25 فوریه 2024 - 03:26

تحقق اقتصاد مقاومتی در شرایط تهدید منابع پایه امکان‌ ناپذیر است

2 نوامبر 2015 - 15:10 dsfr.ir/1413k

معصومه ابتکار در همایش وحدت حوزه و دانشگاه در فرهنگسازی و مطالبه گری اقتصاد مقاومتی در دانشگاه قم

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه هیچ کشوری منابع آب زیرزمینی را باز نمی‌گذارد گفت: اما اکنون 85 درصد آب‌های زیرزمینی جامعه را مصرف کرده و اقتصاد مقاومتی در شرایطی که منابع پایه در حال تهدید است نمی‌تواند تحقق یابد.

معصومه ابتکار روز دوشنبه در همایش وحدت حوزه و دانشگاه در فرهنگسازی و مطالبه گری اقتصاد مقاومتی در دانشگاه قم، گفت: تلاش حکومت‌ها و دولت‌ها این است که حکمروایی خوبی داشته باشند و خدماتی ارایه دهند که کیفیت زندگی را ارتقا دهد و آموزش و بهداشت را برای همگان به ارمغان بیاورد.

وی افزود: نحوه اداره کشور بسیار مهم است؛ اگر در یک کشور منابع پایه از بین برود همه فعالیت های اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و فرهنگی در جامعه دستخوش تغییر می شود.

ابتکار خاطرنشان کرد: امروزه جنگل هایی که میلیون ها سال طول کشیده است که به این شکل برسند به راحتی برای ساخت چند میز و صندلی و کاغذ، تخریب می شوند.

رییس سازمان حفاظت  محیط زیست اظهار کرد: کاغذها تا هفت بار قابل بازیافت هستند ولی در کشور ما در بهترین حالت، کاغذها به شانه های تخم مرغ تبدیل می شوند.

وی گفت: سفره های زیرزمینی برای کشورها، جزو منابع دسته اول و حیاتی هستند؛ علم کشورداری می گوید که نباید بیش از 20 درصد آب های زیرزمینی را برداشت کنیم ولی در ایران 80 درصد این آب ها برداشت شده اند.

معاون رییس جمهور بیان کرد: ایران، در شرایط فعلی شرایط سنتی دامداری و وجود دام بیش از ظرفیت در مراتع کشور، فرسایش خاک را ایجاد کرده است؛ بارندگی نیز این خاک را از بین می برد و باعث می شود با یک وزش باد، گرد و غبار در کشور ایجاد شود.

وی افزود: یکی از مهم ترین مسایلی که امروز در کشور مورد بحث است، بهره وری در منابع است؛ یکی از مشکلات ما، مشکل بهره برداری از آب است؛ متاسفانه با این 85 درصد استفاده از منابع آبی، 30 درصد بهره‌وری داریم و حتی 30 درصد از این محصولات کشاورزی نرسیده به مقصد از بین می روند و تازه بسیاری ازاین میوه ها که به منازل می روند، حیف و میل می شوند.

ابتکار خاطرنشان کرد: امروزه کشور ما جزو کشورهایی است که گازهای گلخانه ای زیادی تولید می کنیم که به گرمایش زمین می انجامد؛ در این زمینه در زمینه اصلاح الگوی مصرف انرژی نیز باید پیگیری بیشتری داشته باشیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی برای درون زا بودن و تعامل با جهان، باید حفاظت از محیط زیست و منابع پایه و آب و خاک و انرژی را در دستور کار خود قرار دهد؛ تا زمانی که به این موضوعات به شکل جدی نپردازیم، مشکلات اساسی در سیاست های اقتصادی ایجاد می شود.

وی گفت: خوشبختانه رییس جمهوری، نگاه بسیار خوبی در این زمینه دارند و اولین موضوعی که در این زمینه ایجاد شد، موضوع حفظ و اجیای دریاچه ارومیه بود که اگر این دریاچه از بین بروند بخش عظیمی از اقتصاد شمال شرق کشور از بین می روند.

معاون رییس جمهور بیان کرد: اینکه رییس جمهوری به مساله اقتصاد سبز اشاره می کند که بردارنده رشد اقتصادی و توازن و درون زایی و عدالت طلبی است؛ این اقتصاد، اقتصادی است که با همه این پیشرفت ها، نگاه کلانی در عرصه حفظ محیط زیست داشته باشد.

وی افزود: امروز تمام تلاش دولت این است که در کنار همه برنامه هایی که در زمینه توسعه اقتصادی و سیاسی و بین المللی انجام می شود، در عرصه محیط زیست نیز رو به جلو حرکت کنیم؛ امروز فناوری های سبز در زمینه هایی مثل بازیافت و تولید انرژی از زباله، وجود دارد که می تواند این عرصه را از مشکلات مصون بدارد.

ابتکار خاطرنشان کرد: صندوق ملی محیط زیست در این زمینه می تواند نقش مهمی در حل مشکلات محیط زیستی در کشور داشته باشد.

1