9 ژوئن 2024 - 23:23

زنان در برابر تغییرات جوی آسیب پذیرترند

3 نوامبر 2015 - 09:50 dsfr.ir/fh2m2

زنان در برابر تغییرات جوی آسیب پذیرترند
allisonjoyce.com
زنی که خانه اش را در اثر وقوع سیل در بنگلادش از دست داده است

کارشناسان مطالعات اقلیمی معتقدند که تغییرات جوی مانع جدیدی در مسیر دستیابی به حقوق مساوی برای زنان است.

به گزارش ایسنا کارشناسان هشدار دادند: گرم شدن هوا به زنان بیش از مردان آسیب وارد می کند چرا که زنان در برابر سیل، خشکسالی و بیماری هایی که انتظار می رود با تغییرات جوی تشدید شوند، آسیب پذیرتر هستند.

آنها بر این باورند که «تبعیض جنسیتی مرتبط با تغییرات جوی» در کشورهای فقیرتر و در حال توسعه که نابرابری جنسیتی به طور معمول در آن ها بیشتر است، گسترده تر خواهد بود و عواقب منفی گرمای جهانی برای زنان در این کشورها به مراتب شدیدتر است. در عین حال نیز منابع مالی کمتری برای مقابله با پیامدهای این پدیده جوی برای این کشور ها موجود است.

در حقیقت زنان در کشورهای در حال توسعه به دلیل فقدان شرایط کافی و مطلوب برای بهره مندی از برخی توانایی ها همچون مهارت شنا کردن یا محروم بودن از فناوری های ضروری نظیر تلفن همراه برای درخواست کمک در شرایط جوی بحرانی در برابر حوادث طبیعی آسیب پذیرترند. همچنین در برخی جوامع زنان اجازه ندارند بدون حضور همسرشان یا یک همراه مرد از خانه خارج شوند.

پرفسور «هیلاری بامبریک» از دانشگاه سیدنی غربی با اشاره به اینکه در حادثه طوفان بنگلادش در سال 1991 میلادی، 90 درصد از 150 هزار قربانی این حادثه زن بوده اند گفت: تغییرات جوی تمامی مشکلات بزرگ و پیچیده ای را که در جهان امروز وجود دارند، تشدید می کند.

همچنین این استاد دانشگاه افزود: در صورتی که رهبران سیاسی در مورد برابری جنسیتی جدی هستند باید اقدامات مهم و کاربردی در این زمینه اتخاذ کنند.

بنابراین گزارش، زنان به طور معمول نه تنها بیش از مردان از بلایای طبیعی رنج می برند بلکه در برابر تاثیرات ناشی از افزایش دما که روزانه شاهد آن هستند آسیب پذیرترند.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، همزمان با زمان برگزاری نشست سازمان ملل در ماه دسامبر در پاریس که قرار است در آن در زمینه نحوه مقابله با گرمای جهانی توافقی به دست آید  نزدیک به 3000 زن از سراسر جهان بر آن هستند از رهبران سیاسی درخواست کنند تا در برنامه مقابله با این پدیده جوی، آسیب پذیری زنان در کانون توجه قرار گیرد.

1