21 ژوئن 2024 - 02:11
معاون گردشگری در نشست جامعه هتلداران

دولت خود را موظف به حمایت از بخش خصوصی در صنعت گردشگری می داند

2 نوامبر 2015 - 17:20 dsfr.ir/w7436

دولت خود را موظف به حمایت از بخش خصوصی در صنعت گردشگری می داند
میراث آریا
نشست هماهنگی روسای تشکل های هتلداری استان ها

مدافع بودن و حامی بودن دولت به معنی دخالت در کار بخش خصوصی نیست.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ نشست هماهنگی روسای تشکل های هتلداری استان ها با حضور مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری و روسای تشکل های هتلداری استان ها و مدیران عامل هتل های زنجیره ای کشور در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.

در ابتدای این نشست، جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران کشور با اشاره به اینکه رسمیت بخشیدن به اماکن غیررسمی اقامت از لحاظ امنیت و ارائه خدمات مناسب مشکلاتی را برای مسافران ایجاد کرده است، گفت: توسعه فرهنگ استفاده از اماکن غیررسمی به صلاح کشور نیست. استانداردسازی از دیگر موضوعات و چالش های هتلداران است، بسیاری از هتل های کشور به دلیل فرسوده بودن امکان اعمال استانداردهای لازم را ندارند و همین امر موجب تعطیلی بسیاری از هتل ها شده است.

رئیس جامعه هتلداران کشور افزود: ما از مسئولین سازمان میراث فرهنگی انتظار داریم تا ضوابط استانداردسازی را مورد بازبینی قرار داده و برای هتل های قدیمی و جدید به تناسب امکانات و وضعیت موجود، ضوابط استانداردسازی را تعیین کنند.

حمزه زاده با اشاره به ماده 25 آئین نامه ایجاد و اصلاح، گفت: تهیه هر گونه دستورالعمل باید توسط تشکل ها صورت گیرد و پس از تایید رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اجرایی شود. نگاه دولتی در آئین نامه ها و دستورالعمل هایی که توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابلاغ می شود، غالب است. ساختار صنعت گردشگری متناسب به وضعیت گردشگری کشور نیست، سازمان میراث فرهنگی متولی سه سازمان بزرگ با برنامه های متنوع و متعدد است و تجربه ثابت کرده است که این رویه صحیح نیست.

حمزه زاده در پایان گفت: سیاست ما تقابل با سازمان میراث فرهنگی نیست بلکه ما به دنبال تعامل هستیم.

قانعی رئیس اتحادیه هتلداران استان خراسان رضوی در این نشست گفت: آئین نامه ایجاد و اصلاح باید مورد بازبینی و اصلاح قرار گیرد. این آئین نامه باید در جهت اختیارات بیشتر بخش خصوصی تنظیم و تهیه می شد.

محمدعلی فرخ مهر نایب رئیس جامعه هتلداران گفت: هر چند سال یکبار سازمان دستورالعمل ها را به دلخواه خودش تغییر می دهد و هر دولت و مسئولی که می آید قواعد خودش را می گذارد. اگر سازمان هتل ها را تابع نرخ نکند نباید توقع استاندردسازی هم داشته باشد.

عباسی رئیس جامعه هتلداران اصفهان گفت: امکان اقامت در خانه دربستی باعث بروز مشکلاتی می شود که جبران ناپذیر است و این وضعیت در گذشته به این شکل نبود. در حال حاضر در شهرهای زیارتی استفاده از خانه های دربستی به شکل یک مشکل اساسی در آمده است که حل این معضل به فرهنگ سازی و منابع بسیار زیادی نیاز دارد.

در ادامه این نشست رئیس جامعه هتلداران اردبیل گفت: این موضوع که چرا بسته های حمایتی شامل حال ما نمی شود یک سوال جدی است. در شهر سرعین خانه های مسکن مهر به عنوان مکان اقامت به مسافرین خدمات می دهد در حالی که بیشتر هتلهای این شهر توریستی خالی می ماند. شهرداری ها هم به عناوین مختلف برای هتل ها عوارض وضع کرده ند این در حالی است که عوارض با مالیات بر ارزش افزوده تجمیع شده و هرگونه اخذ عوارض خلاف قانون است.

حسن مهرور به نمایندگی از هتلداران گیلان هم در این نشست گفت: 11 هتل در استان گیلان  مصادره شده و 35 درصد هتلها هم برای فروش گذاشته شده است. مهرور با اشاره به اینکه جامعه هتلداران کشور خواستار شکل گیری پورتال هتلداری هستند، تصریح کرد: ضریب اشغال هتل های استان گیلان 30 درصد است.

شهرام شیروانی مدیرعامل گروه هتل های باباطاهر و بازرس جامعه هتلداران کشور گفت: ما در کشورمان و برای توسعه صنعت گردشگری سرمایه گذاری کرده ایم اما در این مسیر با مشکلات عدیده ای مواجه هستیم. در استان همدان برپایی چادرهای مسافرتی یک معضل جدی است که مانع فعالیت هتل ها می شود.

در ادامه این نشست محمد ایزدیار معاون اداره نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری با اشاره به اینکه بحث خانه مسافر یک موضوع قدیمی است، گفت: استفاده از خانه مسافر در حدود 13 استان و فقط در ایام پرحجم سفر اتفاق می افتد و در سایر اوقات سال خانه مسافرها اجازه فعالیت ندارند. وی با بیان اینکه تهیه دستورالعمل برای فعالیت خانه مسافرها نیازمند همراهی، جامعه هتلداران کشور است، افزود: در این دستورالعمل تمامی دغدغه های جامعه هتلداران مورد توجه قرار خواهد گرفت.

ایزدیار در ادامه گفت: در آئین نامه قبلی ایجاد و اصلاح، واحدهایی که استانداردها را رعایت می کردند و موفق به اخذ گواهینامه کیفیت می شدند مجاز به استفاده از نرخ آزاد بودند، متاسفانه در برخی استانها مشکلاتی در این زمینه ایجاد شده و صاحبان هتل ها در ایام پیک سفر نرخ اتاق ها را به صورت غیرمنطقی با شیب بسیار تند افزایش می دادند، به همین دلیل در آئین نامه جدیدی که به تصویب رسیده یک تغییر جزئی در رابطه با تعیین نرخ آزاد صورت گرفته است.

وی ادامه داد: بر اساس آئین نامه جدید کنترل نهایی و نظارت عالی بر نرخ گذاری بر عهده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی بخش گردشگری در کشور است تا این نرخ ها به صورت منطقی تر و منصفانه تری تعیین شود. در تهیه آئین نامه جدید ایجاد و اصلاح از تمامی تشکل ها و جوامع فعال در حوزه گردشگری نظرخواهی شد.

در پایان این نشست مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری گفت: جامعه هتلداران کشور، صبور، مقاوم و با برنامه در صنعت گردشگری فعالیت دارد، هرچند گاهی گله هایی پیش می آید اما تمام این مسائل با تعامل و همفکری قابل رفع است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی، سازمان میراث فرهنگی، بخش خصوصی و فعالین این حوزه، وظایف و مسئولیتی را بر عهده دارند، گفت: ما از زمان آغاز به کار در معاونت گردشگری با انتظاراتی از سوی بخش خصوصی مواجه شدیم که برای پاسخگویی به این موضوعات، نیازمند بسته های قانونی بودیم.

رحمانی موحد با بیان اینکه برای رفع مشکلات این بخش باید فرآیندهای قانونی را مورد توجه قرار داد، افزود: مسیر ما به سمتی است که کمترین چالش برای تاسیسات گردشگری ایجاد شود. مجموعه توقعات مردم از حوزه گردشگری را قانونگذار بر عهده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گذاشته است. ما با آئین نامه ای مواجه بودیم که بیش از بیست و پنج سال پیش به تصویب رسیده بود و باید مورد اصلاح و بازبینی قرار می گرفت، بر اساس این نیاز، آئین نامه ایجاد و اصلاح بیش از 9 ماه مورد تمرکز و توجه قرار گرفت و نظرات، پیشنهادات و درخواست های فعالین این صنعت اخذ شد.

رحمانی موحد اضافه کرد: این آئین نامه حقوق و تکالیف دولت را در زمینه صنعت گردشگری مشخص کرده است که بنا بر آن، نظارت و درجه بندی تاسیسات گردشگری بر عهده دولت است و دستگاه های دیگر نمی توانند وارد این حیطه شوند.

معاون گردشگری با اشاره به برخی اظهارات مدیران هتل ها در رابطه به خانه مسافرها و اماکن بوم گردی، گفت: بو گردی و خانه مسافرها که شما از آن بیزار هستید، 40 سال پیش در بسیاری از کشورهای موفق حوزه گردشگری تجربه شده و از آن به بهترین شکل بهره برداری شده است. رونق هتلداری کشورمان وابسته به برچیده شدن بوم گردی و خانه مسافرها نیست، مشتریان هتل ها مشخص هستند و وجود این اماکن تهدیدی برای هتلداران محسوب نمی شود، هرچند سامانه خانه مسافر راه اندازی شده اما رزرواسیون آن هنوز فعال نشده است.

رحمانی موحد افزود: سامانه خانه مسافر با هدف کنترل وضعیت موجود این اماکن و افزایش نظارت و کنترل راه اندازی شده است. باید به تجربه های موفقی که در دنیا مورد استفاده قرار گرفته توجه کرد و از آنها بهره برد، رونق هتلداری با بسته شدن خانه مسافرها اتفاق نمی افتد و این موضوع راهکار خودش را دارد. صنعت گردشگری باید یک متولی واحد و دلسوز داشته باشد که خود هیچ نفعی از این محل ندارد و در تلاش است تا کار بخش خصوصی را تسهیل کند، مدافع بودن و حامی بودن دولت به معنی دخالت در کار بخش خصوصی نیست.

رحمانی موحد همچنین در خصوص ماده 25 آئین نامه ایجاد و اصلاح گفت: این آئین نامه دقیقا همان چیزی است که بخش خصوصی به آن نیاز دارد، براساس این بند دستورالعمل تشکل های تاسیسات گردشگری باید تهیه شود که بخش مربوط به هتل می تواند توسط جامعه هتلداران تهیه و به سازمان میراث فرهنگی پیشنهاد شود.

معاون گردشگری در پایان گفت: بسیاری از مشکلات و چالش های جدی جامعه هتلداران در معاونت گردشگری در حال پیگیری است که از آن جمله می توان به موضوع اجرای موسیقی اشاره کرد.

1