دیوار بزرگ گرگان زیر ذره بین کاوشگران بین الملل

28 اکتبر 2015 - 10:40 dsfr.ir/3y617

دیوار بزرگ گرگان زیر ذره بین کاوشگران بین الملل
tishineh.com
پژوهشگران در حال کاوش دیوار بزرگ گرگان

مدیر پروژه پژوهش های باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان گفت: فصل هفتم پژوهش های باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان با همکاری هیاتی از باستان شناسان بین المللی شروع شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، جبرئیل نوکنده افزود: هیات دانشگاه ادینبورگ طی تفاهم نامه ای با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری هفتمین فصل از پژوهش های باستان شناسی را در دیوار بزرگ تاریخی گرگان در حالی آغاز می کنند که این کاوش ها تا 15 آذرماه سال جاری ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه دراین فصل قرار است ارتباط ساختار قلعه های متصل به دیوار گرگان بررسی شود، تاکید کرد: در این کاوش ها که با همکاری پژوهشگرانی از کشور های آلمان، روسیه، گرجستان، آفریقای جنوبی، کانادا، ایتالیا و فرانسه انجام می شود، گمانه زنی قلعه شهرهای وابسته به دیوار گرگان انجام می شود.

به گفته نوکنده این قلعه شهرهای وابسته به دیوار تاریخی گرگان شامل، گبری قلعه، دشت قلعه و قلعه پل گنبد کاووس است. این باستان شناس عنوان کرد: در این فصل از کاوش های دیوار گرگان، مطالعات ژئوفیزیک، جانور باستان شناسی، گاهنگاری، گیاه باستان شناسی، مطالعات معماری و شهرسازی و مطالعه باستان شناسی منظر با تغییر تصاویر هوایی و ماهواره ای ادامه دارد.

به گفته مدیر پروژه پژوهش های باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان، علاوه بر مطالعات داده های حاصل از کاوش های باستان شناسی، مطالعه ساختار خندق های قلعه شهرها با خندق های متصل به دیوار گرگان نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: بررسی سازه های آبی و سیستم های آبرسانی دیوار بزرگ گرگان و همچنین کاوش های باستان شناسی زیر آب از اهداف دیگر این فصل از کاوش ها محسوب می شود.

شایان ذکر است؛ دیوار بزرگ گرگان یا دیوار سرخ که در متون قدیمی مار سرخ نامیده می شد، نخستین بار در سال 1316 توسط اریک اشمیت خلبان آمریکایی شناسایی شد و عکس های هوایی او سندی برای تحقیقات باستان شناسان ایرانی و خارجی قرار گرفت. قدمت این دیوار به دوره ساسانی باز می گردد که برای مقابله با قوم هون و سایر اقوام شمالی ایران ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، این دیوار به طول 200 کیلومتر، پس از دیوار چین بزرگ ترین دیوار دفاعی جهان است که در 29 تیرماه سال 1387 به ثبت ملی رسید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1