مدیر دفتر برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه:

طرح "به کاشت" امسال هم اجرا نمی شود

26 اکتبر 2015 - 14:30 dsfr.ir/lj4tw

طرح "به کاشت" امسال هم اجرا نمی شود
ایسنا
کشاورزی

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به رهاسازی آب به سمت دریاچه در بهمن و اسفند ماه سال گذشته، بارش های مطلوب را دلیل عدم اجرای طرح به کاشت دانست.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ مسعود تجریشی در این باره گفت: امسال به دلیل بارش های نرمال پائیز و زمستان هیچ برنامه ای برای اجرای طرح «به کاشت» نداریم که این تصمیم بر اساس مدل پیش بینی ارائه شده از سوی سازمان هواشناسی و وزارت نیرو گرفته شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته بحثی را به نام «به کاشت» مطرح کردیم، افزود: اصل ماجرا این بود که در سال های گذشته متخصصین گفتند اگر طی سه سال اقدامی برای احیای دریاچه ارومیه صورت نگیرد دریاچه از دست می رود و در شرایطی که کشاورزی 450 هزار هکتاری در منطقه داریم آب دریاچه را می گیرد و چیزی برای تالاب باقی نمی گذارد. حال سئوال این است در شرایطی که کاشت گندم یا سیب به قیمت از بین رفتن دریاچه ارومیه است، باید این روند کشاورزی را ادامه بدهیم، تا با از دست رفتن دریاچه اصل معاش شهروندان هم لطمه ببیند یا اینکه بهتر است برای یکی، دو سال بخشی از آب مصرفی کشاورزی را به سمت دریاچه هدایت کنیم و خسارت کشاورز را پرداخت کنیم؟

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه کالیفرنیا در 100 سال اخیر با بدترین خشکسالی ها مواجه بوده که مجبور به کندن چمن ها و کم کردن تعداد درختان و حذف آب بخش کشاورزی به منظور تخصیص آب بیشتر به محیط زیست شده است، اظهار کرد: در کشور ما چون برخی می خواهند به همه مسائل فنی چاشنی سیاسی بدهند، از منطق و علم و تدبیر خارج می شوند و می گویند در صورت کم کردن آب کشاورزی، کشاورزان باید از چه طریق ارتزاق کنند و نمی گویند اگر دریاچه از بین رود همه آنهایی که دلمان برای آن ها شور می زند، مجبور به مهاجرت می شوند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر کشاورزی سهم آب دریاچه را می گیرد و کشاورزان با بهره وری پائین و آبیاری بیش از نیاز گیاه به فلاحت مشغولند، گفت: در سال گذشته قرار بود به مدت سه سال طرحی به نام «به کاشت» اجرا شود که طی آن رهاسازی آب برای کشاورزی به حداقل ممکن برسد و آب به سوی دریاچه رهاسازی شود. خوشبختانه با توجه به بارش های خوب سال گذشته و رهاسازی آب به سمت دریاچه در بهمن و اسفند ماه سال قبل، این طرح عملیاتی نشد، همچنین با توجه به پیش بینی های صورت گرفته در مورد بارش منطقه، امسال هم این طرح اجرا نخواهد شد.

تجریشی با اشاره به اینکه این تصمیم گیری بر اساس مدل پیش بینی ارائه شده از سوی سازمان هواشناسی و وزارت نیرو صورت گرفته است، اظهار کرد: طبق این مدل های هواشناسی و بارش های نرمال پائیز و زمستان، آخر امسال در بهمن و اسفند نیز می توانیم مثل سال گذشته آب قابل توجهی را به سوی دریاچه رهاسازی کرده و برای سال آینده نیز با شروع فعالیت های بهبود روش های آبیاری و صرفه جویی ها، آب را پشت سدها ذخیره کرده و رهاسازی بیشتری را انجام دهیم.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه در سال گذشته آبی، به علت وضعیت مطلوب و قابل قبول بارندگی آذربایجانات در پاییز و زمستان، آب را برای کشاورزی رها کردیم، گفت: امسال هم پیش بینی شده که بارش ها نرمال خواهد بود و با اقداماتی هم که شروع کرده ایم و هماهنگی هایی که برای رهاسازی آب از سدهای منطقه با وزارت نیرو انجام داده ایم بحران را پشت سر خواهیم گذاشت و نیازی به قطع آب کشاورزی نبوده و تقریبا می شود ادعا کرد که قرار نیست آبی را از کشاورز در سال آبی جدید بگیریم که کشاورزی نکند و احتیاج به معیشت جایگزین برای او باشد.

تجریشی با اشاره به اینکه رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه در بهمن و اسفند ماه امسال بیشتر از سال گذشته خواهد بود، گفت: امسال با توجه به وضعیت آوردها و آبی که پشت سدها برای رهاسازی ذخیره کرده ایم، هیچ برنامه ای برای اجرای طرح «به کاشت» نداریم، چون آب مورد نیاز برای رهاسازی به دریاچه وجود دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1