17 آوریل 2024 - 14:04

سقوط هواپیمای مسافری روسی با 224 سرنشین در صحرای سینا

31 اکتبر 2015 - 16:40 dsfr.ir/tp6zd

سقوط هواپیمای مسافری روسی با 224 سرنشین در صحرای سینا
theweek.in
سقوط هواپیمای مسافری روسی در صحرای سینا

منابع مصری از سقوط یک هواپیمای مسافربری روسیه در صحرای سینا و کشته شدن تمامی سرنشینان آن خبر دادند.

به گزارش شبکه اسکای نیوز عربی، نیروهای مصری لاشه این هواپیما که از نوع ایرباس 321 بوده و صبح امروز (شنبه) سقوط کرده را در مرکز شبه جزیره سیناء پیدا کردند.

بنا بر اعلام هواپیمایی مصر، بیشتر مسافران این هواپیما تابعیت روسی داشتند. یک منبع آگاه در آژانس حمل و نقل هوایی روسیه گفته است که این هواپیمای ایرباس 321 متعلق به خطوط هوایی «کوگالیماویا» بوده است. به گفته وی، پرواز شماره 9268 شرم الشیخ به سن پترزبورگ، جمعا 217 مسافر (از جمله 17 کودک) و 7 نفر خدمه داشته و 23 دقیقه پس از برخاستن از باند، از صفحه رادار محو شده است.

مسئولان رسمی آمار تلفات این حادثه را اعلام نکرده اند اما مسئولان غیررسمی مصر از کشته شدن تمامی مسافران خبر داده اند. بنا بر اعلام منابع مصری اجساد بیشتر سرنشینان هواپیما از بقایای لاشه هواپیمای روسی بیرون کشیده شده است و عملیات انتقال قربانیان به بیمارستان و یافتن دلیل حادثه ادامه دارد و جعبه سیاه هواپیمای مذکور نیز پیدا شده است. نخست وزیر و وزارت حمل و نقل هوایی مصر گفته اند، لاشه این هواپیما در جنوب العریش در سینا پیدا شده و 45 آمبولانس برای انتقال اجساد قربانیان به محل حادثه اعزام شده است اما به دلیل صعب العبور بودن کار انتقال اجساد به سختی ادامه دارد.

همچنین مقامات مصری نشست فوق العاده ای را درباره سقوط هواپیمای روسی در صحرای سینا برگزار کرده اند. نخست وزیر مصر نیز ضمن تأیید این خبر سفر خود به استان اسماعیلیه را به منظور بررسی و پیگیری این حادثه لغو کرده است.

هنوز دلایل سقوط این هواپیما مشخص نیست و اقدام خرابکارانه در سرنگونی آن نیز تایید یا رد نشده است البته با توجه به ارتفاع بالایی که هواپیماهای مسافربری در پیمودن مسیر خود انتخاب می کنند هدف گرفتن آن توسط گروه های تندرو بعید به نظر می رسد. در همین راستا دادستان کل مصر دستور انجام تحقیقات در این زمینه را صادر کرد. مسئولان رسمی مصر گفته اند که هنوز زود است که بتوانند درباره دلایل سقوط هواپیما توضیحی بدهند اما منابع امنیتی غیررسمی احتمال خرابکاری یا حمله را بعید می دانند.

شبه جزیره سیناء مصر که نزدیک به دو سال است شاهد درگیری و تنش میان ارتش این کشور و شبه نظامیان تندرو است به عرصه مناسبی برای فعالیت گروه های تروریستی از جمله داعش تبدیل شده است.

خبرنگار شبکه العربیه ضمن بعید دانستن هدف قرار گرفتن این هواپیما به وسیله موشک های زمینی اعلام کرده اختلال فنی یا وضعیت بد جوی که طی چند روز گذشته در مصر وجود داشته می تواند از سناریوهای احتمالی این سانحه باشد و با توجه به ارتفاع بالای هواپیما هنگام پرواز احتمال هدف قرار گرفتن آن به وسیله موشک های زمینی بعید است.

در طول چندماه گذشته یک سانحه دیگر برای گردشگران خارجی در مصر که تلاش می کند با صنعت گردشگری اقتصاد آسیب دیده خود را تقویت کند، رخ داده بود و طی آن یک اتوبوس حامل توریست های مکزیکی به صورت اشتباهی هدف حمله بالگردهای ارتش مصر قرار گرفت و دست کم 12 گردشگر مکزیکی کشته شدند.

1