در راستای تکمیل پرونده ثبت جهانی بیابان لوت؛

بازدید ارزیابان یونسکو از منطقه شهداد در کرمان

26 اکتبر 2015 - 15:10 dsfr.ir/gz344

بازدید ارزیابان یونسکو از منطقه شهداد در کرمان
اتاق نیوز
نمایی از کویر لوت

ارزیاب تونسی یونسكو گفت: در سفری که به منطقه شهداد داشتیم دیدگاه مثبتی به مسئولین و جوامع محلی ساکن در اطراف بیابان لوت پیدا کردیم که نشان از حمایت و پشتیبانی از پرونده ثبت جهانی بیابان لوت است.

به گزارش روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كرمان؛ محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان در دیدار با بازرسان و کارشناسان IUCN (اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست) با تاکید بر اینکه بحث خانه های بوم گردی باید مدنظر قرار بگیرد، خاطرنشان کرد: مردم منطقه می توانند در کنار کشاورزی از خانه های بوم گردی تامین معاش كنند.

طالبیان ضمن تاکید بر استانداردسازی خانه های بوم گردی توسط سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، گفت: با ارائه تسهیلات برای استانداردسازی خانه های بوم گردی مردم خود امنیت منطقه را تضمین خواهند كرد. وی از پرونده ثبت جهانی بیابان لوت به عنوان بزرگ ترین پرونده یاد کرد که می تواند هدایتگر دیگر پرونده ها باشد.

در ادامه "علیرضا رزم حسینی" استاندار کرمان با اشاره به اینكه بیابان لوت در حوزه گردشگری از اهمیت بالایی برخوردار است و مردم محلی نیز به این مسئله واقف هستند، افزود: یکی از دلایل ثبت جهانی میمند حضور جوامع محلی و مشارکت آن ها در حفاظت منطقه است، معتقدیم تاكنون کمک های بسیاری از طریق انجمن های محلی صورت گرفته است. بیابان لوت متعلق به همه جهانیان است و برنامه ریزی مدیریت شده ای برای گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید از بیابان لوت و کلوت های شهداد تنظیم شده است.

استاندار کرمان با اشاره به وجود چندین اثر طبیعی دیگر در استان کرمان همچون پارک طبیعی خبر، یادآور شد: حمایت از مناطق طبیعی و بکر جز سیاست های دولت یازدهم است.

در ادامه نیز "محمود وفایی" مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كرمان با بیان اینکه در سطح استان کرمان کلکسیونی از آثار طبیعی، تاریخی و مجموعه ای از اقلیم های متفاوت و در کنار آن هم جاذبه های کویری بی نظیری داریم، تصریح کرد: بعد از اینکه شما کویر کرمان را مورد بازدید قرار دادید انتظار ما این است که سیر جهانی شدن این پرونده هرچه سریعتر طی شود تا عظمت آن به همه جهانیان معرفی شود.

وفایی بیان داشت: در زمینه تأمین امنیت و همكاری مردم محلی در جهت جهانی شدن دشت لوت هیچ گونه مشكلی نخواهیم داشت. در مجموعه کرمان همه دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی آمادگی لازم را برای نهایی شدن این اتفاق بسیار مهم را دارند و امیدواریم با کمک شما نمونه بی نظیری از کویر لوت بهتر از قبل به جهانیان بشناسانیم.

"ماهر محجوب" ارزیاب تونسی یونسكو ضمن تشكر از دست اندركاران استانداری و اداره كل میراث فرهنگی استان كرمان برای مهیا ساختن تیم خوبی برای سفر به لوت افزود: سایت طبیعی بیابان لوت بسیار گسترده و ثبت جهانی این اثر طبیعی منوط به همكاری مردم محلی است.

وی به قطور بودن پرونده ثبت جهانی بیابان لوت و اطلاعات زیاد آن اشاره و خاطرنشان کرد: برای تکمیل پرونده به استان کرمان سفر کردیم و رابطه بین جوامع محلی در این پرونده بسیار مهم بود. وی از حضور خود در بین مردم محلی بخش شهداد اظهار خرسندی كرد و اظهار داشت: ایران عضو (IUCN) یا اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت است كه این مسئله مهم ثبت جهانی بیابان لوت را به مراتب آسانتر می كند .

ماهر محجوب با بیان اینكه در سفری که به منطقه داشتیم دیدگاه مثبتی به مسئولین و جوامع محلی ساکن در اطراف بیابان لوت پیدا کردیم که نشان از حمایت و پشتیبانی از پرونده ثبت جهانی بیابان لوت است.

همچنین در ادامه "پل ویلیامز" ارزیاب نیوزلندی یونسكو با اشاره به اینكه IUCN كار تحقیقات و بررسی از دشت لوت كه منطقه بیابانی بین استان های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان در بر می گیرد، انجام گرفت، بیان داشت: در این سفر قدم اول برای ثبت این اثر منحصر بفرد طبیعی صورت گرفته و گزارش مشتركی تا ماه نوامبر به اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت ارسال خواهد شد. این اتحادیه پرونده مورد نظر برای كارشناسان مختلفی كه مرتبط با این موضوع هستند ارسال كرده و نظر این دانشمندان در جلسات داخلی مورد تحلیل قرار می گیرد.

پل ویلیامز با بیان اینكه كمیته های داخلی اتحادیه بعد طی این مراحل شروع به تكمیل این گزارش كرده و به یونسكو ارسال می شود، گفت: كمیته میراث جهانی در تیرماه 1395 در استامبول در خصوص این پرونده تصمیم گیری می كند. ارزیابی ها تا كنون مثبت بوده است رونده ثبت جهانی بیابان لوت همچنان در دست بررسی است لذا امکان دارد سوالاتی از اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست برای استان ارسال شود که باید آمادگی پاسخ به آنان را داشته باشید. هر چند ارزیابی های صورت گرفته مثبت است اما ما هیچ گونه قضاوتی نخواهیم کرد و نتیجه نهایی در کمیته میراث جهانی یونسکو اعلام خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1