مسئول ثبت آثار معنوی میراث فرهنگی خراسان جنوبی:

ثبت 10 آئین عزاداری خراسان جنوبی در فهرست آثار معنوی کشور

25 اکتبر 2015 - 14:40 dsfr.ir/rp1f1

ثبت 10 آئین عزاداری خراسان جنوبی در فهرست آثار معنوی کشور
محسن نوفرستی
آیین بیل زنی در استان خراسان جنوبی

مسئول ثبت آثار معنوی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی از ثبت 10 مورد از سنت ها و آئین های عزاداری استان در فهرست آثار معنوی کشور خبر داد.

به گزارش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی؛ علیرضا شناسایی گفت: تا کنون 30 مورد از آثار معنوی استان در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده که از این تعداد 10 مورد مربوط به محرم و فرهنگ عاشورا است.

وی، هفت منبر، تعزیه خوانی در بیرجند، نخل گردان درخش، نخل گردانی فردوس، مشعل گردانی برکوه سربیشه، بیل زنی خوسف، علم گردانی، پخت غلور و سنگ زنی درخش را از جمله مراسمات عزاداری مردم استان عنوان کرد که در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده است.

مسئول ثبت آثار معنوی میراث فرهنگی خراسان جنوبی با بیان اینکه مراسم هفت منبر از جمله مراسم عزاداری است که در غروب روز عاشورا توسط زنان برگزار می شود، عنوان داشت: در این مراسم زنان سالخورده، جوان و دختران در هفت منبری که در ایام محرم در آن ها روضه خوانی انجام شده شمع روشن می کنند.

شناسایی ادامه داد: مراسم سنگ زنی نیز حکایت عزاداری قوم بنی اسد بوده که بعد از واقعه عاشورا به کربلا می رسند و هنگامی که با پیکرهای بی سر شهدا مواجه می شوند به نشانه عزاداری سنگ ها را برمی دارند و به سروصورت خود می زنند. مابقی مراسم عزاداری این خطه نیز بیشتر ریشه فرهنگی و ملی داشته که به دوره های قاجاریه و صفویه باز می گردد.

مسئول ثبت آثار معنوی میراث فرهنگی خراسان جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر نیز حدود 6 پرونده آثار معنوی مربوط به فرهنگ عاشورا برای ثبت در فهرست آثار معنوی کشور در دستور کار است، بیان داشت: تا کنون کارهای مطالعاتی این پرونده ها انجام شده و در استان نیز تأیید شده که باید در شورای ثبت کشور نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

شناسایی اضافه کرد: مراسم پخت بزباش در نصرآباد، تعزیه آیسک و مراسم جابر در سرایان از جمله این مراسم هستند که در صورت تأیید شورای مرکزی در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت می رسند. علاوه بر این تعداد 10 پرونده دیگر از جمله ثبت صنایع دستی، سفال گری خوسف و گلاب گیری هستند که آماده ارائه به شورای مرکزی هستند.

به گفته وی در مجموع حدود 15 پرونده ثبت آثار معنوی استان در حال بررسی است که بعد از رفع نواقص در فهرست آثار معنی کشور به ثبت می رسند.

1