آغاز به کار شورای سیاستگذاری اعطای برچسب زیست محیطی

4 نوامبر 2015 - 09:00 dsfr.ir/1y89h

آغاز به کار شورای سیاستگذاری اعطای برچسب زیست محیطی
doe.ir
شورای سیاستگذاری اعطای برچسب زیست محیطی

شورای سیاستگذاری اعطای برچسب زیست محیطی به کالاها و محصولات داخلی کشور با حضور نمایندگان دستگاه های ذی ربط تشکیل جلسه داد.

نخستین جلسه شورای سیاستگذاری اعطای برچسب زیست محیطی به کالاها و محصولات داخلی کشور صبح سه شنبه با حضور نمایندگانی از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، سازمان ملی استاندارد، اتاق بازرگانی، سازمان توسعه تجارت، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد. 

این شورا، حسب دستور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمانحفاظت محیط زیست تشکیل و مسئولیت اجرای طرح به دفتر پژوهش و توسعه فناوری های محیط‌زیست واگذار شد. 

صدرالدین علیپور مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و سرپرست دفتر پژوهش و توسعه فناوری های محیط‌ زیست گفت: افزایش توجه و اهمیت اقشار مختلف جامعه طی سال های اخیر به موضوع محیط زیست، همچنین توجه و علاقمندی تولید کنندگان و مصرف کنندگان به محصولات سبز منجر به شکل گیری این شورا شده است.

وی افزود: بر همین اساس، با بررسی سوابق و پیشینه این موضوع در سایر کشورها، نسبت به طرح پیشنهادات اجرایی برای انجام طرح برچسب زیست محیطی در کشور اقدام کردیم.

علیپور گفت: پس از تشکیل کارگروه های تخصصی، تهیه استانداردهای مربوطه و تعریف فرآیند اعطای برچسب زیست محیطی، لوگوی مشخصی برای این منظور طراحی و سپس چند محصول که از اولویت بیشتری برخوردار هستند، برای اجرای کار و پیاده سازی فرایند تعیین خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: انجام این مهم بدون همکاری و هماهنگی دستگاه های ذیربط اجرای میسر نیست و سازمان حفاظت محیط زیست از کلیه اعضای شورای سیاست گذاری درخواست دارد تا نهایت همکاری و مشارکت را در انجام این اقدام زیست محیطی که منتج به تولید محصولات سازگار با محیط زیست، مصرف کالاهای سبز و حضور موثر در تجارت های بین المللی است، داشته باشند. 

بنابراین گزارش، در ادامه جلسه، نمایندگان معاونت علمی و فناوری، سازمان ملی استاندارد، اتاق بازرگانی، سازمان توسعه تجارت وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان به ارائه نظرات و پیشنهادات خود برای اجرایی کردن طرح مذکور پرداختند.

ارائه راهکارهای اجرایی و زمان بندی مشخص برای انجام فعالیت ها، تعیین مسئولیت هر یک از دستگاه ها و ادامه فعالیت شورای سیاستگذاری اعطای برچسب زیست محیطی از جمله دستورهای جلسه آینده این شورا است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1