مدیرکل میراث فرهنگی خراسان جنوبی:

لوت در راه ثبت جهانی / ارزیابان یونسکو در کویر دهسلم نهبندان

26 اکتبر 2015 - 17:30 dsfr.ir/se9iq

لوت در راه ثبت جهانی / ارزیابان یونسکو در کویر دهسلم نهبندان
voltaic.ir
دشت لوت محدوده ای است بین استان های خراسان جنوبی، سيستان و بلوچستان و کرمان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: دو نماینده سازمان بین المللی یونسکو برای بازدید میدانی و کارشناسی کویر لوت به منظور ثبت جهانی آن وارد کویر دهسلم نهبندان شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی؛ حسن رمضانی اظهار کرد: پرونده میراث طبیعی بیابان لوت نخستین پرونده میراث طبیعی ایران در یونسکو است که ثبت آن در فهرست میراث جهانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با تاکید بر اینکه پرونده ثبت جهانی بیابان لوت می تواند پیشگام ارائه پرونده های طبیعی بیشتر از سوی ایران به یونسکو باشد، بیان کرد: در همین راستا دو نماینده سازمان بین المللی یونسکو که یکی از آن ها اهل کشور نیوزیلند و دیگری از کشور تونس است، برای بازدید میدانی و کارشناسی کویر لوت وارد کویر دهسلم نهبندان شدند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، بازدید کلوت های کویر لوت، از ریگ یلان، بازدید از نبکاها، بستر رودخانه شور، شهر خیالی لوت، کلوت های مختلف منطقه، گندم بریان و آسبادهای نهبندان را از جمله برنامه های ارزیابان یونسکو عنوان کرد.

رمضانی ادامه داد: ارزیاب های یونسکو در این بازدید ضمن بررسی عرصه و حریم بیابان لوت، بررسی ساختار مدیریت محلی و منطقه ای در حفاظت از لوت یکپارچگی و انسجام طبیعت منطقه لوت در همکاری دستگاه های مختلف ملی و منطقه ای، وضعیت گردشگری و پایش مداوم کویر لوت را ارزیابی و نتیجه بررسی ها را به یونسکو ارایه می کنند.

وی با بیان اینکه نتیجه ارزیابی و بازرسی این ارزیابان به سازمان مرکزی یونسکو ارسال می شود، بیان کرد: پرونده ثبت جهانی بیابان لوت تا پایان بهمن ماه باید نهایی و پس از آن در تیرماه سال آینده در اجلاس سال 2016 یونسکو مطرح شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی به اقدامات انجام شده برای ثبت جهانی کویر دهسلم نهبندان اشاره کرد و گفت: راه اندازی پایگاه بیابان لوت در یکی از خانه های واقع در بافت روستای دهسلم، نشست با جامعه محلی روستای دهسلم، بهسازی و ساماندهی روستا و ... از جمله این اقدامات بود.

گفتنی است روستای دهسلم از روستاهای هدف گردشگری خراسان جنوبی و از توابع بخش مرکزی شهرستان نهبندان است که در فاصله 90 کیلومتری غرب این شهرستان و همچنین در فاصله 270 کیلومتری جنوب غربی مرکز استان خراسان جنوبی قرار دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
19 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1