غبار خاطرات در اولین هتل ایران

30 اکتبر 2015 - 11:20 dsfr.ir/q83ma

غبار خاطرات در اولین هتل ایران
کبریا حسین زاده
گراند هتل قزوین اولین هتل ایران

اولین هتل ایران در قزوین ساخته شده است. هتلی که همچنان بقایای آن پابرجا مانده و اگر کمکی برسد، می تواند کار خودش را از سر بگیرد و رونق پیدا کند.

به گزارش ایسنا؛ ارباب برزوی شاپور پارسی، «گراند هتل» را حوالی سال های 1299 تا 1300 ساخت. اما حالا این هتل که سال 84 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و در شرق خیابان پیغمبریه و در قسمت غربی ارگ صفوی شهر قزوین قرار دارد به حال خودش رها شده است! شاید کمتر گردشگری متوجه حضور اولین هتل ایران در این خیابان شود، چون جلوی آن را ایرانیت های فلزی محاصره کرده اند تا مبادا آواری به روی رهگذری خراب شود.

در اوایل سلطنت ناصری، کاروانسراهای بسیاری وجود داشتند که تعداد آن ها در عهد مظفری بیشتر هم شد. زمانی که شاه قاجار به فرنگستان رفت، از جمله هدایایی که با خودش آورد هتل بود که اولین آن «گراند هتل» در قزوین و بعد بندر انزلی و سپس هتل های زنجیره ای امین السلطان در خیابان جدید قم و تهران ساخته شد.

یکی از شهروندان قزوین درباره «گراند هتل» می گوید: متاسفانه این هتل هر روز خراب تر می شود و هیچکس هم برایش کاری انجام نمی دهد و درب آن را هم بسته اند. حدود 8 سال پیش قرار شد هتل را مرمت کنند که به سرانجام نرسید. حتی شمع بندی و کارهای دیگر هم انجام شد، اما به دلایل نامشخص ناتمام ماند. سال گذشته موفق شدم داخل آن شوم، وضعیت بدی دارد و داخل شدن به آن خطرناک است.

«گراند هتل» از اولین نمونه های هتل به شیوه مدرن و اروپایی در اواخر دوره قاجار است. ورودی اصلی هتل در ضلع غربی ساختمان قرار دارد. طرفین آن دارای روکوب چوبی است، این ورودی به فضای تقسیم که در طبقه میانی واقع شده می رسد. در طرفین این فضا تالارهای ستون داری با سقف طاق و قوس و قزح های خمیده (تویزه) قرار گرفته اند، این تالارها از سمت غرب مشرف به خیابان و از سمت شرق به ایوان ستون داری محدود می شوند.

فضای تقسیم توسط پلکان چوبی به حیاط و طبقه زیرین هتل راه دارد. طبقه همکف، حیاط و به صورت تالارهایی با ستون های قطور آجری و با پوشش طاق و تویزه است. اتاق های هتل در طبقه اول قرار دارند، راه ارتباطی این طبقه از طریق دو پلکان چوبی است، در این طبقه 18 اتاق وجود دارد که از غرب و شرق با ایوان به خیابان و حیاط مُشرف می شوند. اما حالا از همه این ها در و پنجره ای نیمه باز و شکسته باقی مانده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
18 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1