کشف سابقه سکونت 40 هزار ساله انسان در منطقه کاشان

28 اکتبر 2015 - 11:00 dsfr.ir/mf3cg

کشف سابقه سکونت 40 هزار ساله انسان در منطقه کاشان
تبیان
روستای تاریخی ابیانه

دبیر علمی همایش کاوش های باستان شناسی کاشان عنوان کرد بر اساس یافته های باستان شناسی سابقه سکونت انسان در فلات مرکزی ایران و منطقه کاشان به بیش از 40 هزار سال قبل می رسد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ محسن جاوری دبیر علمی همایش کاوش های باستان شناسی کاشان با اعلام این مطلب گفت: هم زمان با روز جهانی باستان شناسی، گروه باستان شناسی و پژوهشگاه علمی دانشگاه کاشان با همکاری میراث فرهنگی اقدام به برگزاری اولین همایش کاوش های باستان شناسی منطقه کاشان کرد.

وی افزود: بی شک منطقه کاشان (در شمال فلات مرکزی ایران) شامل یک محدوده وسیع جغرافیائی است که شامل شهرستان های کاشان، نطنز و آران و بیدگل است، در این مجموعه بزرگ بر اساس یافته های باستان شناسی انسان، زندگی اجتماعی خود را از 40 هزار سال قبل آغاز کرده و از آن زمان تا کنون زندگی اجتماعی انسان تداوم یافته است.

جاوری تصریح کرد: تعدد محوطه های باستان شناسی و پراکندگی آن ها در دوره های مختلف، (از دوره پیش از تاریخ و پس از آن و حتی تا دوران اسلامی) همچون محوطه باستانی «سیلک» و «اریسمان» و مناطقی همچون «وی گل» نشان دهنده ادوار درخشان حضور انسان در این مناطق است.

مدیر میراث فرهنگی کاشان تأکید کرد: با توجه به اهمیت شناخت سیر تطور فرهنگ و تمدن در فلات مرکزی ایران، اولین همایش دستاوردهای باستان شناسی کاشان با حضور باستان شناسان و صاحب نظران در دانشگاه کاشان برگزار شد.

شایان ذکر است در این همایش که با حضور سمیع الله حسینی مکارم معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی کشور و جمعی از باستان شناسان و صاحب نظران در حوزه های تاریخ، معماری و هنر برگزار شد، پژوهش گران بیست مقاله علمی در حوزه های باستان شناسی، هنر و معماری منطقه کاشان ارائه کردند.

1