عیسی کلانتری:

در مصرف آب های تجدیدپذیر و فرسایش خاک اولیم!

4 نوامبر 2015 - 10:50 dsfr.ir/v7383

در مصرف آب های تجدیدپذیر و فرسایش خاک اولیم!
isna.ir
عیسی کلانتری دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه

مشاور معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت قوی شدن سازمان حفاظت محیط زیست، از مقام اول ایران در مصرف آب های تجدیدپذیر کشور و میزان فرسایش خاک خبر داد و گفت: مراتع کشور توسط 110 میلیون دام غارت می شود!

به گزارش ایسنا، عیسی کلانتری طی سخنانی در نشست «موانع سازمان حفاظت محیط زیست در حفظ محیط زیست ایران» که شامگاه سه شنبه در دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان اینکه اگر کشور در توسعه خود استراتژی نداشته باشد همه ارکان کشور از جمله محیط زیست به هم می ریزد، تصریح کرد: در دهه 70 میلادی، غربی ها توسعه پایدار را مطرح کردند و تقریبا به این نوع توسعه پایبند بودند.

وی با بیان اینکه توسعه پایدار چهار اصل را مبنا قرار می دهد، افزود: در توسعه پایدار هر فعالیتی باید اقتصادی باشد، هیچ فعالیتی نباید مخرب محیط زیست باشد، هیچ فعالیتی نظم اجتماعی را نباید به هم بریزد و هیچ فعالیتی نباید حقوق نسل های بعدی را پایمال کند. اگر همه برنامه های ما هم بر این مبنا استوار بود بسیاری از مشکلات امروز کشور وجود نداشت.

مشاور معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه زمانی که توسعه پایدار در برنامه سوم مطرح شد برخی گفتند این کلمه، کلمه غربی است و از برنامه حذف کردند و چیزی هم جایگزین آن نشد، اظهار کرد: محیط زیست و سازمان حفاظت محیط زیست باید تابعی از سیاست های توسعه پایدار باشند.

کلانتری با تاکید بر اینکه اگر در جامعه ای فقر حاکم باشد محیط زیست به شدت مورد تهدید قرار خواهد گرفت، ادامه داد: اگر در جامعه ای توسعه حاکم نباشد قطعا فقر در آنجا حاکمیت خواهد یافت. توسعه برخلاف تصور برخی در تضاد با محیط زیست نیست اما برخی فکر می کنند اگر کشور توسعه یافته باشد، محیط زیست آن نابود خواهد شد در حالی که کشورهای توسعه نیافته، کم سواد و با فرهنگ اجتماعی ضعیف، محیط زیست تخریب شده دارند.

وی با بیان اینکه وقتی استراتژی و آمایش نداریم محیط زیست هم تخریب خواهد شد، افزود: با پیشرفت های تکنولوژی که در 60 سال گذشته در جهان ایجاد شده در کشور ما از این تکنولوژی ها نه برای بهبود بلکه برای تخریب استفاده شده است. به طوری که تا 70 سال پیش کسی توان و امکان قطع درختان جنگل یا امکان استفاده از آب های زیرزمینی در این حد وسیع را نداشت اما پیشرفت تکنولوژی باعث تسریع این تخریب ها شده است.

کلانتری با تاکید بر اینکه بخشی از ضعف محیط زیست به پیکره و بدنه سازمان حفاظت محیط زیست و نگاه آن به محیط زیست بر می گردد، اظهار کرد: کشور به پیشرفت و توسعه احتیاج دارد و دنبال افزایش ارزش افزوده، درآمد سرانه، رفاه شهروندان و اشتغال است در حالی که سال ها پیش بررسی و اظهارنظر یک طرح از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به دلایل عدم توانایی کافی و عدم وجود متخصصان زیست محیطی سه یا چهار سال طول می کشید.

وی با بیان اینکه در حال حاضر پاسخ سازمان حفاظت محیط زیست به تاسیس یک نیروگاه دو سال طول می کشد، گفت: در گذشته نیز اساسا پاسخی به درخواست اظهارنظرها داده نمی شد بنابراین نباید انتظار داشته باشند که همه نیروگاه های ساخته شده رعایت ضوابط زیست محیطی را بکنند یا نیروگاه نسازند. این ضعف درونی سازمان حفاظت محیط زیست در آن زمان بود.

مشاور معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در صورت ضعف سازمان حفاظت محیط زیست، حاکمیت مجبور به دورزدن آن می شود، گفت: وقتی محیط زیست ضعیف باشد، همه می خواهند آن را دور بزنند. چندی پیش به خانم ابتکار هم گفتم که اگر می خواهید کسی محیط زیست را دور نزند، خود را قوی کنید زیرا هر حکومتی دنبال پیشرفت و بهبود شرایط شهروندان خود است اما وقتی که پاسخ به یک سوال از سازمان حفاظت محیط زیست ماه ها و سال ها طول می کشد نباید انتظار داشت توسعه کشور ساکن بماند.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امروز آب های تجدیدپذیر کشور 90 میلیارد متر مکعب است، گفت: در دهه چهل، 132 میلیارد متر مکعب آب در کشور وجود داشت بنابراین پتانسیل کشور در این زمینه 40 میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه برای خودکفایی با جمعیت 150 میلیون نفری با بالاترین تکنولوژی های روز حدود 240 میلیارد متر مکعب آب احتیاج است، افزود: طبق مصوبه سازمان ملل متحد فقط حق داریم از 40 درصد آب های تجدیدپذیر استفاده کنیم ولی امروز 86 درصد از آب های تجدیدپذیر کشور مورد بهره برداری قرار می گیرد یعنی ایران بالاترین مصرف کننده آب های تجدیدپذیر در جهان است.

کلانتری با بیان اینکه این اتفاق در مورد آب های تجدیدپذیر به این علت می افتد که به دولت فشار می آورند که باید خودکفا شود، گفت: این خودکفایی به قیمت حذف حق آبه محیط زیست و از بین بردن حقوق نسل های بعد است.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه آب های استاتیک کشور که طی میلیون ها سال در زیر زمین انباشته شده نزدیک 500 میلیارد متر مکعب بوده است، گفت: از این میزان تنها 20 میلیارد متر مکعب آب های شیرین و لب شور هستند که طی 37 سال گذشته 130 میلیارد متر مکعب از آن مورد استفاده قرار گرفته است.

کلانتری با اشاره به موضوع خودکفایی در گوشت به عنوان یکی از برنامه های کشور گفت: در 15 سال گذشته متوسط بارش کشور از 247 میلی متر به 221 میلی متر کاهش یافته و با این بارش های کم و غیر موثر و منابع آبی محدود می خواهیم در تولید گوشت خودکفا شویم. همچنین مراتع کشور توسط 110 میلیون دام غارت می شود.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه ایران از رده چهارم در فرسایش خاک به رده اول جهان در این زمینه رسیده است، تصریح کرد: با این شرایط محیط زیستی باقی نخواهد ماند. امروز از جمعیت 78 میلیون نفری تنها برای 33 میلیون نفر خوراک اساسی تولید می کنیم و خوراک حدود 40 میلیون نفر دیگر را وارد می کنیم یعنی 88 میلیارد متر مکعب آب شیرین کشور برای تولیدات مربوط به 33 میلیون نفر مصرف می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1