9 ژوئن 2024 - 23:23

تخریب زیستگاه مرجانی جزیره هندورابی

3 نوامبر 2015 - 11:00 dsfr.ir/jz5mu

تخریب زیستگاه مرجانی جزیره هندورابی

معاون دفتر سواحل و تالاب های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به استراتژی کلی ایران مبنی بر توسعه جزایر کشور، از تخریب زیستگاه مرجانی جزیره هندورابی در نتیجه ساخت بندرگاه خبر داد و افزود: راهکارهای جبران و احیای خسارت و تبعات جزیره هندورابی ارائه می شود.

به گزارش ایسنا؛ شهرام فداکار با بیان اینکه سیاست و استراتژی کلی نظام جمهوری اسلامی ایران توسعه و مسکونی کردن جزایر کشور است، گفت: به منظور توسعه و دسترسی به این جزایر احتیاج به فراهم کردن مجموعه ای از زیر ساخت ها وجود دارد، بنابراین جزیره ای که از سرزمین اصلی دور است احتیاج به فرودگاه، هتل، جاده، نیروگاه، آب شیرین کن و ... دارد.

وی با تاکید بر اینکه همه روند توسعه جزایر باید بر اساس قوانین، مقررات و استانداردها صورت گیرد، افزود: همانطور که وزارت نیرو برای انجام طرحی، ضابطه و استاندارد خاص خود را دارد، محیط زیست هم برای ساخت بندرگاه و هر نوع توسعه ای استاندارد خود را دارد.

معاون دفتر سواحل و تالاب های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه مدیریت جزیره هندورابی در سال 89 به صورت قانونی به منطقه آزاد کیش واگذار شد، اظهار کرد: در سال 90 کمیسیون امور زیربنایی هیئت دولت، هندورابی را به عنوان پناهگاه حیات وحش معرفی کرد که این مسئله به لحاظ قانونی سئوال برانگیز است، که چطور می توان منطقه ای را که مدیریت آن به منطقه آزاد کیش سپرده شده، یک سال بعد به عنوان پناهگاه حیات وحش معرفی کرد.

وی با اشاره به اینکه سازمان منطقه آزاد کیش هم برای توسعه جزیره هندورابی طرح های مختلفی ارائه داد و اقدام به ساخت بندرگاهی در ضلع شمال غرب جزیره کرد که منجر به تخریب زیستگاه مرجانی شده است، گفت: بعد از این اتفاق تیم کارشناسی سازمان حفاظت محیط زیست از جزیره بازدید و برآورد خسارت کرد و پرونده بررسی این مسئله به دادگاه ارجاع داده شد، ولی دادگاه به استناد ماده 112 قانون برنامه پنجم که طبق آن منطقه آزاد متولی امور است، حق را به این سازمان آزاد داد.

به گفته فداکار، پرونده دوباره در شورای مقابله با زمین خواری استان هرمزگان مطرح شد و درحال حاضر مجوز منع فعالیت در جزیره هندورابی گرفته و قرار شده یک کمیته با حضور سازمان منطقه آزاد کیش، اداره حفاظت محیط زیست و قوه قضاییه تشکیل شود تا به تعامل برسند.

معاون دفتر سواحل و تالاب های ساحلی سازمان محیط زیست با تاکید بر اینکه اقدام به رفع تصرف و عدم تکمیل پروژه های نیمه کاره توسعه ای نیز می تواند به تخریب و ورود آلاینده ها و تولید هزینه جدید منجر می شود، گفت: در این مواقع "طرح رفع و کاهش اثرات زیست محیطی" به منظور کاهش خسارت و تبعات در یک بسته آورده و بهترین راه های جبران و احیای محیط ارائه می شود.

وی در پایان با اشاره به اینکه جزیره هندورابی حدود 10 خانوار و 30 یا 40 نفر جمعیت دارد، گفت: هندورابی جزیره ای غیر مسکونی است و عرصه خشکی آن شامل تنوع گیاهی چندانی نیست، اهمیت این جزیره به تنوع محیط زیست دریایی، وجود رینگ آب سنگ مرجانی در اطراف آن جزیره، زیستگاه تخم گذاری لاک پشت های دریایی و تنوع ماهیان زینتی آن است.

گفتنی است؛ جزیره هندرابی از توابع بخش کیش شهرستان بندر لنگه استان هرمزگان با 22.8 کیلومتر مربع مساحت در فاصله 325 کیلومتری بندرعباس در خلیج فارس قرار دارد.

1