالیت های دانش آموزی در ششم نوامبر بر موضوعاتی متمرکز می شود که این روز به آنها اختصاص یافته است.

در این روز مردم ضمن آموزش درباره ارتباط جنگ و محیط زیست، اطلاعات خود درباره خطرات بهره گیری از تکنولوژی های جدید در جنگ و تهدیدات ناشناخته آن بر منابع طبیعی را به اشتراک می گذارند. آن ها همچنین در سراسر جهان بر این امر تاکید می کنند که محدود کردن تخریب محیط زیست بر اثر تعارضات بایستی مد نظر سیاست گذاران قرار گیرد.

درگیری های مسلحانه خسارت های بسیاری را به عرصه های طبیعی وارد می کند، برای مثال بر اثر جنگ محصولات زراعی از بین رفته، منابع آبی آلوده و جنگل ها دچار حریق می شوند. همچنین تکنولوژی های جدید که امروزه در جنگ ها به کار گرفته می شوند این پیام را به دنبال خود دارند که تخریب و آسیب رسانی به محیط زیست بسیار جدی تر و عواقب درازمدت آن بسیار بدتر از گذشته خواهد بود.

برای کاهش و جلوگیری از آنچه گفته شد در پنجم نوامبر سال 2005 مجمع عمومی سازمان ملل روز ششم نوامبر هر سال را به نام روز بین المللی جلوگیری از تخریب محیط زیست بر اثر جنگ و مخاصمات مسلحانه نامگذاری کرد.

مجمع عمومی بر این امر تاکید داشت که خسارت های محیط زیستی در زمان مناقشات مسلحات به اکوسیستم آسیب رسانده و منابع طبیعی را برای دوره طولانی مدت تری پس از تعارضات دچار نقصان جدی می کند. همچنین این آسیب ها می تواند فراتر از مرزهای جعرافیایی ملی و نسل امروز گسترش پیدا کنند. مجمع عمومی همچنین با یادآوری اعلامیه اهداف هزاره که بر ضرورت حمایت از محیط زیست تاکید می کند، بر کاهش اثرات مخرب جنگ بر محیط زیست پافشاری کرد.

بهره گیری از داده های آنلاین و چاپی برای ترویج و آگاهی بخشی درباره رویدادهایی نظیر روزی بین المللی جلوگیری از تخریب محیط زیست بر اثر جنگ و مخاصمات مسلحانه از دیگر اقداماتی است که سازمان ملل هر ساله آن ها را دنبال می کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1