افت 7.5 متری سطح آب دریاچه ارومیه طی 20 سال اخیر

28 اکتبر 2015 - 17:20 dsfr.ir/c62mg

افت 7.5 متری سطح آب دریاچه ارومیه طی 20 سال اخیر
دیده بان محیط زیست ایران
تراز آب دریاچه ارومیه در دوم آبان به پایین ترین سطح در 20 سال گذشته رسید

تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز دوم آبان سال جاری به 1270/04 از سطح دریا رسید که این تراز پایین ترین سطح در طول 20 سال گذشته و در واقع در طول تاریخ حیات دریاچه بوده است.

این در حالی است که تراز اکولوژیک سطح آب دریاچه 1274/1 متر از سطح دریا است.

دریاچه ارومیه یکی از مهم ترین و ارزشمندترین زیست بوم های ایران به شمار می رود. این دریاچه بزرگ ترین دریاچه داخلی کشور بوده و به دلیل برخورداری از ارزش های بی نظیر طبیعی و اکولوژیک به عنوان پارک ملی، سایت رامسر و ذخیره گاه زیست کره در یونسکو به ثبت رسیده است.

در یک دهه گذشته، علاوه بر کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی های پیاپی، افزایش طرح های توسعه و بهره برداری از آب جهت مصارف کشاورزی، صنعتی و غیره منجر به کاهش جریانات ورودی آب به دریاچه شده است. هم چنین احداث بزرگراه شهید کلانتری از میان دریاچه نیز شرایط هیدرودینامیک آن را تحت تاثیر قرار داده است.

نمودار زیر تراز سطح آب دریاچه ارومیه را در روز دهم مهرماه از سال 1374 تا 1393 همه ساله نشان می دهد.

نمودار فوق گویای این است که تراز سطح آب دریاچه از سال 1374 رو به کاهش نهاده است اما تا سال 1380 هنوز از تراز اکولوژیک دریاچه (1274/10) پایین تر نبوده است.

در جدول زیر میزان دقیق تراز اندازه گیری شده آب دریاچه ارومیه در روز بیست و دوم مهرماه (به علت مقایسه در یک زمان مشابه از سال آبی) در طی 20 سال اخیر آورده شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1