احیای چشمه قره داغ در شهرستان مهاباد

27 اکتبر 2015 - 12:10 dsfr.ir/vu663

احیای چشمه قره داغ در شهرستان مهاباد
tishineh.com
تالاب بین المللی کانی برازان

با تلاش دوستداران محیط زیست چشمه آب روستای قره داغ احیا و آب آن به سمت تالاب بین المللی کانی برازان این شهرستان جاری شد.

به گزارش روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی، کامران حسینی رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد در این باره گفت: این چشمه که در فاصله یک کیلومتری تالاب بین المللی کانی برازان قرار داشته و از منابع اصلی تامین کننده آب آن به شمار می رفت، مدتی قبل به دلیل کاهش منابع زیرزمینی آب و حفر چاه های غیرمجاز خشک و موجب کاهش شدید آب تالاب شده بود.

وی اضافه کرد: با خشک شدن این چشمه تلاش های انجمن های زیست محیطی و دوستداران محیط زیست این شهرستان برای احیای دوباره آن شروع شد و این انجمن ها با برگزاری نشست هایی از کشاورزان این منطقه خواستند که از مصرف بی رویه آب خوداری کنند. با کاهش مصرف آب و پایان فصل آبیاری مزارع و نیز احیای این چشمه، آب آن دوباره به سمت تالاب کانی برازان سرازیر شد.

حسینی افزود: به گفته مردم محلی تاکنون آب این چشمه حتی در سال هایی که این منطقه با خشکسالی شدید مواجه بوده، خشک نشده و قسمتی از آب آن از طریق زهکش ها و کانال ها وارد این تالاب می شد ولی در سال جاری برای نخستین بار آب این چشمه خشک شد. هم اکنون قسمت هایی از این تالاب در ضلع شرقی آن در نزدیکی روستاهای بفراون و قله سن و قسمت شمالی در نزدیک روستای گروس به طور کامل خشک شده است. احیای دوباره این چشمه و انتقال آب آن به تالاب کانی برازان می تواند قسمت های خشک شده این تالاب را نیز احیا کند.

به گفته مسئولان امور آب مهاباد هم اکنون بیش از 2 هزار و 800 حلقه چاه کشاورزی غیرمجاز در این شهرستان وجود دارد که به صورت غیرقانونی سالیانه افزون بر 10 میلیون متر مکعب آب برداشت می کنند. تالاب کانی برازان با وسعتی افزون بر 927 هکتار در 30 کیلومتری شمال مهاباد واقع شده و از سوی کمیته ملی طبیعت گردی کشور به عنوان نخستین سایت پرنده نگری در ایران معرفی شده است.

گفتنی است؛ شهرستان مهاباد با داشتن تالاب های کانی برازان، قوپی باباعلی، حسن خان، گروس، داشخانه و قره قشلاق همه ساله در فصول بهار و پاییز پذیرای شمار زیادی از پرندگان مهاجر از جمله غاز خاکستری، فیلوش، آووست، خروس کولی، حواصیل، تنجه، فلامینگو و انواع مرغابی و اردک از جمله اردک سرسبز، ارده ای، سرحنایی و بلوطی است. کانی برازان و قوپی باباعلی از بین تالاب های شهرستان مهاباد جزو تالاب های بین المللی به شمار می روند.

شایان ذکر است؛ شهرستان مهاباد با 215 هزار نفر جمعیت در استان آذربایجان غربی واقع شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1