اخبار خوب از آب و حفاظت محیط زیست

4 نوامبر 2015 - 11:30 dsfr.ir/wy5qz

اخبار خوب از آب و حفاظت محیط زیست
asrpishraft.com
دریاچه ارومیه و اوضاع اسفناک آن

در تقسیم بندی سازمان ملل، ایران از چهار گروه «بدون کمبود آب»، «کمبود آب فیزیکی»، «در حال نزدیک شدن به کمبود آب فیزیکی»، «کمبود آب اقتصادی» در گروه «در حال نزدیک شدن به کمبود آب فیزیکی» قرار می گیرد. پس خطر کمبود آب در ایران جدی است و ما هر لحظه ممکن است با بحران آب مواجه شویم.

متعاقب این پیش بینی، این روزها درباره آب اخبار بسیاری به گوش می رسد. البته ممکن است در ظاهر ارتباطی با آب در تیتر اخبار موجود نباشد اما در بطن خبر مساله آب به چشم می خورد. یکی از این اخبار «اجاره زمین های کشاورزی برزیل به ایران» است.

این طرح با پیشنهاد هیات اقتصادی برزیل در اتاق بازرگانی تهران مطرح شد و پیش بینی می شود تا چند ماه آینده عملی شود. بسیاری از کشورها این روزها از کشورهای دیگر زمین کشاورزی اجاره می کنند تا کشاورزان کشور اجاره کننده، محصول کشاورزی خود را از زمین های آن کشور تامین کنند.

خبر دوم درباره آب «تلاش 40 زن برای نجات دریاچه ارومیه» بود. این زنان از دو روستای قره قزلو و چپقلو با انتخاب معیشت جایگزین به احیای دریاچه ارومیه کمک می کنند. این زنان حتی از کاشت «گوجه» و «هندوانه» توسط مردانشان به دلیل «پر آب بر بودن» جلوگیری کردند. به جای آن با سرمایه اندک خود کارگاه خیاطی راه انداختند تا با کسب درآمد از دوخت و دوزی که آب نمی خواهد، هم کمک خرج خانواده باشند و هم با ذخیره آب، به احیای دریاچه ارومیه و تالاب قره قشلاق کمک کنند.

در حال حاضر بخش عمده مصرف آب ایران در بخش کشاورزی است؛ پس اجاره زمین های یک کشور دیگر می تواند به ما کمک کند تا در ضمن حفظ منابع آبی کشورمان و به تاخیر انداختن کم آبی شدید، بتوانیم محصولات کشاورزی کشورمان را هم تامین کنیم و در این زمینه با کمبودی مواجه نشویم.

یافتن معیشت های جایگزین کشاورزی نیز مانند کار زنان روستاهای قره قزلو و چپقلو می تواند کمک کند تا بدون مصرف آب معیشت افراد تامین شود، مصرف آب کاهش یابد و بتوان مدت بیشتری از آب موجود استفاده کرد و بحران آب را به تاخیر انداخت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1