1 مارس 2024 - 11:19

مسمومیت زائران عربستانی در مشهد 4 کشته برجای گذاشت/ عیادت سرکنسول عربستان از بیماران

8 ژوئن 2015 - 17:10

مسمومیت زائران عربستانی در مشهد 4 کشته برجای گذاشت/ عیادت سرکنسول عربستان از بیماران
عکس از شفقنا

رئیس بیمارستان امام رضا(ع) مشهد از مسمومیت 23 زائر غیرایرانی و کشته شدن چهار نفر در این حادثه خبر داد.

به گزارش منابع خبری، دکتر عبدالله بهرامی گفت: در پی این اتفاق سه نفر از مسمومین که در بیمارستان امام رضا(ع) بستری شده بودند فوت کرده که دو نفر از آنان کودک بودند و نفر چهارم که در بیمارستان موسی بن جعفر مشهد بستری بود نیز درگذشت.

وی در پاسخ به این سوال که دلیل مسمویت این افراد مصرف مواد غذایی بوده است یا خیر؟ اظهار بی‌اطلاعی کرد.

بهرامی هم‌چنین اعلام کرده بود: این زائران که در قالب تور زیارتی سیاحتی از عربستان به مشهد سفر کرده‌اند 23 نفر بودند که صبح امروز با علائم سرگیجه، استفراغ، تهوع و افت فشار خون به بیمارستان امام رضا(ع) انتقال یافتند.

رییس بیمارستان امام رضا(ع) مشهد افزود: بقیه این بیماران هم اینک در بخش آی.سی.یو در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد بستری هستند.

هم‌چنین دادستان عمومی و انقلاب مشهد نیز گفته است: علت مسمومیت گروهی از زائران غیرایرانی در مشهد در دست بررسی است.

غلامعلی صادقی افزود: این زائران در قالب یک کاروان، مقیم یکی از هتل‌های مشهد بوده‌اند.

وی گفت: در بررسی اولیه مدارکی دال بر این‌که موضوع جنبه عمدی داشته باشد به دست نیامده و در عین حال بازپرس ویژه این پرونده پیرامون موضوعات و ابعاد مختلف موضوع در حال بررسی است.

 

عيادت سرکنسول عربستان و استاندار خراسان رضوي از زائران عربستانی

مسئول سرکنسولگری عربستان در مشهد امروز از زائران عربستانی مسموم شده و بستری در بیمارستان امام رضا مشهد عیادت کرد .

عبدالله الحمرانی ضمن عیادت ، از مسئولان بیمارستان امام رضا به خاطر تلاش برای نجات جان زائران عربستانی بستری در این بیمارستان قدردانی کرد .

رشیدیان ، استاندار خراسان رضوی ، زارع صفت رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ، ارباب خالص رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شمال شرق و رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز از زائران بستری شده عربستانی در بیمارستان امام رضا عیادت کردند .

 

عبدالله بهرامی رئیس بیمارستان امام رضا مشهد هم اطمینان داد : گروه پزشکی این بیمارستان تمام تلاش خود را برای بهبودی و سلامتی این زائران انجام خواهد داد .

دادستان مشهد در این زمینه گفت : 23 زائر عربستانی به علت سمپاشی طبقه بالای اتاقهای هتل محل اقامتشان در مشهد ،‌ مسموم و به بیمارستان امام رضا منتقل و بستری شدند .

به گفته صادقی این زائران در قالب تور 60 نفری از عربستان به مشهد مقدس سفر کرده بودند و در یکی از هتل های خیابان امام رضا اقامت کرده بودند .

بنابر اعلام دادستان مشهد ، مسموم شدگان شامل 9 زن و 14 مرد با علائم سرگیجه ، استفراغ ، تهوع و افت فشارخون به بیمارستان منتقل و بستری شدند و متاسفانه با وجود تلاش پزشکان 4 نفر از آنان « شامل یک نوجوان و 3 کودک » فوت کردند .

صادقی با بیان اینکه بقیه این بیماران هم اینک در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان امام رضا بستری هستند ، گفت : در این خصوص پرونده ای در دادگستری مشهد تشکیل و بازپرس ویژه ای تعیین شده تا تمام جوانب و احتمالات این حادثه را به سرعت بررسی کند .

وی در عین حال تاکید کرد : در بررسی های اولیه مدرکی که بیانگر عمدی بودن این حادثه باشد به دست نیامده است .

 

مرگ مشکوک زائران عربستانی در مشهد در حال بررسی است

دادستان عمومی و انقلاب مشهد اعلام کرد علت مرگ مشکوک سه تن از زائران عربستانی در مشهد در حال بررسی است. برخی منابع مصرف غذای مسموم و عدّه‌ای دیگر سم‌پاشی اتاق‌های هتلِ محل اقامت آنها را علت حادثه اعلام کرده‌اند.

 

بازداشت 5 نفر در رابطه با مسمومیت زائران غیرایرانی

همچنین سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری در رابطه با مسمومیت و فوت چند زائر غیرایرانی در مشهد توضیحاتی ارائه کرد.

محسنی‌اژه‌ای اظهار کرد: اتفاقی که در هتلی در مشهد افتاد باعث تاسف و تاثر شد و من نیز از طرف قوه قضاییه و شخص خودم در این رابطه اظهار تاسف می‌کنم.

وی افزود: امیدوارم مصدومین این حادثه هر چه سریعتر بهبودی کامل پیدا کنند و به بازماندگان افرادی که در این رابطه فوت شده‌اند تسلیت می‌گویم.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه در این رابطه ساعتی پیش با دادستان مشهد در تماس بودم، گفت: تاکنون چیزی مبنی بر عمدی بودن قضیه به دست نیامده، هر چند این اظهارنظر نهایی نیست.

محسنی‌اژه‌ای گفت: در این رابطه پرونده بلافاصله تشکیل و بازپرس ویژه برای رسیدگی به آن تعیین شد. بر این اساس از دست‌اندرکاران و مسئولین هتل تحقیق شد و در حال حاضر پنج نفر در بازداشت هستند.

وی گفت: از افراد نمونه‌برداری شده و چیزی که مشخص است موضوع مسمومیت است، اما آزمایش سم‌شناسی در حال انجام است و قرار شده که تا عصر نتیجه را اعلام کنند.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: از آب و غذاهای آنجا هم نمونه برداری شده است. در این رابطه 24 نفر مجموعا مسموم شدند که تعدادی از آنها بعد از معالجه مرخص شدند، برخی هم تحت درمان‌اند و متاسفانه چهار نفر نیز فوت شدند.

دیدگاه ها

  • میلاد 10 ژوئن 2015 - 14:59

    احتمالا" چند نفر احساساتی خواستن تلافی فرودگاه عربستان رو سر اینا در بیارن.

1