23 نوامبر 2020 - 22:12

پانزدهمین فصل کاوش در شهر سوخته آغاز شد

27 اکتبر 2015 - 17:00 dsfr.ir/ju3cb

پانزدهمین فصل کاوش در شهر سوخته آغاز شد
gardeshgarha.com
نمایی از شهر سوخته زابل

سرپرست هیات کاوش در شهر سوخته آغاز پانزدهمین فصل از کاوش های باستان شناسی شهر سوخته، کشف چشم مصنوعی مربوط به 4800 سال پیش را مهم ترین کشف کاوش های پیشین دانست.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ منصور سیدسجادی سرپرست هیات کاوش در شهر سوخته گفت: در این فصل از کاوش 2 بخش اصلی شهر سوخته مورد کاوش و مطالعات باستان شناسی قرار می گیرد.

وی با اشاره به انجام بخش اول کاوش در کارگاه 26 تصریح کرد: کارگاه 26 در سال گذشته نیز مورد کاوش قرار گرفت ولی به دلیل وسعت و اهمیت این بخش در این فصل نیز کار کاوش در آن ادامه می یابد.

این باستان شناس پیشکسوت یکی از اهداف این فصل کاوش را یافتن بخش های احتمالا مسکونی دراین کارگاه اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: به احتمال قوی این کارگاه یک بخش اداری و عمومی اداره شهر در دوره آخر استقرار شهر سوخته در سال های 1800 تا 2200 پیش از میلاد بوده است.

وی گفت: بخش دیگر کاوش در این فصل در محوطه گورستان و با هدف یافتن دلایل و شواهدی در خصوص ساکنین شهر سوخته در آخرین دوره استقرار صورت می گیرد. از میان 900 گوری که تا به حال در کاوش های باستان شناسی حفاری شده است تعداد گورهای مربوط به دوره آخر استقرار نادر است. در این فصل از کاوش و در ادامه سایر فعالیت ها، مطالعات انسان شناسی و میان رشته ای مانند باستان آسیب شناسی انجام می گیرد.

این باستان شناس پیشکسوت تاکید کرد: تلاش می کنیم در این فصل از کاوش با عکس برداری هوایی از محوطه بتوانیم بدون نیاز به حفاری نقشه شهر سوخته را تهیه کنیم.

سیدسجادی در ادامه با اشاره به کاوش های صورت گرفته در این محوطه تاریخی در سال های گذشته، کشف نخستین چشم مصنوعی جهان در این محوطه تاریخی را مهم ترین و ارزشمند ترین کشف باستان شناسی شهر سوخته اعلام کرد. وی گفت: کشف این چشم مصنوعی متعلق به یک زن 25 تا 30 ساله مربوط به 4800 سال پیش واکنش رسانه های داخلی و خارجی زیادی را در پی داشت.

وی کهن ترین تخته نرد جهان، سفال با نقش بز بال دار و جراحی جمجمه انسان را نیز از منحصر به فرد ترین کشفیات در شهر سوخته دانست.

سیدسجادی با اشاره به تاریخچه کاوش ها در شهر سوخته تصریح کرد: شهر سوخته برای نخسین بار در سال 1324 (1945 میلادی) توسط اشتاین شناسایی شد و در سال های 1346 و 1358 (1967 تا 1979 میلادی) به تناوب توسط گروه باستان شناسان ایتالیایی مورد کاوش قرار گرفت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی کار حفاری در این محوطه تاریخی به مدت 18 سال متوقف شد تا اینکه در سال 1376 در زمان ریاست سیدمحمد بهشتی بر سازمان میراث فرهنگی کاوش در شهر سوخته شروع و تا سال 1388 ادامه یافت.

وی با اشاره به اینکه در سال های 1389 تا 1392 به مدت 4 سال کار کاوش در شهر سوخته انجام نگرفت افزود: از سال گذشته با حمایت های پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و پژوهشکده باستان شناسی کاوش در این محوطه تاریخی در حال انجام است.

1