تصویب سند آسیب شناسی کلانشهرها در بخش محیط زیست و خدمات شهری

4 نوامبر 2015 - 16:30 dsfr.ir/pu27d

تصویب سند آسیب شناسی کلانشهرها در بخش محیط زیست و خدمات شهری
president.ir
جلسه هیات دولت

 گزارش رییس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص «تغییرات آب و هوایی و نقش ایران در آن»، در جلسه هیات وزیران به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری ارائه شد.

رییس جمهوری با بیان این که بهبود محیط زیست از حیث مسئولیت دولت نسبت به سلامت مردم برای کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اظهار داشت: دولت مصمم است که با هدفگذاری های روشن، شاخص های محیط زیست را بهبود بخشد. هنر ما در این است که بتوانیم با حفظ حرکت پر شتاب رشد و توسعه، شرایط زیست محیطی را نیز ارتقا دهیم.

دکتر روحانی همچنین با یادآوری این که کشور ما طی سال های تحریم های ظالمانه و محدودیت در دسترسی به فناوری های نوین آسیب هایی دیده است، توجه به این محدودیت ها و لزوم دسترسی به سرمایه گذاری ها و فناوری های نوین را در پذیرش تعهدات بین المللی ضروری دانست.

در گزارش سازمان حفاظت محیط زیست، تهدیدهای ناشی از افزایش دما بر اثر انتشار گازهای گلخانه‌ای از قبیل سیل و خشکسالی و به تبع آن آسیب پذیری سلامت انسان، زیستگاه های حیات وحش و کاهش امنیت منابع تأمین تغذیه مورد بررسی قرار گرفته است.

همچنین رویکردهای اندیشمندان و متخصصان امر در خصوص کاهش انتشار گازهای گلخانه ای مورد بررسی قرار گرفت. در همین راستا سازمان حفاظت محیط زیست برای مشارکت جمهوری اسلامی ایران در اجرای فرآیند کاهش انتشار گازهای گلخانه ای درخواست کرده است که دولت ظرفیت های لازم را از طریق واردات و استفاده از فناوری های نوین به کشور، صدور مجوز مربوط به فروش گواهی انتشار، تأمین منابع کافی و بهینه سازی فرهنگ استفاده از صنایع انرژی بر فراهم نماید.

1