بهسازی بناهای تاریخی میبد با مشارکت مردم و دستگاه های دولتی

28 اکتبر 2015 - 12:40 dsfr.ir/1o6ff

بهسازی بناهای تاریخی میبد با مشارکت مردم و دستگاه های دولتی
الیاس دهقانی
تصویری زیبا از اماکن باستانی میبد

بناهای تاریخی میبد با اعتباری بالغ بر 19 هزار میلیون ریال مرمت و بهسازی شدند.

به گزارش روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد؛ معاون میراث فرهنگی این اداره کل عنوان کرد: شهرستان میبد از جمله شهرستان های تاریخی استان یزد به شمار می آید که دارای بافت تاریخی منحصر به فرد و دست نخورده ای است و تا کنون 252 اثر تاریخی از این شهرستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

محسن ذاکری نیا افزود: اولین اثر تاریخی میبد نارین قلعه است که در سال 1354 به شماره ثبتی 1086 در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت و در سال گذشته نیز ساباط فرداب، خانه غفور طباطبایی، حمام مهرجرد و آب انبار شاه عباسی ندوشن نیز به عنوان تعدادی دیگر از آثار غیرمنقول از این شهر کهن به ثبت رسید.

وی خاطرنشان ساخت: پروژه های مرمتی مسیر مهرجرد، حمام یخدان، آسیاب یخدان، راسته بازار میبد و ... نیز از جمله آثاری هستند که با اعتباری بالغ بر 19 هزار میلیون ریال مورد مرمت و بازسازی قرار گرفتند.

وی از دیگر اقدامات انجام شده را تملک حرایم نارین قلعه و همکاری با پایگاه پژوهشی میبد، مشارکت در مرمت و ساماندهی بیش از 50 خانه تاریخی شهرستان و همچنین یکی از موارد مهم در مرمت بناهای تاریخی میبد را مشارکت با دهیاری ها، شرکت تعاونی دهیاری ها و شهرداری دانست و افزود: شروع به کار پروژه برج محمود آباد با کاربری پذیرایی-سنتی نیز از اقدامات شاخصی می باشد که در سال گذشته انجام گرفته است.

گفتنی است: برج محمود آباد نیز از جمله بناهای تاریخی و قاجاری این شهرستان است که به شماره 14596 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1